eli mittumaari. Voisi olla hienoa olla Stonehengessä tänään.
Nyt on sitten kesäpäivänseisaus
17
406
Vastaukset
Siellä on aivan varmasti joitakin mystiikka-uskovaisia aistimassa energioita..
Hieno paikka ja aikoinaan tehty jämäkämmänpuoleinen kalenteri :)- Kössönöm
sen enempää kuin Yliopiston almanakassakaan. Mutta varmaankin jotkut siinä näkevät jotain ihmeellistä, onhan se niin vanha. Vaikkakin eräiden kirjoitusten mukaan sitä on korjailtu.
Kössönöm kirjoitti:
sen enempää kuin Yliopiston almanakassakaan. Mutta varmaankin jotkut siinä näkevät jotain ihmeellistä, onhan se niin vanha. Vaikkakin eräiden kirjoitusten mukaan sitä on korjailtu.
Stonehenge-almanakka voisi olla kiva. "Hei, koskas me voitaisiin pitää se palaveri?" Kaivaisi taskusta semmoisen mini-Stonehengen ja tiirailisi sitä taivasta vasten. "No tossa ens viikon keskiviikkona näyttäis aurinko paistavan tosta välistä sopivasti, käviskö se?"
Kössö, montako viestiä puuttuu sadasta tuhannesta vielä :)iaurwen kirjoitti:
Stonehenge-almanakka voisi olla kiva. "Hei, koskas me voitaisiin pitää se palaveri?" Kaivaisi taskusta semmoisen mini-Stonehengen ja tiirailisi sitä taivasta vasten. "No tossa ens viikon keskiviikkona näyttäis aurinko paistavan tosta välistä sopivasti, käviskö se?"
Kössö, montako viestiä puuttuu sadasta tuhannesta vielä :)"Kaivaisi taskusta semmoisen mini-Stonehengen ja tiirailisi sitä taivasta vasten."
:D- Kössönöm
iaurwen kirjoitti:
Stonehenge-almanakka voisi olla kiva. "Hei, koskas me voitaisiin pitää se palaveri?" Kaivaisi taskusta semmoisen mini-Stonehengen ja tiirailisi sitä taivasta vasten. "No tossa ens viikon keskiviikkona näyttäis aurinko paistavan tosta välistä sopivasti, käviskö se?"
Kössö, montako viestiä puuttuu sadasta tuhannesta vielä :)"Kössö, montako viestiä puuttuu sadasta tuhannesta vielä :)"
- Varros vähän... hakee kalkulaattoria... tällä hetkellä 66 525 ja tämän viestin jälkeen yksi vähemmän. Tässä tulee kiire!
Se mini-Stonehenge on hyvä idea! iaurwen kirjoitti:
Stonehenge-almanakka voisi olla kiva. "Hei, koskas me voitaisiin pitää se palaveri?" Kaivaisi taskusta semmoisen mini-Stonehengen ja tiirailisi sitä taivasta vasten. "No tossa ens viikon keskiviikkona näyttäis aurinko paistavan tosta välistä sopivasti, käviskö se?"
Kössö, montako viestiä puuttuu sadasta tuhannesta vielä :)Jep, täällä yksi stonehengen ostaja, jos sellainen saataisiin. Siinä pitäisi varmaan olla liitettynä kompassi, jotta se toimisi. Ja varmaan aika paksut käyttöohjeet...
Minulle kyllä kelpaisi sekin, jos joki väsäisi iPhoneen stonehenge-kalenterin. Pitääpä vihjaista yhdelle tutulle ohjelmoijalle... :)- Kössönöm
Schlechterwisser kirjoitti:
Jep, täällä yksi stonehengen ostaja, jos sellainen saataisiin. Siinä pitäisi varmaan olla liitettynä kompassi, jotta se toimisi. Ja varmaan aika paksut käyttöohjeet...
Minulle kyllä kelpaisi sekin, jos joki väsäisi iPhoneen stonehenge-kalenterin. Pitääpä vihjaista yhdelle tutulle ohjelmoijalle... :)pystyisi varmaan keksimään hittituotteen. Tuotekehittelyä peliin.
- lähempänä
Ei tarvii mennä Englantiin asti, pohjanmaalta löytyy jätinkirkkoja.
"Pohjanmaan jätinkirkot ovat koko Pohjois-Euroopan suurimpia kivikautisia monumentteja. Tähän asti niiden käyttötarkoitus on säilynyt arvoituksena.
Uusi tutkimus osoittaa, että jätinkirkoista on havaittu Auringon asemaa taivaalla. Tulokset on saavutettu laajassa arkeoastronomisessa projektissa, jonka Helsingin yliopiston tähtitieteilijä Marianna Ridderstad ja Oulun yliopiston arkeologi Jari Okkonen aloittivat runsas vuosi sitten.
Jätinkirkoiksi kutsuttuja muinaisia rakennelmia tavataan ainoastaan Pohjanmaalta, josta niitä on löydetty noin 40 kappaletta. Isoimmat jätinkirkoista ovat suorakaiteen muotoisia vallimuodostelmia, joiden pituus on 50–60 metriä. Pienimmät jätinkirkot ovat noin 15 metriä pitkiä ja osa niistä saattoi olla isoja asuinpaikkavalleja.
"
http://www.avaruus.fi/uutiset/kaukoputket-ja-observatoriot/suomen-suurin-arkeoastronominen-loyto-muinaisista-jatinkirkoista-havaittiin-aurinkoa.html- Kössönöm
olen lukenut noista, mutta en minä niitä kyllä kirkoiksi sanoisi, kuten en Stonehengeakaan. Kai ne olivat ennemminkin aikansa allakoita.
- tr45nb
uskisten järjenseisaus vaan jatkuu ja jatkuu...
- beenthere
Tämä on se toinen päivä vuodesta, kun liput pitää vetää puolitankoon. En kestä ajatusta päivän lyhenemisestä. Toinen suruliputuspäivä on syyspäivän tasaus. Mennään yhä pimeämpään ja pimeys voittaa valon.
Ahdistus päivä joka vuosi.- 5656gtfh
Hämärtyy, huikka, kirkastuu... :)
- Kössönöm
luotettu ystäväni kävi allekirjoittamassa viimeisen tahtoni kuolemani varalta. Sélaainen tilanne saatta joskus olla edessä. Hän kovasti yritti olla allekirjoittamatta paperia, mutta jonkun naikaa virokkeita nautittuamme, hän lopulta suostui todistamaan Viimeisen Tahtoni. Onko tuossa kirijoitusbirheitä=
Hän oli sitä mieltä, että ei ole kohtelista kieltää sukulaisia tulemasta hautajaisiin, mutta ´minä sanoin että jos et sinä allekirjoita tätä lappua, niin joku muu sen allekirjoittaa.
Erityisesti t'ästä kohdasta oli kiistaa:
"MUTTA, ehdottomasti kiellän muita sukulaisiani tulemasta mahdollisiin jameihin, kuin puolisoani ja rakasta tytärtäni X:ää ja hänen mahdollista kumppaniaan. On hän sitten vaikka räppäri. Hope not."
Nasan päivän kuva
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap100621.html- idefixu
Ympyrän keskelle saa mennä vain tiettynä rajattuna aikana. Alkoholijuomia saa ottaa tarkkaan rajatun määrän. En tiedä oliko kenkien suhteen rajoituksia.
- Kössönöm
Yleisö ei pääse kivien keskelle tallustelemaan kuin vain kesäpäivänseisauksena. Onko juomienkin suhteen rajoituksia? Luulisi, että kannattaisi laittaa olutteltat pystyyn ja myydä mahdollisimman paljon menovettä porukalle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1461100- 511092
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601055Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu44807Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55788Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo69785Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54735Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54720KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71701- 32652