Mitä te saatte siitä että juoksette ihmisten ovilla koputtelemassa ja tarjoamassa lehteänne? Usein mukana joku ala-ikänen joka näyttää nololta ja on ulkona kun lumiukko.
Kertokaaps
mmoon
28432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ihan kohta, siis aivan pian, tulee harmagedon. Silloin rakastava jehova teurastaa kuusi miljardia ihmistä ja jättää jepukat henkiin, jotta nämä voisivat palvoa jumalaansa ruohoa syövien leijonien kanssa ikuisesti.
Siinäpä vasta palkinto ovilla ravaamisesta. Harmaa on tosin odotettu jo useamman kerran, mutta kukas se nyt vanhoja ennusteluita muistelisi...
Se alaikäinen on siellä mukana, koska kova aivopesu on käynnissä ja lapsiin se tehoaa parhaiten.
ja lapsiin se tehoaan parhaisten.
harmaa on ollu jo kaun kauan sitten, nimellä harmageddonin taistelu.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Harmageddonin_taistelu
Vartiotorniseuralle numerot ovat tärkeitä. Jokaisen Jehovan todistajan on kuukausittain raportoitava kirjallisesti numeroilla Vartiotorniseuralle se, kuinka paljon hän on ovia koputellut ja ovikelloja soittanut. Tässä on "raporttilomake":
http://koti.mbnet.fi/jpoika/dokumentit/rapo.htm
Jos joku ei raportoi jonakin kuukautena, hän saa "arvonimen" "epäsäännöllinen". Jos epäsäännöllisyyttä jatkuu 6 kuukautta, hänen arvonimensä muuttuu. Hän on silloin "toimeton". Ja se on jo paha asia. Tuollainen ihminen on huono ihminen Jt-seurakunnassa. Häntä aletaan vieroksua. Hänestä puhutaan pahaa. Monet käyttävät termiä "huonosti mukana".
Eihän sillon kannata olla tollaisessa pakonomaisessa hommassa mukana. Paljon mukavempi olla kenenkään piiskattavana. Kukaan ihminen ei ole toista parempi. Joka on parempi nostakoon kätensä pystyyn ja perustelkoon sen kaikkien edessä, jos ei kehtaa niin yxin vaikka peilin edessä jos on pokkaa!!
käymme ihmisten kodeissa kertomassa Raamatusta, koska osoitamme sillä rakkautemme niin Jumalaa kuin lähimäisiämmekin kohtaan !
Raamattu osoittaa että elämme viimeisissä päivissä ja haluamme että kaikki tietävät mihin se johtaa.
Jeesus ennusti että tätä työtä tullaan tekemään Matt.24:14
Hän antoi myös ohjeen seuraajilleen. Matt.28:19
Jatkuva käynti samoissa kodeissa taas johtuu siitä että ihmisten olosuhteet muuttuvat. Ja toisinaan joku ei halua kuunnella, toisella kertaa hän on halukas keskusteluun.
Myös joku perheenjäsenistä ei halua kuunnella, joku toinen taas haluaa.
Ihmiset myös muuttavat ja haluamme tavoittaa mahdollisimman monia.
Emme pakota sanomaamme, jokaisella on tilaisuus valita, hylkääkö sen vai hyväksyyky sen.
Haluamme myös valmentaa lapsiamme tuohon samaan työhön ja siksi he seuraavat mukana.
Voi olla että he ovat ujoja ja arkoja alkuun kun ovat mukana, mutta varmuus kasvaa iän ja valmennuksen myötä.
Mukana voi olla myös vanhempia jotka eivät ole vielä niin tottuneita kulkemaan ovilta oville, mutta haluavat tehdä sitä ja saada valmennusta työn suorittamiseen.
Mitä saame kaikesta tästä ? Iloa siitä että teemme Jumalan tahdon ja autamme niitä jotka huokalailevat löytämään elämälleen tarkoituksen.
>>käymme ihmisten kodeissa kertomassa Raamatusta, koska osoitamme sillä rakkautemme niin Jumalaa kuin lähimäisiämmekin kohtaan !
Ehkä tarkoitat sitä, että rakastat Vartiotorniseuraa.
>>Raamattu osoittaa että elämme viimeisissä päivissä ja haluamme että kaikki tietävät mihin se johtaa.
Vartiotorniseura osoitti jo vuonna 1972, että Harmagedon tulee vuonna 1975. Haluatko kuunnella, mitä Suomen Betelin edustaja sanoi konventtipuheessaan?
http://koti.mbnet.fi/jpoika/dokumentit/1975b.html
>>Jeesus ennusti että tätä työtä tullaan tekemään Matt.24:14
Miksi Jehovan todistajat eivät halua vastata kysymyksiin, mitä heille esitetään? Eikö sekin ole "todistamista"?
>>Hän antoi myös ohjeen seuraajilleen. Matt.28:19
Niin. Mutta miksi JT:t eivät keskustele aidosti. Jos minä esim. teen kysymyksen, minulle ei vastata mitään. Keskustelu on kaksisuuntaista viestintää.
>>Jatkuva käynti samoissa kodeissa taas johtuu siitä että ihmisten olosuhteet muuttuvat. Ja toisinaan joku ei halua kuunnella, toisella kertaa hän on halukas keskusteluun.
Minun ovelleni ei moneen vuoteen ole uskaltautunut yhtään "kunnon" Jehovan todistajaa.
>>Myös joku perheenjäsenistä ei halua kuunnella, joku toinen taas haluaa.
Niinhän se joskus tuppaa olemaan. Ja varmuuden vuoksi sellaisen oven ovikelloa ei soiteta, jonka takana tiedetään olevan henkilö, joka tietää aika paljon Vartiotorniseuran toiminnasta.
>>Ihmiset myös muuttavat ja haluamme tavoittaa mahdollisimman monia.
Hei siis ihan oikeasti: Ette halua. Olette saarnaavinanne, mutta todellisuudessa olette pelkureita, ette uskalla keskustella.
>>Emme pakota sanomaamme, jokaisella on tilaisuus valita, hylkääkö sen vai hyväksyyky sen.
Omille lapsille ainakin pakotetaan, se on suorastaan Vartiotorniseuran käsky.
>>Haluamme myös valmentaa lapsiamme tuohon samaan työhön ja siksi he seuraavat mukana.
Lapsi ei saa vaikuttaa tuohon aivopesuun.
>>Voi olla että he ovat ujoja ja arkoja alkuun kun ovat mukana, mutta varmuus kasvaa iän ja valmennuksen myötä.
Joskus he voivat olla myös häpeissään, jos esim. sattuvat osumaan koulukaverinsa ovelle.
>>Mukana voi olla myös vanhempia jotka eivät ole vielä niin tottuneita kulkemaan ovilta oville, mutta haluavat tehdä sitä ja saada valmennusta työn suorittamiseen.
Lauseessasi oli yksi hyvä sana, "suorittaminen". Sitähän Jehovan todistajan elämä on päivästä päivään.
>>Mitä saame kaikesta tästä ? Iloa siitä että teemme Jumalan tahdon ja autamme niitä jotka huokalailevat löytämään elämälleen tarkoituksen.
Korjataan nyt hieman, siis Jehovan todistajat tekevät "Vartiotorniseuran tahdon". On parempi olla puhumatta Jumalan tahdosta.
>>käymme ihmisten kodeissa kertomassa Raamatusta, koska osoitamme sillä rakkautemme niin Jumalaa kuin lähimäisiämmekin kohtaan !
Vt-seuralla on hieman toinen näkemys asiasta, käännytystyö on jäsenyysehto, joka taas on ainaoa teoreettinen mahdollisuus säästyä ennenaikaiselta kuolemalta kun pian tapetaan 99,9 % imiskunnasta.
”Samalla tavoin saarnaaminen ja opetuslasten tekeminen on velvollisuus, vaatimus, josta riippuu itse elämämme.” (Vartiotorni 15. tammikuuta 1997 sivu 24)
>>Raamattu osoittaa että elämme viimeisissä päivissä ja haluamme että kaikki tietävät mihin se johtaa.
Älä viitsi selitellä, koska Vt-seuran 1914-numerologia on Raamatussa olevien Jeesuksen sanojen vastainen. Jeesus lupasi palata seuraajiensa elinaikana ja he elivät viimeisiä päiviä, ainakin jos Raamjattuun on luottaminen:
”Mutta nämä kohtasivat heitä toistuvasti esimerkkeinä, ja ne kirjoitettiin varoitukseksi meille, joille asiainjärjestelmien loput ovat saapuneet.” (1. Kor. 10:11 UMK)
>>Jeesus ennusti että tätä työtä tullaan tekemään Matt.24:14
Jos luottaa Raamatun tekstiin, niin saarnaaminen suoritettiin loppuun jo aikaa sitten kaikessa luomakunnassa:
”...edellyttäen tietysti, että pysytte uskossa, perustukselle laskettuina ja vakaina, horjahtamatta pois sen hyvän uutisen toivosta, jonka olette kuulleet ja jota on saarnattu kaikessa luomakunnassa, joka taivaan alla on. Tämän hyvän uutisen palvelijaksi minä, Paavali, olen tullut.” (Kol. 1:23 UMK)
>>Hän antoi myös ohjeen seuraajilleen. Matt.28:19
Nuo seuraajat ovat kaikki kuolleet ja heidän elinaikanaan piti Jeesuksen palaaman, että se siitä. Jos jossitellaan lainaamallasi jakeella, niin kuinka valmiita käännytystyössä olevat jt:t ovat kastamaan halukkaita?
>>Jatkuva käynti samoissa kodeissa taas johtuu siitä että ihmisten olosuhteet muuttuvat. Ja toisinaan joku ei halua kuunnella, toisella kertaa hän on halukas keskusteluun.
Ei johdu, se johtuu siitä leimasta, jonka saa ellei raportoi edes kynällä. Länsimaissa kasvu tulee kasvavassa määrin jt-jälkikasvusta, jos siitäkään kun väki kaikkoaa. 1995-2009 kastettiin Suomessa 6200 uutta jehovantodistajaa ja samana aikana jäsenmäärä kasvu oli 34 todistajaa.
>>Mitä saame kaikesta tästä ? Iloa siitä että teemme Jumalan tahdon
Kyseessä on Vartiotorniseuran tahto, esimerkiksi ennen toista maailmansotaa Vartiotorniseura kehotti pidättäytymään julkisesta saarnaamisesta ja kokoontumisista, jolloin jt:t tottelivat. Sitten Vartiotorniseura kehotti uudelleen kokoontumaan ja jatkamaan juklkista saarnaamista, jolloin jt:t tottelivat.
>> ja autamme niitä jotka huokalailevat löytämään elämälleen tarkoituksen.
Tuo tarkoitus on Vt-seuran valheisiin uskominen, toki tarkoitus sekin.
>> käymme ihmisten kodeissa kertomassa Raamatusta, koska osoitamme sillä rakkautemme niin Jumalaa kuin lähimäisiämmekin kohtaan !
>> Mitä saame kaikesta tästä ? Iloa siitä että teemme Jumalan tahdon ja autamme niitä jotka huokalailevat löytämään elämälleen tarkoituksen.
Vartiotorniseuran mukaan kyse on velvollisuudesta, ei vapaaehtoisuudesta, "josta riippuu itse elämämme". Jos ei suorita, ei ole elämää / pelastusta.
"Jokainen Jehovan todistaja on evankeliumin palvelija. Henkilö, joka ei saarnaa evankeliumia Kristuksen Jeesuksen tavoin, ei ole Jehovan todistaja." (OJT s. 220)
”Samalla tavoin saarnaaminen ja opetuslasten tekeminen on velvollisuus, vaatimus, josta riippuu itse elämämme.” (Vartiotorni 15. tammikuuta 1997 sivu 24)
Samalla Seura käyttää suorituksen osoittavaa raportointia yksilön hengellisyyden mittarina ja kontrollina. Ellei joku suorita "riittävästi", hän saa pian hengellisesti heikon ja epäkelvon leiman kaikkine sen seurauksineen.
Aluksi häntä halutaan "auttaa", jotta hän suorittaisi enemmän kuin hän luonnostaa / spontaanisti tekee ja tässä yhteydessä tunkeilevat kysymykset, kommentiti ja huomiot eivät ole kovinkaan harvinaisia. Näissä keskusteluissa "heikon" tulisi suorastaan alkaa ruotia ja selvittää henkilökohtaista elämäänsä "auttavien" vanhimpien edessä voidakseen antaa selvityksen miksi ei suorita "riittävästi". Kyseiset "kannustavat keskustelut" koetaan usein kovin alentavina ja painostavina, ihmisille tiliä vaativina, sekä yksityisyyden alueelle menevinä ja tätä myös hengellisessä mielessä.
Ps. En kuitenkaan kyseenalaista useimpien todistajien henkilökohtaista vipittömyyttä ovityössään.
PS. Aloittajalle. Olisit voinut tehdä kunnon otsikon josta kerralla selviää aihealue.
>>Ps. En kuitenkaan kyseenalaista useimpien todistajien henkilökohtaista vipittömyyttä ovityössään.
Suurin osa jehovantodistajista on vilpittömiä, mutta sitä vilpittömyyttä ylläpidetään kritiikkiä karttamalla. Pääsääntöisesti jehovantodistajat laiminlyövät moraalisen velvoitteensa ottaa selvää Ainoana Oikeana Totuutena esittämistään asioista. Tästä laiminlyönnistä huolimatta he esiintyvät uskonnollisina neuvonantajina.
Kuuluuko vilpittömyyteen hankalien asioiden käsittelemättömyys ja hautaaminen suoralta kädeltä? Kuuluuko vilpittömyyteen jumalan nimessä tapahtuva käännytys, jonka perusteista ei sallita otettavan selvää? Vartiotorniseura motivoi jehovantodistajat luottamaan ainaostaan Vt-seuran omiin valheisiin. Olen tehnyt nettiin nimenomaan 'minä vaan' -nimimerkille yhteenvedon 1914-opetuksen raamatunvastaisuudesta, hän ei ole osoittanut siitä minkäänlaista virhettä, itse asiassa hän karttoi asian kommentointia ja lopuksi lähinnä kuittasi tekstin olemassaolon:
http://www.kolumbus.fi/hextek/Tikkurila/VartiotorniseuranRaamattuTodellaOpettaa.htm
Ei jehovantodistajaa hetkauta sekään vaikka perusteluna on - niin pitkälle kuin käytännössä mahdollista - pelkästään Vt-seuran oma materiaali. Minusta sellainen ei ole varsinaista vilpitöntä käytöstä, vaikka ottaisi huomioon sen millaisessa talutusnuorassa jt:t ovat.
>> Suurin osa jehovantodistajista on vilpittömiä, mutta sitä vilpittömyyttä ylläpidetään kritiikkiä karttamalla
Avoimen keskustelun puute. Terve normaali ja spontani kritiikki, eli asioiden ja oppikysymyksien / tulkintojen punnitseminen eri suunnilta on suorastaan kiellettyä, mikäli ne eivät menen myötäkarvaa. Epäilyjä tai ei myötäkarvaan ääneen ajatteleva saa nopeasti epäkelvon leiman kaikkine sen surauksineen. Hänen vilpittömyytensä näissä pohdinnoissa ei paina.
>> Minusta sellainen ei ole varsinaista vilpitöntä käytöstä, vaikka ottaisi huomioon sen millaisessa talutusnuorassa jt:t ovat.
Absoluuttisessa milessä näen myös asian noin. Kuitenkin annan tilaa tietylle lievennykselle, kun otetaan huomioon kaikki asiaan liittyvät tekijät ja siihen liittyen myös tiedostamattomankin erittäin voimakkaan puolustusmekanismin toiminnan, joka voi suorastaan sokeuttaa. Yksilö pelkää kapinoivansa itse Jumalaa vastaan, mikäli uskaltaa edes milessään kyseenalaistaa joitakin Seuran Raamatuntulkintoja edes osittain.
Toisaalta juuri tästä johtuen voi ensimmäisten epäilyksien / hälyttävien kysymyksien ja Seuran oppihistoriaan / opikysymyksiin liityyvien havaintojen jälkeen kulua vuosia tai vuosikymmeniäkin, ennen kuin henkilö voi edes "antaa itselleen luvan" täysin objektiiviseen asioiden punnitsemiseen ja harkintaan kaikilta puolilta, puolesta ja vastaan.
>>Hänen vilpittömyytensä näissä pohdinnoissa ei paina.
Eli jt on nk. alentuneesti syyntakeinen, kuten toteat:
>>Kuitenkin annan tilaa tietylle lievennykselle, kun otetaan huomioon kaikki asiaan liittyvät tekijät ja siihen liittyen myös tiedostamattomankin erittäin voimakkaan puolustusmekanismin toiminnan, joka voi suorastaan sokeuttaa.
Ovatko vanhimmatkin syyntakeettomia? Hehän tuomitsevat omien sanojensa mukaan ihmisiä ikuiseen kuolemaan erottaessaan, tai mikäli perusteita ei löydy, piiloerottaessaan heitä. Tällaista puuhaillessaan vanhimmisto väittää olevansa korkeimman ohjauksessa. Vartiotorniseuran pitäisi ottaa vastuuta tekosistaan, eihän esimerkiksi seuran omien sääntöjen vastainen piiloerottaminen sovi kristityn käytöstapoihin. Yleensäkin uhrin rankaiseminen on kummallista ja yleisen oikeustajun vastaista.
>>Ovatko vanhimmatkin syyntakeettomia? Hehän tuomitsevat omien sanojensa mukaan ihmisiä ikuiseen kuolemaan erottaessaan
Espoo Eteläisen seurakunnan sihteeri ilmoitti minulle puhelimessa valitusteni jälkeen, että Betel ei enää käsittele erottamistapaustani. Erottaminen pysyy voimassa. Samassa yhteydessä hän sanoi, että minut on "luovutettu Saatanalle".
Ilmeisesti vanhimmilla on hyvät ja toimivat liikesuhteet kyseiseen Paholaiseen, koska hänelle pois potkitut luovuttavat. No, ei ainakaan kukaan jää "tyhjän päälle" yksin olemaan, kun Saatana ottaa huomaansa ja hellään huolenpitoonsa.
Jopas pojat heräs porukalla vastaukseni suhteen. No ei se mitään, hyvä niinkin.
Johanneksen pojalle vain muistukkeeksi se että sinä varsin hyvin tiedät miksi sinun ovellesi ei tulla.
MM. tietää että samaa koskee hänen oveaan.
Johanneksen poika pisti rakkauteni Jehovaan kyseenalaiseksi, minkä annan hänelle anteeksi ! Tarkoitin todella sitä mitä kirjoitin.
Lapsille pakottamissesta, sen verran että kyllähän vanhemmat "pakottavat" lapsilleen paljon muutakin kun he kasvattavat heitä. Syömäänkin on joskus pakotettava ja kouluun ja läksyjen lukuun.
Se on selvää että opetamme heille Raamatun vaatimukset jotka Jumala on antanut. Kun he tulevat sellaiseen ikään että he valitsevat itse tien mitä kulkea, toivomme heidän valitsevan saman polun kanssamme.
Myönnän että jos ei esim. koulukaverit tietoisia että on Jehovan todistaja ja kulkee talosta taloon, voi pelko vallata siitä jos kaveri tuleekin ovelle. Siksi kannustamme heitä tuomaan julki periaatteensa, silloin ei tule yllätyksiä ja kaikki sujuu kitkattomasti.
Johanneksen poika vois myös jo alkaa elämään nykypäivää. Ei minun tarvitse kuunnella mitä joku on sanonut vuodesta -75, se oli ja meni. Monilla oli turhia odotuksia tuon vuoden suhteen. Tärkein kuin mikään vuosiluku on se että pitää läheisenä mielessään sen että aikaa on vähän ja uusi järjestelmä on pian käsillä. Tulee se sitten koska tahtojaan, varmasti se tulee.
Omasta puolestani voin sanoa että kyllä minäkin ajattelin että ostanko enää varastoon lapselleni isompia vaatteita ensinkään, mutta en silti pannut koko elämääni likoon sen varaan et Harmagedon tulee. Vuosi -75 meni ja elämä jatkui/jatkuu yhä edelleen sen työn tekemisessä joka ihmisille on annettu tehtäväksi.
Kyllä se vieläkin on niin että se on Jumalan tahdon tekemistä mitä Jehovan todistajat tekevät.
Silti arvostan sitä työtä mitä veljet tekevät tutkiessaan Jumalan sanaa ja antaessaan meille hengellistä ruokaa, voitaisiihan sitäkin sanoa rakkaudeksi, mutta se ei mene yli sen rakkauden joka kuuluu Jumalalle.
Ihan vain muistin virkistämiseksi: Vartiotorni seura on vain laillinen välikappale jota Jehovan todistajat käyttävät jotá maallinen laki vaatii.
Sen verran vielä että MM vois katsoa mitä sanotaan Hes.33:8.9 Siis: totta elämämme riippuu myös siitä että varoitamme toisia !
>>Ovatko vanhimmatkin syyntakeettomia?
Mikä etteivät ole, jos käytetään samoja kriteerejä kuin rivijäsenen kohdalla.
>>Hehän tuomitsevat omien sanojensa mukaan ihmisiä ikuiseen kuolemaan erottaessaan, tai mikäli perusteita ei löydy, piiloerottaessaan heitä.
Joo, siinä rytäkässä ei erotettua lohduta, vaikka hänelle sanoisi koko todistajuuden olevan bluffia, vaikka se sitä todellisuudessa on. Syyllisyys on upotettu niin syvälle, että siitä irtoaminen ei onnistu yhden keskustelun aikana.
>>Tällaista puuhaillessaan vanhimmisto väittää olevansa korkeimman ohjauksessa.
Kaikkein vaarallisimpia ovat ne vanhimmat, jotka uskovat tuon huuhaaväitteen itsekin. He vetävät muuta vanhimmistoa mukanaan, toimintamallejahan on varottava kritisoimasta.
>>Vartiotorniseuran pitäisi ottaa vastuuta tekosistaan, eihän esimerkiksi seuran omien sääntöjen vastainen piiloerottaminen sovi kristityn käytöstapoihin. Mitä vielä, hallintoelimen on kätevämpää syyttää jäsenistöä virheistä, joita hallintoelin tekee, auktoriteettiasemahan siinä on murenemassa jos paljastuu, että homma pyörii ihmissirkuksen ympärillä.
>>Yleensäkin uhrin rankaiseminen on kummallista ja yleisen oikeustajun vastaista.
Mitä yhteistä on oikeustajulla ja Vt-seuralla - hyvin vähän jos sitäkään.
>>Johanneksen pojalle vain muistukkeeksi se että sinä varsin hyvin tiedät miksi sinun ovellesi ei tulla.
Jehovan todistajat siis valitsevat, kenelle puhuvat, niinkö? Mitä sanot tästä Raamatun jakeesta:
(1. Pietarin kirje 3:15) – –olkaa aina valmiit puolustautumaan jokaisen edessä, joka vaatii teiltä teissä olevan toivon perustetta
Tuoko ei koskekaan ovelta-ovelle-todistamista? Jos minä vaadin ovelta-ovelle kulkijoilta perustetta, sitäkö ei minulle anneta? Johtuuko se siitä, että Jehovan todistajat eivät uskalla keskustella kanssani Raamatun perusteella?
>>Se on selvää että opetamme heille Raamatun vaatimukset jotka Jumala on antanut. Kun he tulevat sellaiseen ikään että he valitsevat itse tien mitä kulkea, toivomme heidän valitsevan saman polun kanssamme.
Se vain sattuu usein olemaan, että lapsille opetetaankin Vartiotorniseuran periaatteita ja oppeja Raamatun oppien sijaan. Esimerkkinä mainitsen sukupolviopin. Samassa perheessä on voitu opettaa eri ikäisille lapsille siitä kuuluisasta sukupolvesta eri tavalla. "Paha sukupolvi". "Sukupolvi mikä liittyy voideltuihin". "Kaksi osittain limittäistä sukupolvea". Jne. Miten kummassa sinä voit väittää, että lapsille on opetettu sukupolvesta "Raamatun" mukaan, kun Raamattu ei ole muuttunut, mutta Vartiotorniseuran opetus on.
>>Myönnän että jos ei esim. koulukaverit tietoisia että on Jehovan todistaja ja kulkee talosta taloon, voi pelko vallata siitä jos kaveri tuleekin ovelle. Siksi kannustamme heitä tuomaan julki periaatteensa, silloin ei tule yllätyksiä ja kaikki sujuu kitkattomasti.
Eikö olekin koomista, että Espoo Eteläisen seurakunnan sihteeri ei uskaltanut tuoda vakaumustaan esiin työpaikallaan? Minkä esimerkin vanhin antaa "laumalle"? Tämän tosiseikan toi julki Espoo Eteläisen kuningas. Miksi pakottaa pienet lapset sellaiseen, mitä ei itse uskalla?
>>Johanneksen poika vois myös jo alkaa elämään nykypäivää. Ei minun tarvitse kuunnella mitä joku on sanonut vuodesta -75, se oli ja meni. Monilla oli turhia odotuksia tuon vuoden suhteen. Tärkein kuin mikään vuosiluku on se että pitää läheisenä mielessään sen että aikaa on vähän ja uusi järjestelmä on pian käsillä. Tulee se sitten koska tahtojaan, varmasti se tulee.
On totta, että vuosi 1975 oli ja meni. Ne "monet", joilla oli "odotuksia", olivat Vartiotorniseuran johtoportaassa ja mm. eri maiden haaratoimistoissa. Esim. Suomen haaratoimistokomitean jäsen Mouritz puhui julkisessa konventissa tulevasta maailmanlopusta siihen malliin, että rivijäsenen oli pakko uskoa se. Opetushan tuli järjestön kautta. Siksi on väärin sanoa, että tavalliset rivijäsenet olisivat olleet vuoden 1975-hehkutuksen takana. Kyllä se oli Järjestön korkein johto, jolla on vastuu tästä(kin) väärästä ennustuksesta. Ja ei se mikään pikku juttu ole, jos ihminen sitten otti todesta ennustelut, jätti opiskelut opiskelematta, ja nyt on vuosikymmenet raatanut pienipalkkaisissa ammateissa vain siksi, että Vartiotorniseura johti harhaan. Vartiotorniseura ei koskaan ottanut täyttä vastuuta tuosta 1975-fiaskosta, mikä aiheutti monille ihmisille taloudellista vahinkoa, henkisiä ongelmia ja pettymyksiä ja muita ongelmia.
>>Omasta puolestani voin sanoa että kyllä minäkin ajattelin että ostanko enää varastoon lapselleni isompia vaatteita ensinkään, mutta en silti pannut koko elämääni likoon sen varaan et Harmagedon tulee. Vuosi -75 meni ja elämä jatkui/jatkuu yhä edelleen sen työn tekemisessä joka ihmisille on annettu tehtäväksi.
Tuo vuoden 1975 Harmagedon jäi minulta väliin, kun liityin tähän lahkoon vasta sen jälkeen, mutta jälkeenpäin olen jonkin verran tutustunut tuohon aiheeseen, ja Mouritzin puhe on kiistaton todiste maailmanloppuhysteriasta, samoin Tikkurilan haaratoimiston kirje seurakunnille. Asiaa ei voida kiistää. Tosin se on yritetty salata nykynuorilta, mutta internet onneksi paljastaa asiat.
>>Kyllä se vieläkin on niin että se on Jumalan tahdon tekemistä mitä Jehovan todistajat tekevät.
Väitätkö tosissasi että esim. alaikäisten sukulaisten eristäminen on Jumalan tahdon tekemistä? Jos väität, jossain on pahasti vikaa.
>>Silti arvostan sitä työtä mitä veljet tekevät tutkiessaan Jumalan sanaa ja antaessaan meille hengellistä ruokaa, voitaisiihan sitäkin sanoa rakkaudeksi, mutta se ei mene yli sen rakkauden joka kuuluu Jumalalle.
Eikö tilanteen pitänyt olla niin, että jokainen yksilö ottaisi selvää asioista myös ja "varmistautuisi kaikesta". Nythän monet tavalliset JT:t sanovat, että heidän ei tarvitse hirveästi perehtyä asioihin, kun "veljet" (tarkoittaen esim. hallintoelintä) ovat jo tutkineet asiat muiden puolesta. Hei haloo! Missä mennään?
>>Ihan vain muistin virkistämiseksi: Vartiotorni seura on vain laillinen välikappale jota Jehovan todistajat käyttävät jotá maallinen laki vaatii.
Minusta näyttää pikemminkin siltä, että Vartiotorniseura on korotettu melkein Jumalaksi, vähän samaan tapaan kuin Mooseksen ja Aaronin aikana kultainen vasikka. Sitä palvotaan ja ihaillaan, ja Jumala on vain sivuosassa.
on hieno neuvo, mutta kyllähän sinä sen tiedät että se ei sovellu henkilöihin jotka ovat erotettuja syystä tai toisesta.
He ovat saaneet neuvoja ennen erottamistaan ja voineet läpi käydä asioita asoista jotka heidän mieltään painaa. Joten siinä mielessä kyllä valikoimme ovet ja ihmiset . Uskalluksesta ei ole kysymys.
Raamatusta käy selville että totuuden valo kasvaa, aina ei ymmärretä kaikkea selvästi ja siksi on joitain asioita muutettu. Ja voihan se olla että jotkin asiat muuttuvat vieläkin, mutta kaiken tärkeimmän tiedämme ja ymmärrämme. Onko se sukupolvi loppujen lopuksi niin tärkeä asia että siitä tarttee kiistakapula tehdä ?
Raamattu tuo selvästi esille ne olosuhteet mitkä vallitsee joista tiedämme että elämme lopun aikaa, tulkoot se huomenna tai milloin vain, kun vain pidämme meilessä että varmasti tapahtuu niinkuin on rRaamatussa kirjoitettu. Jumala poistaa pahuuden ja tilalle tulee se mikä oli Jumalan alkuperäinen tarkoitus.
Kyllähän veljet paljon tekevät työtä valmistaessaan hengellisin aterian, mutta jos sitä ei henkilökohtaisesti tutki, niin mitä hyötyä siitä on !? Ei Vartiotornin lukemiseen kauan aikaa mene, mutta kun todella tutkii ja perehtyy aiheisiin raamtun kera, onkin toinen juttu. Sit ei kukaan toinen voi puolestamme tehdä.
Silti olen erimieltä tuon viimesen lauseesi kanssa. En usko että kukaan korottaa Vartiotorin seuraa, Jumalaksi. eikä liioin hallintoelimen jäseniäkään ...
>> Uskalluksesta ei ole kysymys.
Minulla on täysin päinvastainen käsitys, pelko on kalsareissa rivijäsenestä vanhimpaan jos eteen tulee nimenomaan hankalaa Vt-seuran materiaalia. Minulle soittanut vanhin vaikeni pitkässä puhelussa aina kun toin esille Vt-kriittisen väitteen. Eräs nuoruuteni tuttu, vanhimmaksi edennyt ja homman jättänyt, soitti minulle ja oli mahdollisuus tentata vanhimille opetettavaa tietoutta Vt-seuran menneisyydestä. Vanhinten kurssilla menneisyys kuulema ohitettiinn pikavauhtia.
>>Raamatusta käy selville että totuuden valo kasvaa,
Mistä tämä käy selville? Ei, älä lainaa Sananlaskun tekstiä lukematta koko lukua, siinähän verrataan kahta erilaista elämäntapaa, ei puolustella amerikkaliasen 1800-luvun uususkonnon oppipoukkoilua.
>>aina ei ymmärretä kaikkea selvästi ja siksi on joitain asioita muutettu.
Palaamalla aikaisempaan näkemykseen?
Jeesuksen kuuluisa sukupolvi oli vuoteen 1927 kuriton, vuoteen 1942 voidellut, vuoteen 2008 kuriton ja siitä eteenpäin taas voidellut, mutta nyt sukupolvi olikin kaksi peräkkäistä sukupolvea.
Room. 13: esivallat olivat maallisia vuoteen 1929, jolloin raamatullista opetusta oli Vt-seuran mukaan vaihdettava maailmantilanteesta johtuen:
”Kun monien eri hallitusten lait alkoivat vuonna 1929 kieltää sellaisia asioita, joita Jumala käskee tekemään, tai vaatia sellaista, mitä Jumalan lait kieltävät, uskottiin, että korkeampien valtojen täytyy tarkoittaa Jehova Jumalaa ja Jeesusta Kristusta. Tällä tavoin Jehovan palvelijat ajattelivat tuona kriittisenä aikana ennen toista maailmansotaa, sen aikana ja aina kylmän sodan aikakauteen saakka, jolloin vallitsi kauhun tasapaino ja oltiin valmiita sotaan. Näin jälkeenpäin täytyy sanoa, että tämä kanta, joka korotti Jehovan ja hänen Kristuksensa ylimmyyttä, auttoi Jumalan kansaa säilyttämään tinkimättömästi puolueettoman asenteen koko tuon vaikean ajan.” (Vartiotorni 1. toukokuuta 1996 sivu 13-14)
>>Ja voihan se olla että jotkin asiat muuttuvat vieläkin, mutta kaiken tärkeimmän tiedämme ja ymmärrämme.
Aivan varmasti muutoksia tulee, koska tähänkin mennessä muutosten suurin syy on ollut pakko. Jos olet eri mieltä, niin kerrotko jonkun sellaisen oppimuutoksen, jonka takana ei ole ollut pakko?
>>Onko se sukupolvi loppujen lopuksi niin tärkeä asia että siitä tarttee kiistakapula tehdä ?
Totta, miksi Jeesuksen mainitsemalla sukupolvella olisi mitään todellista merkitystä pari vuosituhatta sen jälkeen kun kyseinen sukupolvi kuoli ja Jeesuksen lupaus raukesi tyhjiin?
>>Raamattu tuo selvästi esille ne olosuhteet mitkä vallitsee joista tiedämme että elämme lopun aikaa, tulkoot se huomenna tai milloin vain,
Juu ja loogisesti Raamatun mukaan lopun aikaa elettiin jo ajanlaskumme alussa, jonne Jeesus paluunsakin sijoitti:
”Lapsukaiset, on viimeinen hetki, ja niin kuin olette kuulleet, että antikristus on tulossa, niin onkin nyt tullut monia antikristuksia; siitä me tiedämme, että on viimeinen hetki.” (1. Joh. 2:18 UMK)
>>kun vain pidämme meilessä että varmasti tapahtuu niinkuin on rRaamatussa kirjoitettu. Jumala poistaa pahuuden ja tilalle tulee se mikä oli Jumalan alkuperäinen tarkoitus.
Mitä vikaa yllä lainatussa r-jakeessa on?
>>Kyllähän veljet paljon tekevät työtä
Omat aivot narikassa?
>> En usko että kukaan korottaa Vartiotorin seuraa, Jumalaksi. eikä liioin hallintoelimen jäseniäkään ...
Ei jumalaksi sentää, he edustavat omien sanojensa mukaan Jehovan viestintakanavaa, kuka voisi tuossa asetelmassa olla lähempänä jehovaa?
>>1 Piet.3:15 on hieno neuvo, mutta kyllähän sinä sen tiedät että se ei sovellu henkilöihin jotka ovat erotettuja syystä tai toisesta.
Niinkö? Missä tuo sanotaan Raamatussa? Ei siinä suljeta ketään henkilöitä pois. Tuo on sinun omaa "valoasi".
>>He ovat saaneet neuvoja ennen erottamistaan ja voineet läpi käydä asioita asoista jotka heidän mieltään painaa. Joten siinä mielessä kyllä valikoimme ovet ja ihmiset .
Minulle ei kukaan edes suostunut vastaamaan mieltäni askarruttaviin kysymyksiin, vaikka kysymykset oli toimitettu kirjallisesti kaikille Espoo Läntisen seurakunnan vanhimmille ja myös Beteliin. Tutustupa nyt huolellisesti ja asiallisesti kysymyksiini. Sen jälkeen voit kommentoida, yritinkö minä selvittää asioita ja mitä "neuvoja" sain ennen erottamista:
http://koti.mbnet.fi/jpoika/myllynkivet/jvetoomus.htm
>>Uskalluksesta ei ole kysymys.
Tuosta nimenomaan ON KYSYMYS. Suurin osa vanhimmista ei uskalla laittaa "itseään likoon" sellaisen asian puolesta, missä tutkitaan toisen vanhimman törkeää toimintaa ja epäinhimillistä käytöstä. Miksi minulle ei esim. kukaan vanhin suostunut vastaamaan? Kerro, mikä oli vialla tuossa vetoomuksessani, minkä edellä esitin. Tein sen asiapohjalta ja pyysin vanhimpia käsittelemään kyseistä asiaa asiapohjalta. Mutta rohkeus ei heillä riittänyt. Vastauksena oli täydellinen vaikeneminen. Ja myöhemmin erottaminen.
>>Raamatusta käy selville että totuuden valo kasvaa
Jaa, siis kasvaa? Mutta kun Vartiotorniseuralla tuo "valo" muuttuu, vilkkuu ja muuttuu jopa takaisin vanhaan valoon. Siis ei voi olla kyse Jumalalta lähtöisin olevasta "valosta", koska Raamatussa sanotaan, että Jumala ei muutu. Hän ei ole syyllinen oppimuutoksiin, sen taakan on ottanut kannettavakseen Vartiotorniseura.
>>aina ei ymmärretä kaikkea selvästi ja siksi on joitain asioita muutettu.
"aina"-sanan voisi korvata sanalla "yleensä", kun on kyse Vartiotorniseuran oppikysymyksistä. Asioita muutellaan jatkuvasti, usein pakon edessä, kuten esim. sukupolvioppi. Kun 1914-nähneet alkoivat käydä vähiin, oli pakko keksiä tilalle oppi, mikä ei olisi ollut niin sidoksissa vuoteen 1914.
>>Ja voihan se olla että jotkin asiat muuttuvat vieläkin
Niin varmaan. Tuo verioppi on niin sekava ja paradoksaalinen, että senkin on pakko vielä muuttua.
http://koti.mbnet.fi/jpoika/veri/
>>mutta kaiken tärkeimmän tiedämme ja ymmärrämme.
Vartiotorniseura ei sovella oikein "tärkeimpiä" ja painavimpia asioita. Raamattu kertoo, mitä ne ovat:
(Matteus 23:23) – –olette jättäneet huomioon ottamatta Lain painavammat asiat, nimittäin oikeuden ja armon ja uskollisuuden – –
>>Onko se sukupolvi loppujen lopuksi niin tärkeä asia että siitä tarttee kiistakapula tehdä ?
On. Tuon opin mukaan Vartiotorniseuran selitykset seisovat tai kaatuvat.
>>Kyllähän veljet paljon tekevät työtä valmistaessaan hengellisin aterian, mutta jos sitä ei henkilökohtaisesti tutki, niin mitä hyötyä siitä on !? Ei Vartiotornin lukemiseen kauan aikaa mene, mutta kun todella tutkii ja perehtyy aiheisiin raamtun kera, onkin toinen juttu. Sit ei kukaan toinen voi puolestamme tehdä.
Ei "tutkiminen" ole sitä, että katsoo vastaukset Vartiotornilehden kirjoituksesta. Tutkiminen vaatii myös paljon laajempaa otetta. Vastaväitteet ja mahdolliset ristiriidat pitää ottaa huomioon. Ei niitä saa ohittaa olan kohautuksella.
>>Silti olen erimieltä tuon viimesen lauseesi kanssa. En usko että kukaan korottaa Vartiotorin seuraa, Jumalaksi. eikä liioin hallintoelimen jäseniäkään ...
Kyllä se vain näin on. Laskin kerran erään vanhimman rukouksesta sanat "Isä", Jehova, järjestö ja uskollinen ja ymmärtäväinen orja. "Isä" mainittiin kerran, samoin oli muistaakseni Jehovan laita. Mutta järjestö ja uskollinen ja ymmärtäväinen orja esiintyi useita kertoja tuon esivalvoja-vanhimman rukouksessa. Siitä voi päätellä, mikä on tärkeintä hänelle. Minulla on nauhalla tuo rukous, eräs veli toimitti sen minulle. En aio julkaista sitä ihan säälistä johtuen. Mutta kotonani sen saa tarkistaa, jos haluaa, ja jos uskaltaa.
-Takeettomia, van toimivat hyvin harkitusti, noitten komiteoiden kuulusteluthan perustuvat samaan metodiin kuin suomenkin koululaitoksen suuri ongelma, koulukiusaus;
Tv;ssa tässä esitettiin laaja tutkimusohjelma, jossa verrattiin Ihmislajin, -Sapiensin, lähimmän sukulaisen Simpanssin, ja sen "Serkun " Bonobon lajikäyttäytymistä; Ihminen ja Simpanssi käyttäytyvät juuri kuin raamattu sanoo;
Ne Syövät toistensa" lihaa, " ihminen ns, kuvaannollisesti, Simpanssi kirjaimellisesti. se menee aika ajoin uhittelemaan heikommalleen, tönii sitä ja potkii, hyppii ympärillä ja rääkyy, muun joukon osoittaessa suosiota.. Usein johtosimpanssi Tappaa kiusaamansa, ja syö sen.
Näiltä puuttuu eräs kemikaali, joka Bobobosta tekee lajirakkaan ja huolehtivaisen; , kun simpanssille annettiin tuota ainetta, ne alkoivat huolehtia toisistaan , sukia toistensa turkkeja ja viihtyä. Niiltä hävisi tuo väkivalta muodon ilmeneminen.
Jeesuksen ajan papisto oli tuota raamatun mainitsemia " -Väkivaltaisia, " jotka eivät yrittäneetkään keskustella, vann alkoivat ahdistella. ja tehdä asiattomia kysymyksiä.
populismi on osa tällaista, halu olla oikeassa, ilman halua tutkia historiaa, tekee ihmisistä ikuisia perussuomalaisia, Jotka kasvattavat sisäänsä perusteetonta ylimielisyyttä, jolla sitten kasvaa halu "Näyttää:" ja uhota. .
toinen asia on tuo Hällä- väliä- tyyli ;
vuosi -75 on mennyt, -"-Kaikk entiset on unohettu, ja nyt uusii tekemään" -Rahikainen, -"Tuntematon s- " .
Totuuden hokeminen; Vt; lehdissä oli ennen Nl;n hajoamista artikkeli "-harmagedonin myrskypilvet", jossa VT; Seura ennusti "Kommunismin olevan se Jehovan vasara, joka tuhoaa koko maanpiirin;" - ,
sitten kommunismi hajotti Liiton yhtenä yönä eräässä Valko-Venäjän metsikössä, autiossa paikassa. ihan Nl; n perustuslain mukaan.
-Joten ei käy väittää Vt; Seuran olevan vain laillinen välikappale; Ei jäsenistöllä ollut mm, tähän ennustukseen mitään etukäteistä osuutta. Kun johto tekee väärän ennustuksen , ja Jehovan nimeen, hä, tai tämä on väärä profeetta.
Mulla on tunne luissa, että vanhimmat ovat samassa mielenhalinnassa kuin rivijäsenetkin. Ja jos katsotaan rivijäsenet alentuneesti syyntakeisiksi, niin sama 'etu' on annettava vanhimmille. Valta sokaisee heistä useimpia ja pelko estää loppuja toimimasta inhimillisesti. Yhta kaikki, koko syyntakaisuuskeskustelu lähti moraalisesta vastuusta tutkia esittämiensä väitteiden todenperäisyys. Tätä moraalista vastuuta ei kanna kumpikaan ryhmä ja uskon tuollaisen älyllisen epärehellisyyden vain lisääntyvän hengellisessä ravintoketjussa ylöspäin mentäessä.
>>Niinkö? Missä tuo sanotaan Raamatussa? Ei siinä suljeta ketään henkilöitä pois. Tuo on sinun omaa "valoasi".
Kyseessä on mielenhallinnan kukkasesta, Vt-seuran raamatunvastainen opetus on mennyt perille. Kas näin Vt-seuran oma Raamattu:
”...olkaa aina valmiit puolustautumaan jokaisen edessä, joka vaatii teiltä teissä olevan toivon perustetta, mutta tehkää se lempeämielisesti ja osoittaen syvää kunnioitusta.” (1. Pietarin kirje 3:15 UMK)
Ja näin Vt-seura esittää tuon Raamatun ohjeen merkityksen:
”Kun uskonkäsityksemme asetetaan kyseenalaisiksi, meidän tulee jäljitellä Jeesusta siten, että olemme ”aina valmiit puolustautumaan – – mutta teemme sen lempeämielisesti ja osoittaen syvää kunnioitusta” (1. Piet. 3:15).” (Vartiotorni 15. kesäkuuta 2008 sivu 15)
Eräs vanhin kertoi vuosia sitten, mihin vartiotorniseuran ennustukset, tuomiot yms. perustuvat. Vanhin, kuten koko vanhimmisto kaikkialla maailmassa, lukee iltarukouksensa. Sen ansiosta hän on koko yön jumalan siunaama ja keksii ratkaisun, esim. jonkin ovelan sanakäänteen, ongelmaansa. Kun vanhin nyt tietää oikean ratkaisun, on jumalan tahdon mukaista, että hän myös äänestää sen puolesta vanhimmiston kokouksessa, vaikkei ratkaisu ihan Järjestön Sääntöjen mukainen olisikaan.
Vanhimpia on tiettävästi myös kuollut yön aikana. Tämän lienee seurausta siitä, että he ovat unohtaneet iltarukouksensa.
Kuka tahansa näkee heti, että koko juttu on bluffia. Toisin sanoen, vartiotorniseuran ennustukset, tuomiot, piiloerottamiset yms. perustuvat kuuluisaan "mutuun" = musta tuntuu.
Yksittäisen vanhimman vaikuttimista on vaikea ottaa selvää, saattahan joku hullu tosiaan luulla, että jumala on aina samaa mieltä hänen kanssaan, kun hän haluaa tuomita jonkun ikuiseen helvettiin tai jotain muuta yhtä rakkaudellista.
>>Eräs vanhin kertoi vuosia sitten, mihin vartiotorniseuran ennustukset, tuomiot yms. perustuvat...
Tuolta vanhimmalta soisi kysyttävän miten hallintoelin toimii, kun se saattaa äänestellä jotain asiaa vuosien ajan, kunnes tarvittava enemmistö saadaan muutosehdotuksen taakse? Kakkoskysymyksenä voisi tiedustella ketä nuo Jehovan tahdon vastaisesti äänestävät edustavat?
>>Vanhimpia on tiettävästi myös kuollut yön aikana. Tämän lienee seurausta siitä, että he ovat unohtaneet iltarukouksensa.
Joo, tossa voi olla perää, alkuvuodesta kuoli uskonnoton ystäväni, joka ei takuulla rukoillut mihnkään aikaan vuorokaudesta ja hänen kuolinhetkensä oli hieman puolenyön jälkeen.
>>Yksittäisen vanhimman vaikuttimista on vaikea ottaa selvää, saattahan joku hullu tosiaan luulla, että jumala on aina samaa mieltä hänen kanssaan, kun hän haluaa tuomita jonkun ikuiseen helvettiin tai jotain muuta yhtä rakkaudellista.
Niinpä, luuloja on liikkeellä erilaisissa asuissa. Kun Sipulikirkosta nyysittiin ihmeitätekeväksi mainittu taulu, niin väitettyjen ihmeiden takana oleva yliluonnollinen voima ei kuitenkaan suojannut parannusvälinettään varkailta. Vaikeitakin sairauksia lienee helpompi parantaa kuin esimerkiksi ilmoittaa Helsingin poliisilaitokselle taulun sijaintipaikka, jos siis tuo yliluonnollinen voima on sen verran kiireinen, ettei ehdi itse kiikuttaa taulua takaisin Skattalle.
Ei ole hyvä, että Jehovan todistajalla on mukanaan lumiukko, joka mistään ei ymmärrä mitään. Näin me kuitenkin kasvatamme lapsiamme. He omaksuvat meiltä vanhemmilta arvot. Olemme sitten Jehovan todistajia tai mitä muuta tahansa, lapset omaksuvat meidän arvomaailmamme. Luoja suokoon, että ne arvot, joita lapsillemme annamme, olisivat juuri ne oikeat. Vai etkö, kysyjä, siirrä mitään omia näkemyksiäsi omille lapsillesi.
Vastaisin että huvittaa koko "touhunsa", jahvettien meinaan,
joskus nuorella iällä , kun vanhempien ja heidän veljien perheisiin
tuotiin tyrkylle uutta uskoa lippusineen, maaseudulla vierailulla nuorella iällä ollessani.
Saatiin saunaan sytykkeitä vastasivat jälkeenpäin tyyliin, eihän se ketään haittaa, jos toisilla
on energiaa ylläpitää toisten huolista ja pulmista tarvetta ysvävällisesti ajateltuna päivitellen.
Pyydä ihmeessä sisälle, ettei sen tartte värjötellä ulkona kuin lumiukko.