Heippa!
Meidän tytöllä todettiin maitoallergia kolmekuisena, kaikki maitotuotteet, sekä naudanliha ja soijatuotteet kiellettiin 1,6v ikään asti.
Tähän asti ollaankin Almiron Peptiä käytetty maidon korvikkeena, mutta olenkin nyt tytön kasvaessa ruvennut miettimään että mitä sitten n. 1-vuotiaalle voisi antaa aterialla janojuomana, kun ei tuo Almiron Pepti oikein kylmänä kyllä mene varmastikaan.
Täytyykö vain tyytyä vesilinjaan vai löytyisikö keneltäkään hyviä vinkkejä?
Kaura- ja riisijuomista olen velliäkin keitellyt, onko kokemuksia onko ko. juomat maistuneet lapselle ihan kylmänäkin?
Harmittaa, kun ei mikään juoma korvaa kuitenkaan 'aidon' maidon terveellisyyttä..
Lähinnä näitä kysymyksiä nyt tulvii mieleen, kun tyttö menee pian tarhaan ja olen mietiskellyt mitä he siellä lapselle juottavat, vettäkö vain??
MUUTENKIN KAIKKI HYVÄT n.1-vuotiaan MAITOALLERGISEN LAPSEN RUOKAVINKIT YMS. OVAT TERVETULLEITA! :)
MAITOALLERGIA 9kk lapsella
2
1205
Vastaukset 2
- annukka,
Meillä 3,5 vuotias maitoallergikko. Sitä apteekin maitoahan suositellaan käytettäväksi 2 vuotiaaksi ja kyllä meidän poika sitä kylmänä joi. Meillä oli erimerkkistä mut tuskin sillä merkitystä. Noin 2 vuotiaasta poika on juonut kaupan "riisimaitoa". Silloin valittiin riisi koska kaura ja soija ei sopinut, soija ei sovi vieläkään.
Ja vastaukseksi tarha mietinnöistä, meillä annettiin alkuun sitä apteekin maitoa jonka itse sinne vein, ja siirryttiin myöhemmin riisimaitoon joka tarjotaan tarhasta. Allergia-asioista kannattaa keskustella päiväkodin henkilökunnan kanssa etukäteen. - allergisen äiti
Hei!
Meillä tyttö ihan vauvasta myös allerginen. Mikään maito ei tuntunu käyvän ja joitain ei ees suostunu syömään. Allergia lääkärin luvalla syöty 10 kk iästä kaura juomaa. Nyt on 2 1/2 V kestää maito tuotteita mut maitoa ei suostu syömään muutaku kaakaosta. Juo edelleen kaura juomaa. Niin oli kalkki lisänä pienempänä. Vielä oireillaan vehnälle, soijalle, perunalle sekä bataatille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3951572- 861014
- 661006
- 134989
- 92940
- 94711
- 45691
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku127679Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50649En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57634