Salaliittoteorioita? ;)

Miksi suurten puolueiden johtohahmot puhuvat pelkästään liturgiaa koskien pakollista ruotsia?

Mikä voi saada Kokoomuksen puheenjohtajan ilmoittamaan heti äänestyspäätöksen jälkeen, ettei päätöstä tulla viemään eteenpäin.

Miksi tämä asia on niin ISO?
5116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kuinka paljon puolueet saavat rahoitusta ruotsinkielisten säätiöiden kautta?

Äänestä

290.000 suomenruotsalaisen (ahvenat mukaan luettuina) etu- ja erioikeuksista. Pakkoruotsi on ainoa pakollinen oppiaine peruskoulusta yliopistotutkintoihin. Siis AINOA! Mitään muuta ainetta ei ole pakko opiskella kaikilla koulutuksen tasoilla - ei edes äidinkieltä.
Kepun uusi puheenjohtaja Mari Kiviniemi sanoi tänään, että pakkoruotsin poistaminen on ISO KYSYMYS, jonka seuraamuksia ei uskalla edes ajatella. Hän tarkoitti sillä, että Suomi siirtyisi silloin pohjoismaiseen kileipoliittiseen malliin, johon kuuluu vain yksi virallinen kieli - valtavan suuren enemmistön äidinkieli.
Katainen aikoo uhmata puolueensa korkeimman päätöksentekoelimen eli puoluekokouksen päätöstä! Hän kiemurtelee ja yrittää hukkuvan tavoin löytää pljenkorren - Kataiselle se on perustuslaki, jossa kuitenkaan ei ole sanaakaan pakkoruotsista. Ensi keväänä tämä asia taatusti nousee esiin yhtenä vaaliteemana - ja silloin varmin valinta on PS!

Äänestä
  • Mutta puoluejohtajilla täytyy olla jokin järkevä syy käytökseensä.

    Heidän täytyy itse tietää, ettei kyseessä ole perustuslakiasia, mutta että perustuslaki nyt on niin hämärä, että sen piikkiin voi laittaa mitä vain eikä tarvitse selitellä.

    Mutta miksi - mitä he voittavat pitämällä pakosta kiinni? Tai mitä he menettäisivät, jos he antaisivat demokratian toimia?

    Äänestä

  • porukkaa PerusSuomalaisten riveihin ja Kepu myös.
    Sydämelliset kiitokset molemmille.
    Loistava ystävän palvelus.
    RKP:läiset saavat buuata äänensä käheiksi, eikä siitä ole mitään hyötyä.
    Onpahan vähemmän kuultavaa ruotsinkieltä julkisilla paikoilla.

    Äänestä

Katainen on tunnettu anglofiili ja Israel fani. Heille suomalaiset ja saksalaiset ovat paskakansaa mutta juutalaiset ja ruotsalaiset jumalia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


11 kirjoitti:

Miksi suurten puolueiden johtohahmot puhuvat pelkästään liturgiaa koskien pakollista ruotsia?

Mikä voi saada Kokoomuksen puheenjohtajan ilmoittamaan heti äänestyspäätöksen jälkeen, ettei päätöstä tulla viemään eteenpäin.

Miksi tämä asia on niin ISO?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu