Sitä että saisko niistä taimia vaikka istuttamall johokkii purkkii?
Vastaukset 6
- hullu hortonomi
Sehän selviää kun kokeilet :)
Yleensä kai siemenet itävät parhaiten / ovat yleensäkin itämiskelpoisia vain jos ne on kerätty kypsistä hedelmistä, ja ainakin tuontihedelmäthän ovat aina raakoina poimittuja. Tämä ei kai silti estä kokeilemasta!
Itse laitoin juuri vihannesosastoa ihan kokeeksi itämään: ostin kaupasta chilipaprikan joka oli ostohetkellä hailakan oranssi, odottelin että se kypsyy huoneen lämmössä punaiseksi ja laitoin sitten muutaman siemenen multaan. Eli juurikin sitä haluan kokeilla, itääkö ne kun hedelmä on kypsytetty pöydällä, ei kiinni itse kasvissa.
Kerron sitten jos tuloksia tulee, kokeile sinäkin ja kerro miten kävi!- hullu hortonomi
Viikko sitten lauantaina kylvämistäni kuudesta chilin siemenestä on nyt itänyt neljä!
Eli näköjään hyvin toimii vaikka hedelmä oli kypsytetty pöydällä.
Nyt pitäisi vielä päättää, raaskinko heittää testitaimet pois; tähän aikaan vuodesta on aika turhaa alkaa niitä enää isoiksi kasvattamaan.
Onneksi kuivatin ja otin talteen loputkin siemenet siitä chilistä, jos vaikka kevättalvella yrittäisi uudestaan ensi kesän satokautta ajatellen!
- Gebbumamma
Sitrushedelmistä eli appelsiinit tai sitruunat ym. Lähtee tosi helposti ja tulee kiva viherkasvi kun jaksaa hoitaa ja sit isompana joskus leikelläkin. Mulla on sitruunapuu ollu jotain 15 vuotta ja se alkanu kaupan sitruunasta, joka käytettiin booliin!
- jhkvcyfx
Gebbumamma tekeekö sitruunapuusi satoa Suomen oloissa?
- Gebbumamma
jhkvcyfx kirjoitti:
Gebbumamma tekeekö sitruunapuusi satoa Suomen oloissa?
Eipä ole sitruunoita näkynyt, mutta komea viherkasvi on. Kasvi tarvitsisi viileän talvehtimispaikan, jotta kukkisi sitten keväällä. Viikin kirjastossa(Helsingissä) on viherhuoneessa sitruunapuu, joka tekee hedelmiä.
- bosfbw
mulla ainakin tälläkin hetkellä ruukussa avokado, joka on kasvatetu ihan kaupan hedelmästä. Aluksi lilluttelin sitä snapsilasissa siten että suippo pää oli pinnalla. Sitten kun alkoi vähän näkymään halkeamaa ja juuren alkua pohjassa, niin törkkäsin multaan niin etä taas suippo pää jäi näkyviin. Hauskan näköonen puska on jo. latvoinkin jo, ja pari haaraa on, vaikka vasta noin 25cm korkea. Mangoa olen kanssa yrittänyt, muttei toiminut. Keväällä otin josain mausteseos-pussista paprikan tai chilin siemeniä ja nyt ovat kasvaneet ylipuolimetrisiksi taimiksi. kukkia ei vielä ole, enkä tiedä tuleekokaan, mutta onhan tässä aikaa odottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 50969
- 95943
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19795- 117746
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t110721Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔36643- 43631
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19596
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke21564- 33543
- 36542
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.72538- 25502
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44496Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok107493- 47485
Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka133477Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7467