Voiko ylimielisyys olla tämän suurempaa?

"- Pakkoruotsin poistoaloite kaatui yksiselitteisesti, Katainen sanoi hallituspuolueiden neuvottelujen jälkeen pidetyssä tiedotustilaisuudessa tänään.

- Jos se on jollekin epäselvää, niin me väännämme kyllä rautalangasta ja helpotamme lukemaan molemmilla kotimaisilla kielillä aloitteet ja niistä annetut vastaukset, ettei vaan kenellekään jää epäselväksi."

Hävettää, että olen joskus äänestänyt Kokoomusta.
8135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Miksi pakkoruotsia väitetään perustuslain sanelemaksi? Tämä on selitettävä kansalle nyt ilman sarvia ja hampaita - ja mielummin perustuslakiin erikoistuneen lainoppineen sanoin.

Mielestäni edes ruotsinkieliset juristit eivät ole väittäneet, että pakkoruotsi kuuluisi perustuslakimme kirjaimeen. He ovat puhuneet lähinnä perustuslain hengestä.

Ruotsinkielisillä yleisen tulkinnan mukaan pakollisen ruotsin purkaminen vaarantaisi perustuslain henkeen kirjatun kahden kansalliskielen tasavertaisen aseman. Tarkkaa kohtaa ei voi eikä tarvitse perustuslaista osoittaa.

Käsittääkseni Kataisen täytyy olla tietoinen siitä, ettei perustuslaki vaadi pakkoruotsia vaan että kytkentä on monisärmäisempi ja tulkinnallinen. Miksi hän sitten rinnasti ja riitautti kokouksen päätökset
- toisaalta olla puuttumatta ruotsin kielen perustuslailliseen asemaan ja
- toisaalta purkaa pakollinen ruotsi?

Meillä ei ole riippumatonta perustuslakituomioistuinta, joka monissa maissa valvoo maan perustuslain toteutumista. Suomessa perustuslain toteutumista valvoo eduskunnan perustuslakivaliokunta, jota johtaa tällä hetkellä Kimmo Sasi. Olisiko Katainen saanut häneltä ohjeet perustuslakimme tulkannasta? Perustuslakivaliokunnan vetäjän tulkinta perustuslaista on varmasti varsin arvovaltainen - mutta se tulisi tuoda rehellisesti esille.

HBL:n sivuilla Sasi kommentoi, ettei puoluekokouksessa voittaneella ehdotuksella ole mitään käytännön merkitystä, sillä ruotsin asema on turvattu perustuslaissa (motionen inte har någon praktisk betydelse eftersom svenskans ställning är tryggad i grundlagen). Hänen mukaansa ei voida ajatellakaan, että pakollinen kouluruotsi poistuisi (Enligt honom är det därför otänkbart att avveckla den obligatoriska skolsvenskan). Voisiko Sasi sanoa näin, ellei hänellä olisi hallussaan nykyisen valiokunnan kielipoliittinen tulkinta perustuslaista?

Jos Katainen ja Sasi aikovat ohittaa puoluekokouksen päätöksen vetoamalla siihen, että pakkoruotsin poistaminen olisi vastoin perustuslakia, on tämän perustuslain tulkinnan avaaminen äänestäjille vähintä, mitä voidaan tehdä.

Äänestä

Olen itse kiinnostunut Kataisen rautalankamallista.

Kataisen korva mennyt lukkoon Stefan Wallinin huudosta vai mikä on kun kuuntelevaksi puolueeksi itseään mainostava Kokoomus ei kuule omia jäseniään, mutta kuulee Wallinin äänen.

Äänestä
  • .

    puoluekokouksesta suoraan kilpailevan puolueen (RKP) puoluekokouspaikalle, eikö tämä herätä minkäänlaista kummastusta????

    .

    Äänestä

  • hädissään:::???? kirjoitti:

    .

    puoluekokouksesta suoraan kilpailevan puolueen (RKP) puoluekokouspaikalle, eikö tämä herätä minkäänlaista kummastusta????

    .

    .

    http://arenan.yle.fi/video/1060012

    .

    Äänestä

On tuo aika uskomatonta puhetta kun kaveri sentään tietää, että vähintään puolet puolueen äänestäjistä ei kannata pakollista ruotsia.

Miten voi karismaattinen kansanjohtaja koetella kansaa noin rohkeasti. Vai pelaako hän tietoisesti nyt ruotsalaisia hyvitellen ja arvellen, että ennen seuraavia vaaleja tämä unohtuu, kun tulee muita aiheita.

Äänestä

Hesarissa nimimerkki "jokuvaan" kirjoitti taustoista:

Mikäli Kokoomuksen kaikki kielipoliittiset äänestykset olisivat menneet täpärästi uudistuslinjan voitoksi, olisi puolue ajautunut melkoiseen sisäiseen kaaokseen. Osa Kokoomuslaisista kun on henkeen ja vereen virallisen kaksikielisyyden puolustajia, he olisivat aivan mahdottomassa tilanteessa. Ensin tulisi repivä taistelu äänestystuloksista, millä perustuslaki&kulttuurikkaus perustein sen voisi tekniskikallisesti sivuuttaa. Jos mitätöinti ei mitenkään onnistu, olisi monella lähdön paikka, pois politiikasta tai loikkaus johonkin toiseen leiriin. Esim. Sasi ja Vapaavuori eivät voisi enää siinä tiimissä jatkaa.

Että siltä kannalta Katainen pyyhkii lähinnä helpotuksen hikeä ja pohtii miten vastaavat äänestykset estetään jatkossa. Sillä jos nyt, oliko se 35-40% kannatti äänestyksessä virallista yksikielisyyttä, niin eipä mene mahdotttomasti vuosia kun normaalin ikävaihtuman myötä tuo viisari kääntyy yli 50%:n. Sitten vaan popcornit esiin.

Kuten ennustettua, mikään eduskuntapuolue ei kykene muuttamaan kielipoliittisia linjauksiaan ennen vaaleja. Joten sen yhden eri mieltä olevan on helppo keräillä "populistisia" ääniä tälläkin saralla ja mikäs on kerätessä kun yli puolet kansasta on samaa mieltä.

Äänestä
  • Miten me saisimme nuo vannoutuneet kaksikielisyyden kannattajat ymmärtämään, että nyt ei kansa enää veny pakkoruotsiin eikä paljon muuhunkaan?

    Lastemme koululuokat ovat monikulttuurisia ja suomenkielinen lapsi oppii arjessaan ennemmin somaliaa, viroa ja venäjää kuin ruotsia - unohdetaan pakkoruotsi.

    Meidän kaikkien etu on saada lastemme uussuomalaiset luokkatoverit kotoutumaan - he ansaitsevat vahvan suomen ja englannin kotikielensä lisäksi - unohdetaan pakkoruotsi.

    Lapsemme ovat erilaisia ja heillä olisi oikeus kasvaa omista lähtökohdistaan. Osalla heistä on lukivaikeutta, keskittymisongelmia ja/tai kiinnostusta matemaattisiin aineisiin - unohdetaan pakkoruotsi.

    Ruotsi on kaunis kieli ja ansaitsee tulla opiskelluksi innolla ja rakkaudella - unodetaan pakkoruotsi.

    Miten tarjota kättä näille kaksikielisyyden kannattajille niin, että heidän kannattaa siihen tarttua ja hyväksyä myös meidän ja lastemme oikeudet?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


alimielinen kirjoitti:

"- Pakkoruotsin poistoaloite kaatui yksiselitteisesti, Katainen sanoi hallituspuolueiden neuvottelujen jälkeen pidetyssä tiedotustilaisuudessa tänään.

- Jos se on jollekin epäselvää, niin me väännämme kyllä rautalangasta ja helpotamme lukemaan molemmilla kotimaisilla kielillä aloitteet ja niistä annetut vastaukset, ettei vaan kenellekään jää epäselväksi."

Hävettää, että olen joskus äänestänyt Kokoomusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu