kuinka erota kirkosta

Hei. Kuinka kirkosta erotaan?
6393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kumpaa:

a) ota yhteys kirkkoherraasi ja selitä asiasi hänelle.
b) tanssi alasti ripaskaa kirkon rappusilla juuri ennen päämessun alkua ja huutele rienaavia kommentteja paavista ja piispasta.

Kerro sitten onnistuiko.

T. Joseph von Hintertupfingen

Äänestä
  • vaihtoehtoa a.

    Äänestä

helpointa hoitaa. www.eroakirkosta.fi

Yksinkertainen kaavake täytetään, missä kysytään nimeä henkilötunnusta jne. Mitään syytä ei erolle tarvitse ilmoittaa. Siitä lähtee tieto eteenpäin seurakunnallesi ja vahvistus eroamisesta (ja liittämisestä väestörekisteriin) tulee piakkoin postilaatikosta. Olet tällöin vapaa ensi vuoden kirkollisverosta :)

Äänestä
  • >> ja liittämisestä väestörekisteriin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eroavaNainen44 kirjoitti:

Hei. Kuinka kirkosta erotaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu