Puhe jossa oli järkeä ja ideaa.Muut kutakuinkin juttuja:"häläpäti häppää".Asioita jotka tiedettiin JO.
10 pistettä sai Joel Saarinen.
Hänen puheensa jälkeen olisikin voinut sitten lähteä kotiin.
Palkkapapit pois ja maallikot tilalle.Ei tästä muuten mitää tuu.
10 pistettä sai Joel Saarinen.
Hänen puheensa jälkeen olisikin voinut sitten lähteä kotiin.
Palkkapapit pois ja maallikot tilalle.Ei tästä muuten mitää tuu.
Vastaukset 33
Vanhimmat
humattavasti enemmän ja saa kultilta kaikkia etuja enemmän, kuin maallikko.
Palkkapaimenet ei sahaa omaa oksaansa, he voivat tosin sahata maallikon oksan, jos maallikon naama ja sanoma ei miellytä palkkapaimenia.
Mistä erottaa palkkapaimenen ja maallikon?
No, puheen aihe tietenkin.
Palkkapaimen puhuu kymmenysten ja kultille annattavien lahjojen tärkeydestä ja tekee niistä pelastuskysymyksen.
Maallikko puhuu Pyhästä Hengestä ja armosta ja Jeesuksesta ja tekee niistä pelastuskysymyksen.
suunsoittaja, jolla ei taaskaan ollut mitään asiaa.
En puhunut mitään, vaan kirjoitin, mutta sinä peelo väität lahkosi sokaisemana tietenkin toista, koska olet tottunut vääristämään asioita.
olette te kaikki antiadvarit.
Ei palkkapapin työ taida ruusuista olla.Jotkut vaativat heiltä liikaa.Puheiden pitäisi olla aina niin perusteellisen hyviä.Miten sitten jos maallikosta tulee palkkapappi,millaisia saarnat ovat jatkossa?
Entä me saarnoja kuuntelevat, millaisia me olemme?Mitä mahtavatkaan ajatella maallikkosaarnaajat ja palkkapapit meistä?
Jos tuntuu siltä,ettei saarna kosketa itseä voi se tehdä toiseen kuitenkin vaikutuksen.Totta on, että joskus ei millään löydä puheesta sellaista jumalallista kosketusta.Tämä koskee erityisesti sellaisia tilaisuuksia, joissa tuntee olevansa koomikon esitystä katselemassa.Niissä saatetaan kehottaa kuulijoita tekemään sitä ja tätä sekä toistamaan joitakin puhujan sanoja kuin mantraa.Silloin voi olla Jumalan edessä ja rukoilla aivan yksin mielessään ja sitä kautta tuntea hänen läheisyytensä.
Kirjoitit:
"Ei palkkapapin työ taida ruusuista olla. Jotkut vaativat heiltä liikaa. Puheiden pitäisi olla aina niin perusteellisen hyviä.
Miten sitten jos maallikosta tulee palkkapappi, millaisia saarnat ovat jatkossa? "
Vastaan:
Juuri niin, tätähän se on, te (palkkapaimenet ja monet muutkin) olette niin itseänne täynnä, te ette ole kastettu uskossa Kristuksen, kun yritätte ITSE tehdä niitä saarnojanne?!
Mutta uskovalle, saarnat/Sanat antaa Herra itse mitä puhuttava on, ja sellaiset saarnat ne koskettavat kuulijaa!
Tehkää PARANNUS, peratkaa pois kaikki katolisen kirkon hapatus, ”lähtekää siitä pois te minun kansani”, sanoo Herra”!
Jesaja:
45:22 Kääntykää minun tyköni ja antakaa pelastaa itsenne, te maan ääret kaikki, sillä minä olen Jumala, eikä toista ole.
Jooel:
2:12 Mutta vielä nytkin, sanoo Herra, kääntykää minun tyköni kaikesta sydämestänne, paastoten, itkien ja valittaen.
2:13 Reväiskää rikki sydämenne, älkää vaatteitanne, ja kääntykää Herran, teidän Jumalanne, tykö; sillä hän on armahtavainen ja laupias, pitkämielinen ja armosta rikas, ja hän katuu pahaa.
Sakarja:
1:3 Sano heille: Näin sanoo Herra Sebaot: Kääntykää minun tyköni, sanoo Herra Sebaot, niin minä käännyn teidän tykönne, sanoo Herra Sebaot.
1:4 Älkää olko isienne kaltaiset, joille entiset profeetat ovat saarnanneet sanoen: Näin sanoo Herra Sebaot: Kääntykää pois pahoilta teiltänne ja pahoista teoistanne; mutta he eivät kuulleet, eivät kuunnelleet minua.
Malakia:
3:7 isienne päivistä asti te olette poikenneet minun käskyistäni ettekä noudata niitä. Kääntykää minun tyköni, niin minä käännyn teidän tykönne, sanoo Herra Sebaot. Mutta te sanotte: "Missä asiassa meidän on KÄÄNNYTTÄVÄ?"
Katolisen kirkon opistanne teidän on käännyttävä uskonpuhdistukseen, puhdistukaa kaikesta katolisen kirkon hapatuksesta, katso lisää:
http://suomi24kristinuskomme.phpbb.fi/viewtopic.php?f=2&t=2&sid=e8f67c966d468178ef2e093256a50b89
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa י ה וֹ שׁ ﬠ
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
Hevenu Shalom Aleichem (הבאנו שלום עליכם)
http://www.youtube.com/watch?v=nANMTH3rzH4&NR=1
eepu
*
♥ MARANATA! ♥
sinä olet sitä mieltä, että jos osaa Raamattua ja tuntee teologiaa ja työskentelee kirkolle niin, että saa siitä vielä palkkaakin, jos ei muuta kuin hirttosilmukka kaulaan, niinkö????? Huh sentään. Ihan käy sääliksi meidän pastoreita, kun on kaltaisiasi seurakunnassa.
puheet ole muuta, kuin ammäin taruja.
Etikan ja huumeiden huurussa kirjoitettujen kirjojen lainaamisia.
Ellen G. White sai kivestä otsaansa ja kirjoitti oikealla kädellä hallusinaatioitaan.
Ellenin otsassa ja oikeassa kädessä oli siis pedon merkki.
Ellen palveli tietämättään saatanaa eli petoa ja oli näin saatanan tarkoitusperien kuuliainen toteuttaja.
joka olet se pedon kätyri...
siis ovat pedon kätyreitä, aivan kuten kirjoitinkin, koska kultin perustaja oli myös pedon kätyri ja valheiden kirjoittaja ja puhuja.
ketään hirteen olla toimittamassa vaan "leipäjonoon".
Rahaa säästyis hirveästi esim.köyhien avustamiseen jos leipäpapit laitettais mieron tielle.
Adventtikirkossa on varmasti amtöörisaarnaajia niin paljon että niillä hyvinkin pärjättäis.
Löytyispähän oikeaa hengellisyyttäkin enemmän,kun saarnaajilla olis ensin oma ammattinsa ja sitten kävisivät sapattina puhumassa hyviä puheita.
hirteen" on sinun näkemyksesi. Joopajoo. Kuka sinulle sitten Raamattu oikein opettaisi? Sinäkö??? Salli mun nauraa. Joku maallikko, joka ei tiedä mistään mitään??? PYH! Olen kuule kuulunut kirkoon niin kauan ja kuullut niin monta "maallikkosaarnaajaa" että jo riittää! Suurin osa meistä maallikoista puhuu tasan potaskaa kun ei Raamattuaan osaa yhtään. Jumala on antanut seurakunnalle PASTORIT (Paavalin armolahjalista) ja sen kieltäminen on Jumalan ilmaistun tahdon kieltämistä. Että EN YHDY näkemykseesi ollenkaan. Pidän mieluummin pastoreiden puolta. Säälittää kirkkomme pastoreiden puolesta, että heitä ei yhtään arvosteta vaan aina vaan potkitaan päähän. Eräskin pastori kerran kertoi mulle ohi mennen, että eräs seurakuntalainen haukkui sen pystyyn asiasta, johon pastorilla ei ollut mitään osaa. Kun pastori sitten kysyi miksi hänet siitä asiasta haukuttiin, niin maallikko totesi että pastorin ainoa tehtävä on olla sylkykuppi, jota saa haukkua niin paljon kuin halutaan. Sääliksi käsi kyseistä pastoria.
adventistit ovat Jumalan lapsia ja te olette isästä perkeleestä. Kirjoittelunne sen todistaa.
>> Suurin osa meistä maallikoista puhuu tasan potaskaa kun ei Raamattuaan osaa yhtään. >>
No nyt laukaisit kerrankin maaliin, nimittäin napakymppi sinulle ja papukaijamerkki.
Adventtikirkon perustajat olivat maallikoita, eli oppimattomia maanviljelijöitä, itseoppineita saarnaajia, kotiäitejä jne, joten ei ihme, että kaikki meni pieleen. Mahtavaa kun viimeinkin ymmärrät tosiasiat ja kun vielä hoksaisit sen, että kaikki adventtikirkon perustaneet olivat maallikoita jotka puhuivat potaskaa vastoin parempaa ymmärrystä.
Sinäkin olet maallikko, kuten itse sanot ( suurin osa MEISTÄ maallikoista) ja olet useasti osoittanut, että sinun ymmärryksesi on aika kaltevalla pohjalla, kuten on koko adventtikirkon.
Juuri näistä huomaavistasi asioista johtuen minä pidän sinusta, sillä olet mahtava tyyppi ja jokainen kirjoittamasi sana on hunajaa silmilleni. Sinä osaat pureutua adventtikirkon syvimmän olemuksen ytimeen!
Mitähän Jumala meistä ajattelee kun meidän vaikuttimiamme tarkastelee?
Sillä me emme julista itseämme, vaan Kristusta Jeesusta,että hän on Herra ja me teidän
palvelijanne Jeesuksen tähden.
Sillä Jumala, joka sanoi: " Loistakoon valkeus pimeydestä " , on se, joka loisti sydämiimme,
että Jumalan kirkkauden tunteminen, sen kirkkauden, joka loistaa Kristuksen kasvoissa,
levittäisi valoansa. 2. Kor 4:5;6
Kaikki katkeruus ja kiivastus ja viha ja huuto ja herjaus, kaikki pahuus olkoon kaukana
teistä.
Olkaa sen sijaan toisianne kohtaan ystävällisiä, hyväsydämisiä, anteeksiantavaisia toinen
toisellenne, niinkuin Jumalakin on Kristuksessa teille anteeksi antanut. Ef 4:31;32
pistetään pois, kukaan ei huolehdi seurakunnista, ja koko kirkko lakkaa olemasta. Sitähän sinä haluatkin.
----"kun pastorit pistetään pois, kukaan ei huolehdi seurakunnista, ja koko kirkko lakkaa olemasta. Sitähän sinä haluatkin."----
Juuri näinhän se on.
Kun adventistien palkkapastorit pistetään viralta ei ole enää ketään joka huolehtisi rahastauksesta ja harhaopin levittämisestä seurakunnissa.
Kun ei kultin oppi perustu Jeesukseen ja yksin Häneen, ei ole siis Jeesustakaan huolehtimassa "laumasta".
Sinäpä "!!??!!" seurakuntasi asioita tuntevana jälleen kirjoitit totuuden ja toit ihanalla tavalla asian esiin.
Lämpimät kiitokset sinulle?
näyttää nyt olevan neljä huutomerkkiä ja pari kysymysmerkkiä.
Kuvastaa hyvin ellenistien tilaa adventtikirkossa.Hukassa ovat pahan kerran.
Eihän tuo "!!??!!" osaa edes lukea.
Kun yksi kirjoittaja kirjoittaa nimenomaan ettei tässä ketään hirteen olla laittamassa,niin hän lukee:"hirteen laittamassa".Siis lukihäiriö on hänellä tosi paha.
Entäs sitten raamatunlukeminen?
Jokainen joka lukee raamattua saa Pyhän Hengen avaamaan tämän Jumalan kirjan ihmiselle.Ei siinä pastoreita tarvita.Joka muuta väittää syyllistyy Jumalan sanan halveksuntaan.
On tietenkin totta,että jos koko elämänsä on tavannut ellenin okkultisia kirjoja,niin on tottunut siihen että jonkun pitää niitä selitellä.Niin utopistisia juttuja nuo ellenin sepustukset on pullollaan.Nuppihan niissä sekoo,ennemmin tai myöhemmin.
Siksi kannattaa pysyä niistä erossa ettei saa itseensä epäpyhää henkeä.
olet itse. Siksi pysymme erossa sinusta.
haluat siis julkisesti hirttää kaikki pastorit. Tunnusta pois. Murhanhimo sinua ajaa kuten tuota toistakin. Ihan sama mitä väität.
oppi perustuu Jeesukseen ja te olette inhottavia jumalattomia.
on vakavaa laatua.
hanki lisää lääkettä.
Tämä samainen Saarinen on jo aiheuttanut kohua kirjoittelullaan Nykyajassa ja oli tuomitsemassa kaikki muut kristityt huonommiksi kun adventistit. Sen jälkeen en ole välittänyt hänen puheistaan, mutta hyvä jos puhe oli jonkun.
>> Tämä samainen Saarinen on jo aiheuttanut kohua kirjoittelullaan Nykyajassa ja oli tuomitsemassa kaikki muut kristityt huonommiksi kun adventistit. >>
No mutta sehän on "totuus", jolla tavalla lahkoissa ajatellaan. Adventtikirkko tuomitsee babyloniksi kaikki muut kuin itsensä. Mormonit tuomitsevat huorakirkoiksi kaikki muut kuin itsensä. Jehovat todistajat uskovat, että harmagedonin alkaessa ihmisistä säilyy elossa paratiisiin vain Jehovan todistajat ja kaikki muut Jumala teurastaa, mukaan lukien adventistit ja mormonit, sekä jokaisen, joka ei kuulu Jehovan Todistajiin.
Kaikki "lahkot" A:sta Ö:ön, adventtikirkosta katolisiin, luterilaisiin ja ties mihin kuvittelevat, että vain omalla opilla päästään jonnekin. Harmi vain, että kaikki lukevat samaa kirjaa ja saavat siitä irti niin erilaista näkemystä.
Kuka on sitten oikeassa?
Epäilen, että ei kukaan, vaan jokainen on hukassa kuin lumiukko juhannuksena.
Juuri niin. Vääräuskoiselle on tarjona hirveintä mitä ihmismieli voi keksiä: Laitetaan tahkoon jalat edellä, salvetaan, juotetaan humalaan ja lopuksi pistetään paimentamaan Saatanan aaseja. Tätähä se Ellen-täti näyissään näki .On vaan jäänyt epäselväksi, mitä tajunnan laajentajaa hän käytti.
Opiaatteja Ellen G. White käytti.
Opioidit ovat yhdisteitä, joita käytetään usein sekä lääkkeinä että huumausaineina. Vaikka termiä opiaatti käytetään usein sanan opioidi sijasta, rajoittuu sen käyttö vain luonnollisiin oopiumialkaloideihin ja niiden puolisynteettisiin johdannaisiin.
Voidaan puhua myös oppiaatekultista.
Ellen oli riippuvainen useista sen ajan aineista, jotka nykyään luokitellaan maailmassa ja Suomessa huumeiksi.
Ellen jaksoi huumeiden vaikutuksen alaisena kirjoittaa ja lainata toisten kirjoituksia.
Hän myös koki ruumistaan erkanemisia ja hallusinaatioita, kuten huumeidenkäyttäjät nykyäänkin kokevat.
sielä puhuu? Kirjoititko tuon kaiken opioidin olotilassa?
Miten huumeenkäyttäjät eivät nykyään osaa eikä jaksa kirjoittaa?
Onko niitä opioidien käyttäjiä paljonkin lähipiirissäsi?
musiikin alalla, kuvataiteen ja kirjallisuuden allalla olivat ja ovat saaneet aikaiseksi hirmuisen määrän aineistoa juuri huumausaineiden käytön seurauksena ja ansiosta.
olleet oppi-isänsä perkeleen tehokkaita välikappaleita.
veisataan "huummeveikkojen" huumehoureessa säveltämiä virsiä seurakunta laulaa kirjasta.
Mutta ei se vielä mitään.
Adventistit lukevat kirkoissaan Ellen G. Whiten huumehoureessa kirjoittamia kirjoja.
On siis hyvinkin perusteltua yhdistää opiaatit ja adventtikultti toisiinsa.
paksua valhetta, että kova on tuleva tuomiosi.
advarista.Häjy kuin piru.Itsekäs omaan napaan tuijottaja.
Haiset tänne asti kalmalta.
se sieltä viimein, tuo tappouhkaus teiltä antiadvareilta. Ja sitten ihmettelette miksi en teistä välitä...