Pitääkö marjapensaita kastella?

Tietämätön Tiina

Muutimme uuteen taloon ja pihassa nököttää punaherukkapensaita. Olen aina ajatellut, että marjat kasvavat pensaissa ihan "itsekseen" ja että pensaita pitää korkeintaan joskus leikata. Nyt luin kuitenkin netistä (http://puutarha.net/index.asp?s=/suorakanava/kasvikortti.asp?id=206), että pensaita pitäisi kastella.

Eli pitääkö minun todellakin kastella näitä pensaita, että niistä marjoja tulisi?

2

765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ateistipuutarhuri

      äläkä unohda lannoitusta ja syyslannoitus on sitten erikseen. Ei ne pyhällä hengellä kasva.

      • Ei niitä alinomaa tartte olla kastelemassa. Mutta jos on ollut kuivaa, niin hyvä on, kun kukinta, ja raakilevaiheessa heität sangollisen vettä juurille. Saat paremman sadon, ja isompia marjoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      97
      2596
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1616
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      992
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      42
      889
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      117
      876
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      736
    Aihe