Heippa!
Meidän tytöllä todettiin maitoallergia kolmekuisena, kaikki maitotuotteet, sekä naudanliha ja soijatuotteet kiellettiin 1,6v ikään asti.
Tähän asti ollaankin Almiron Peptiä käytetty maidon korvikkeena, mutta olenkin nyt tytön kasvaessa ruvennut miettimään että mitä sitten n. 1-vuotiaalle voisi antaa aterialla janojuomana, kun ei tuo Almiron Pepti oikein kylmänä kyllä mene varmastikaan.
Täytyykö vain tyytyä vesilinjaan vai löytyisikö keneltäkään hyviä vinkkejä?
Kaura- ja riisijuomista olen velliäkin keitellyt, onko kokemuksia onko ko. juomat maistuneet lapselle ihan kylmänäkin?
Harmittaa, kun ei mikään juoma korvaa kuitenkaan 'aidon' maidon terveellisyyttä..
Lähinnä näitä kysymyksiä nyt tulvii mieleen, kun tyttö menee pian tarhaan ja olen mietiskellyt mitä he siellä lapselle juottavat, vettäkö vain??
MUUTENKIN KAIKKI HYVÄT n.1-vuotiaan MAITOALLERGISEN LAPSEN RUOKAVINKIT YMS. OVAT TERVETULLEITA! :)
MAITOALLERGIA 9kk lapsella
2
1206
Vastaukset 2
- annukka,
Meillä 3,5 vuotias maitoallergikko. Sitä apteekin maitoahan suositellaan käytettäväksi 2 vuotiaaksi ja kyllä meidän poika sitä kylmänä joi. Meillä oli erimerkkistä mut tuskin sillä merkitystä. Noin 2 vuotiaasta poika on juonut kaupan "riisimaitoa". Silloin valittiin riisi koska kaura ja soija ei sopinut, soija ei sovi vieläkään.
Ja vastaukseksi tarha mietinnöistä, meillä annettiin alkuun sitä apteekin maitoa jonka itse sinne vein, ja siirryttiin myöhemmin riisimaitoon joka tarjotaan tarhasta. Allergia-asioista kannattaa keskustella päiväkodin henkilökunnan kanssa etukäteen. - allergisen äiti
Hei!
Meillä tyttö ihan vauvasta myös allerginen. Mikään maito ei tuntunu käyvän ja joitain ei ees suostunu syömään. Allergia lääkärin luvalla syöty 10 kk iästä kaura juomaa. Nyt on 2 1/2 V kestää maito tuotteita mut maitoa ei suostu syömään muutaku kaakaosta. Juo edelleen kaura juomaa. Niin oli kalkki lisänä pienempänä. Vielä oireillaan vehnälle, soijalle, perunalle sekä bataatille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS682163Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.15885Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52776Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43702- 43671
- 47634
- 80616
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35574- 50565
Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29556