että pitäisiköhäntässä vaihtaa pankkia ja kuinka paljon sampoa on tuettu aikanaan valtio varoilla
nalle waalroos aukoo turpaansa
siihenmalliin
282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
300.000 euroa maataloustukea Nalle Wahlroosille joka vuosi ; puhtaana käteen !
Ja kuten kauppaneuvos Paukku konsanaan : "Eiväthän köyhät rahaa tarvitse , eihän heillä ole mitään menojakaan !"
Sampo Pankki on tanskalaisilla. Sampo-konsernilla on kaupasta kertyneet hillot ja niillä on kaiketi osteltu Nordeaa.
Pelottavastihan tuo ukko puhuu "kaikenlaisten tukien nostamisesta" - siis jos joku poliitikko hänen sanomisiaan vakavasti ottaa. Itse opiskellessani tuki oli täysi välttämättömyys. Ja silti kesti valmistuminen, kun ei kerralla ollut rahaa hankkia kaikkien kurssien kirjoja. Samaan aikaan oli lama. Ei ollut opiskelijan viikkorytmiin sopivaa työtä tarjolla.
Kauan sitten on unohtunut valtioilta ja valitulta johdolta se, kenen työ on osoittaa kaapin paikka! Tällaisille palopuheille pitää osoittaa uusi suunta vaikkapa yli 10milj eur omistavien varallisuusverolla 2%/vuosi ja sipaisulla pankkien rahaliikenteestä. Kustannetaan sillä opiskelijat. Kyllä mölyt vaimenee.
10000 opiskelijaa on minulle veronmaksajana arvokkaampi tulevaisuuden tae kuin yksi sorsastava pohatta. Respektiä toki myös hänelle. Ei omaisuuden kartuttaminen pahasta ole, päinvastoin. Tässä kuitenkin kehitetään ihmiskuntaa, eikä yhtä ihmistä.