Kuinka on mahdollista, koulutustasomme on noussut, naiset opiskelevat paljon. Miksi naiset ovat hysterian partaalla kun Ruotsin prinsessa vihitään. Kuninkaalliset ovat päässeet syntyperänsä perusteella näihin asemiinsa. Naiset kannattavat epädemokraattiseen järjestelmään. Mikä pettymys !
Naiset epädemokraattisia
Liikaa satuja
4195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
demokratiasta tai epädemokratiasta, vaan naisten omista prinsessaunelmista eikä niillä ole tasa-arvon kanssa mitään tekemistä. Haukut väärää puuta.
(Sitä kyllä sopii ihmetellä, miten selostajanaiset korvin kuullen regressoituivat muutaman vuosikymmenen taakse.)
On parempi lukea lapsille eläinsatuja kuin satuja prinsseistä ja prinsessoista. Työelämässä monet naiset vaativat tasa-arvoa, mutta lumoutuvat Ruotsin, Englannin hovin elämästä. Haluavatko he takaisin sääty-yhteiskunnan missä syntyperä määräsi ihmisen elämän ? Tämä on melkein järkytys.
Kysymys ei ole tasa-arvovajeesta tai sääty-yhteiskunnan takaisin haluamisesta, vaan oman elämän prinsessuudesta ja tarpeesta kohota hetkeksi arjen yläpuolelle. Jonnekin missä on kaunista, missä on rakkautta ja onnea ja missä people live happyly ever after. Ajanvieteteollisuus (väkivaltoineenkin) on valjastettu tämän tarpeen tyydyttämiseksi. Prinsessasatu livenä tai kuviteltuna on samaa. Eskapismia.
Lapualaisnaisilla ei ole mitään asemaa lapualaisessa päätöksenteossa. Yhtään naista ei ole puheenjohtajana tai varapuheenjohtajana kaupunginvaltuustossa, kaupunginhallituksessa eikä kunnallisissa lautakunnissa.
Tärkemimässä elimessä, kaupunginsuunnittelutoimikunnassa ei ole edes varsinaisena jäsenenä lapualaisnaista.
Lapualaisnaisen paikka on ilmeisesti kotona "nyrkin ja hellan välissä".