Kepun Itäisin piiri

Onko Väykyn kehnoon menestykseen syynä se, että maalaisliitto-kepun itäisin piiri ei pidä hänen valintaansa entiseen tapaan tärkeänä. Viimeksi kun Väyrynen huudettiin maalaisliitto-kepun johtoon, kirjasi Kekkonen päiväkirjaansa päättäneensä väykyn valinnan ja Virolaisen syrjäyttämisen KGB-kenraali Vladimirovin kanssa palaveeratessaan.

Olisiko aika laskea neuvostoliiton ikiystävä - maalaisliitto - historian unohdukseen ja loppusijoittaa Lepikon torpan multaa Kremlin muuriin, jotta vainaa ei kummittelisi.
2146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

29.3.-98 (HS): 50-vuotias: Seppo Kääriäinen
Politiikka on pelkistämistä
Vuonna 1989 vahvasti ylipainoinen Seppo Kääriäinen oli lenkillä Iisalmessa Kirman kylässä. Kun hän puuskutti pitkin Myllymäentietä, hänellä välähti. Vuonna 1991 on tulossa "veret seisauttava vaalivoitto".
Myllymäentiellä hän keksi myös puolitoista vuotta ennen vaaleja, että seuraavissa hallitusneuvotteluissa keskustalla on oltava "totaalinen ennakkoluulottomuus hallituskumppaneiden suhteen". Kääriäinen sai voittonsa, kauppa- ja teollisuusministerin paikkansa ja kokoomuksen hallituskumppanikseen. Jälleen kerran hänellä oli poliittista silmää.
"Helikopterisotku surkea näytelmä"
Kääriäisen mukaan politiikka on pelkistämistä. Siksi hänen viestinsä ovat yksinkertaisia ja kaikki mutkat suoristavia. Ehkä juuri siksi hän ei kuulu Paavo Lipposen suosikkeihin. Hän on liian monta kertaa pelkistänyt Lipposen hallituksen politiikan.
"Olennainen esiin rämäkällä tavalla."
Kääriäinen ei keksi iskeviä lauseitaan kirjoituspöydän takana. Ne syntyvät hänen mukaansa fyysisen paineen alla tai elävässä puhetilanteessa. Se ei pidä paikkaansa. Häneltä syntyy pelkistys sekunnissa eduskunnan kuppilassa kahvikupin äärellä. Miten Kääriäinen kuvaisi helikopterisotkua.
"Surkea näytelmä, joka on nakertanut poliittisen johdon ja armeijan uskottavuutta", Kääriäinen sanoo. Lauseelle tuo lisätehoa hänen olemuksensa ja tapansa painottaa sanoja. Kääriäinen ei ole eduskunnassa äänessä alvariiinsa. Kun hän puhuu, muut kuuntelevat. "Käytän täsmäpuheita, joissa on asiaa ja kärki."
Lepikon torpan multaa Neuvostoliittoon
Kääriäinen oli 1970-luvun Martti Miettusen, Ahti Pekkalan ja Paavo Väyrysen poliittisena sihteerinä. 1980-luvun hän oli puoluesihteerinä. Näillä meriiteillä hän on ollut keskeisessä asemassa kaikessa keskustan hyörinässä.
"Virheitäkin on tehty. Niitä käytetään nyt tämän päivän tarkoituksiin väärällä tavalla."
Kääriäinen oli mukana, kun keskustan nokkamiehet 1983 raijasivat Neuvostoliittoon Lepikon torpan multaa merkiksi hyvistä suhteista. Kääriäinen ei heti muista, kuka kävi kaivelemassa torpan pihamaata. "Martikaisen Olavi se oli. Sillä oli sellainen pieni nätti paketti."
Kääriäisen 15-henkinen multavaltuuskunta viipyi viikon Nkp:n vieraana. Multa saattaa olla vieläkin Sotshissa ystävyyden puiston museossa koivulautasen päällä.
"Mitä sinä tästä enää kyselet", Kääriäinen sanoo ja hymähtää koko jutulle.
"Sopeutunut hyvin Ahon valtakuntaan"
Väyrysen uraa hän on seurannut aivan vierestä aina 1970-luvulta lähtien. "Silloin hän oli nousussa ja pyrkimässä. Nyt tilanne on erilainen. Hän oli silloin ja nyt varteenotettava mies. Häntä ei voi nytkään sivuuttaa. Välimme eivät ole viilentyneet, mutta tapaamistahti on harventunut."
Esko Ahon kanssa Kääriäinen kilpaili puheenjohtajuudesta 1990 ja hävisi. "Olen sopeutunut hyvin Ahon valtakuntaan."
Seppo Kääriäisen juhlista ei puutu vieraita. Pelkästään hänen tukiryhmässään on tuhat jäsentä. Tukiryhmä aloittaa työnsä aina vaaleja seuraavana päivänä. Kääriäinen määrittelee myöhemmin vaaliteeman, ja kepulainen koneisto tuottaa hänelle piirin vahvan saaliin. Hän on tullut eduskuntaan Vahvana voimana, Muutosmenona, Vahvana äänenä Savosta. Nyt on varmaan vuorossa muutosteema. Mies itse on muuttunut. Lenkit ja ruokavalio ovat sutjakoittaneet häntä oleellisesti.
Kääriäinen ja hänen tukijoukkonsa uskovat punamultaan. "Ei ole muodissa nyt se yhteistyö. Se toisi eheyttä ja tasa-arvoista kehitystä. Minä haluan pitää tämän vaihtoehdon elossa", hän sanoo.”

Äänestä
  • Tässä ollaan.

    Perunakuopan multa on sitä samaa ihtiänsä kuin muidenkin kepulaisten mullat.

    Toivotetaan; kevyet mullat maalaisliitto!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kumpujen yöstä kirjoitti:

Onko Väykyn kehnoon menestykseen syynä se, että maalaisliitto-kepun itäisin piiri ei pidä hänen valintaansa entiseen tapaan tärkeänä. Viimeksi kun Väyrynen huudettiin maalaisliitto-kepun johtoon, kirjasi Kekkonen päiväkirjaansa päättäneensä väykyn valinnan ja Virolaisen syrjäyttämisen KGB-kenraali Vladimirovin kanssa palaveeratessaan.

Olisiko aika laskea neuvostoliiton ikiystävä - maalaisliitto - historian unohdukseen ja loppusijoittaa Lepikon torpan multaa Kremlin muuriin, jotta vainaa ei kummittelisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu