http://www.kaleva.fi/uutiset/Puoliautomaattiaseita-ei-kielletä-Suomessa/859662
http://fi.wikinews.org/wiki/Suomessa_maailman_nelj%C%A4nneksi_eniten_aseita
Kuka todellakin tarvitsee taskuun sopivia nopeasti ampuvia puoliautomaattiaseita ?
Ministerikään ei ole perustellut.
http://fi.wikinews.org/wiki/Suomessa_maailman_nelj%C%A4nneksi_eniten_aseita
Kuka todellakin tarvitsee taskuun sopivia nopeasti ampuvia puoliautomaattiaseita ?
Ministerikään ei ole perustellut.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kuka saa luvan taskuunsopiville?
Saman asian se ajaa, kuin itselataavakin ase. Kyllä nekin tulisi kieltää. Siirrytään nallilukkoisiin "vaarattomiin" suustaladattaviin mustaruutiaseisiin.
valtavan nokipilven suojissa mustaruudilla ammuttaessa.
Koulusurmaajat ym. massamurhaajat tarvitsevat automaattipistooleja. Niiden etuja Holmlund on ajanut koko ajan. Mutta sehän ei ole ollut kenellekään yllätys. Holmlund on mieleltään äärioikeistolainen natsi. Kokoomus on tappajien ja ryöstäjien ns. poliittinen siipi. Kokoomus tekee aina laman ja ryöstää laman varjolla kansan omaisuuden, lohkoo tontit, hävittää omakotitalotalot, pellot, maat ja rahat. Olis aika huomata tämäkin. Kokoomus on rikollismafia. Mitään muuta sisältöä sillä ei ole. Siksi pyssyporukan, nbk:n, bandidosien ja helvetin Enkeleiden etujen ajaminen on sille niin läheistä.
ei osata elää ihmisiksi eikä kasvattaa lapsia ja sitten kun joku tekee jotain ikävää niin teon väline pitää kieltää, olipa se sitten ase tai viina pullo. ymmärtäkää hyvät ihmiset ettei nyky maailmassa ole mitään järkeä ja joskus käy niin että tämän tajunnut (yleensä nuori) hakee huomiota ääri teolla.
.
se on väärin tehty rinnastus koska puukolla saa vain yhden ihmisen kuoliaaksi kerrallaan, automaattiaseella saa nopeasti kymmeniä hengettömäksi
.
kuten tämä "puukolla saa vain yhden ihmisen kuoliaaksi kerrallaan, automaattiaseella saa nopeasti kymmeniä hengettömäksi" montakos sillä aseella saa kerrallaan hengettömäksi? jos aikoo saada useamman kerrallaan niin täytyy olla aika mestari ampumaan.
ja sitä paitsi on parempiakin ideoita kuin ase kielto, mitä jos kiellettäisiin rikollisuus tai tyhmyys tai hmisten ampuminen?
"kuten tämä "puukolla saa vain yhden ihmisen kuoliaaksi kerrallaan, automaattiaseella saa nopeasti kymmeniä hengettömäksi" montakos sillä aseella saa kerrallaan hengettömäksi? jos aikoo saada useamman kerrallaan niin täytyy olla aika mestari ampumaan"
.No tässä viimeisimmässä tapauksessa lähti henki "vain" kolmelta. Että sillee
Mitä jos kiellettäisiin Kokoomus. Ihmisille haitallisena ?
Sitäpaitsi minä tarvitsen pistoolia suojautuakseni Mamuilta.Romaneilta ja Porvareilta.
Tulevaisuudessa yhä useampi tarvitsee aseen.
Rikkaat suojautuakseen köyhiltä ja köyhät ryöstääkseen rikkaita.
Siihen suuntaan ollaan menossa kovalla vauhdilla.
että voin tappaa ihmisen. Jos katsotte Amerikkalaista vapautta jossa oman käden oikeus menee valtion edelle se ok. Näin pitää olla myös Suomessa jossa asun. Olen kokoomuslainen ja minusta ihmisen tappaminen on ok. Siksi äänestän kokoomusta ja Homlundia. Kiitos Holmlund!