Palvelivatko juutalaiset sodan aikana armeijassa kuten muutkin? Missä joukoissa heitä oli ja kaatuiko montakin?
Juutalaiset
sodissamme
16330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Talvisodassa heitä oli noin 200. Lähes puolet palveli ruotsinkielisen JR 10:n III Pataljoonan kolmannessa komppaniassa. He taistelivat urheasti ja reservin kersantti i Maischlich ylennettiin kentällä vänrikiksi ja komppanian päälliköksi.
Tietojeni mukaan 23 Juutalaista kuoli rintamalla.
Taisi olla kaikki osapuoletkin huomioiden itärintaman ainoat kenttäsynagogat...
Syvärillä 8.D:n JR 24:n juutalaisten rakentamana aivan saksalaisen 163.D:n asemien lähellä. Sakut eivät esittäneet vastalauseita.
oli aktiivinen sionisti. Hän oli myös suojeluskuntalainen. Talvisodassa hän oli komppanianpäällikkö Raatteen tiellä. Myöhemmin Laatokan Karjalassa hän johti verisiä taisteluja Maksimansaaressa. Klass ylennettiin kapteeniksi ja hänelle myönnettiin jatkosodassa rautaristi, jota hän kieltäytyi ottamasta vastaan.
Viimeisen parinkymmenen vuoden aikana on kuolinilmoituksissa aina juutalaisella ollut daavidintähti/tammenlehvä. Se sama onko mies syntynyt 1900 tai 1932! Olen leikannut muutaman hulluimman (mm.1932 syntyneen, jolla sekä suojeluskuntamerkki, että tammenlehvä!) ja yhden 1900 syntyneen ilmoitukset malliksi. Hesari ilmoitti, että kuolinilmoitukseen saa omaiset laittaa mitä mielivät. Siksi siellä on 1934 syntyneillä naisilla lottamerkkikin (funtsaa 5 vuotias talvisodassa!!!)
Märta Elisabeth Rehn (o.s. Carlberg) (s. 6. huhtikuuta 1935 Helsinki) on Ruotsalaisen kansanpuolueen entinen kansanedustaja ja Suomen ensimmäinen naispuolustusministeri. Hän oli Martti Ahtisaaren vastaehdokas vuoden 1994 presidentinvaalin toisella kierroksella ja oli puolueensa ehdokas myös vuoden 2000 presidentinvaalissa.........................
Tämä Lissuhan kiihkoili olleensa lotta ja esiintyi lottapuvussa joissakin tilaisuuksissa. Hä oli sentään neljä vuotias lotta talvisodassa. Voi voi tietämättömyyttä ja ihmisten tylsyyttä!
pikkulotta. siihen kelpasi jo kymmenvuotias. Ei hän ole koskaan lottana esiintynytkään.
Esiintyi Lissu valheellisesti lottapuvussa ministerinäkin ja näytteli lottamerkkiään (aikuisten!) vaalitentissä MTV:n studiolla.
suolti saitille tarinaa "juutalaispoika" kertoo tyyliin? Mihinkäs se poika on mahtanut joutua, ei ole kuulunut ei näkynyt.
päämajaan joihinkin tehtäviin juutalaisupseerin Stalingradin taistelujen aikoihin. Luin jutun aikoinaan Suomen Kuvalehdestä, jos muistan oikein, ehkä 10 vuotta sitten.
siirrettiin nuorehkoja upseereita toimistotehtäviin ja entiset lähtivät takaisin rintamalle. Päämajassa nimittäin palveli useita rintamaupseereita, jotka olivat toipumassa haavoistaan, mutta eivät vielä kenttäkelpoisia.
Marskin tunnetuin teko on 6.12. 44 tapahtunut käynti Helsingin juutalaisessa synagoogassa. Sillä hän osoitti, ettei Suomi ollut mukana juutalaisia vastaan tehdyissä rikoksissa.
Sepä ikävää, kun katsoo mitä rikoksia juutalaiset tekevät koko ajan Lähi-idässä.
Joo, mutta kyse ei ole Suomen juutalaisista, kuten oli Suomen armeijassa ...
Vapaussodassa oli kanssa aika erikoisia kuvioita:)
tuli saksalaisten mukana juutalaisia, säilykepurkissa. Veteraanit kertoivat purkeista löytyneen joskus kynsiäkin. Kirkkaat ja kiiltävät kuin juutalaisenmunat oli sanonta heillä, mitäsitten tarkoittaneekin ?