Naturalismi on nykyajan taikauskoa. Evoluutioteoria on aukkojen repimä. Aukkoja paikataan magialla ja suorilla valheilla. Toisinajattelevia tiedemiehiä vainotaan. Evoluutiouskolla on oma pappisjärjestelmä joka ylläpitää uskonoppeja teoriaan. Evoluutioteoria ei ole tiedettä niinkuin uskotellaan. Se perustuu yksinomaan saatanan valheisiin. Vaikka saatana kiusatessaan Jeesusta erämaassa yritti saada Jeesusta käyttämään luomisvoimaansa, niin tänään saatana uskotteleee niinsanotun tieteen nimissä että ei ole Jumalaa joka olisi kaiken luonut.
Evoluutioselitykset ovat viihdettä ihmiskunnalle joka hukkuu synneisssään. Että kaikki on syntynyt tyhjästä, ilman tarkoitusta ja ilman tekijää, miljardien vuosien aikana sokeasti vaan "kokeilemalla " kaikkia mahdollisuuksia. Kuitenkin esim. hehkulampun kehittely vei ihmiseltä kymmeniä vuosia ja kaiken tuli olla oikeista materiaaleista ja oikealla tavalla tehty, ennen kuin se lopulta onnistui. Mutta kehitysoppi sanoo että kaikki on syntynyt itsestään ilman älyä. Äly on syntynyt tyhjästä? Ei voisi olla tyhmempää uskoa kuin evoluutioteoria!
Evoluutioselitykset ovat viihdettä ihmiskunnalle joka hukkuu synneisssään. Että kaikki on syntynyt tyhjästä, ilman tarkoitusta ja ilman tekijää, miljardien vuosien aikana sokeasti vaan "kokeilemalla " kaikkia mahdollisuuksia. Kuitenkin esim. hehkulampun kehittely vei ihmiseltä kymmeniä vuosia ja kaiken tuli olla oikeista materiaaleista ja oikealla tavalla tehty, ennen kuin se lopulta onnistui. Mutta kehitysoppi sanoo että kaikki on syntynyt itsestään ilman älyä. Äly on syntynyt tyhjästä? Ei voisi olla tyhmempää uskoa kuin evoluutioteoria!
Vastaukset 7
Vanhimmat
naturalismia.
Dinosauruksia ei Jumala koskaan ole luonut, vaan ne ovat todistuksena evoluutiosta.
Jumala loi vain "puhtaita" eläinlajeja.
Dinosaurukset olivat eri eläinlajien risteytyksiä aikanaan.
Dinosaurukset tai niiden esi-isät luotiin n. 6000 vuotta sitten. Voi olla että dinosaurukset sisältyvät siihen kiroukseen joka kohtasi eläinkuntaakin syntiinlankeemuksen jälkeen. Dinosaurukset hävitettiin vedenpaisumuksessa koska ne eivät kuuluneet Jumalan suunnitelmiin ja olisivat olleet lisääntyville ihmisille vaaraksi.
>>> Dinosaurukset tai niiden esi-isät luotiin n. 6000 vuotta sitten. Voi olla että dinosaurukset sisältyvät siihen kiroukseen joka kohtasi eläinkuntaakin syntiinlankeemuksen jälkeen. Dinosaurukset hävitettiin vedenpaisumuksessa koska ne eivät kuuluneet Jumalan suunnitelmiin ja olisivat olleet lisääntyville ihmisille vaaraksi. >>>
Ja te, rakkaat adventtikirkon jäsenet, maksatte pastorillenne n. 3000 euroa kuussa siitä, että hän ulostaa moista soopaa suustansa, mutta ei se ole tyhmä joka saa hyvän korvauksen potaskasta, vaan se joka sen lystin kustantaa.
No onneksi niille henkilöille, joilla on vielä muutama aivosolu käytössä, on oikeaakin tietoa saatavilla enemmän kuin ehtii lukea:
http://www.kristinusko-raamattu.argumentti.fi/dinosaurukset_raamatussa_behemoth_job.php?id=18
http://www.tunturisusi.com/dinosaurukset/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Dinosaurukset
http://fi.wikipedia.org/wiki/Liitukauden_joukkosukupuutto
http://www.tiede.fi/artikkeli/375/meripihka_on_muinaistutkijan_kultaa#375
http://www.tiede.fi/uutiset/3755/dinot_alkujaan_etela_amerikasta
http://www.tiede.fi/uutiset/3823/utahista_loytyi_sauropodikalloja
http://www.tiede.fi/uutiset/3851/kynsi_paljasti_raptorin
http://www.tiede.fi/uutiset/2991/dinot_tuhonneen_asteroidin_alkupera_selvisi
http://www.tiede.fi/uutiset/3098/antarktikselta_paljastui_juradino
http://www.tiede.fi/uutiset/2948/uuden_dinolajin_luita_loytyi_sisa_mongoliasta
Ja niin edelleen.
Dinosaurukset luotiin n. 6000 vuotta sitten? Voi pyhä sylvi, miten voivat ihmiset olla sekaisin ja vielä maksaa jollekin kuukausipalkkaa moisesta älyttömyydestä. No itsepä hautanne kaivatte.
Jos maapallo (litteämaa) luotiin 6000 vuotta sitten,vedenpaisumus olisi tapahtunut samaan aikaan
kuin Egyptissä rakennettiin pyramiideja.Kirjoitustaito (nuolenpää kirjoitus) opittiin Sumerissa noin
3100eaa samoihin aikoihin syntyi Egyptissä hieroglyfit,noilta kansoilta on säilynyt hallitsija luettelot
ym.tekstejä jotka todistavat etteivät hukkuneet.
Tuollaista on aivan täysin turha mennä selittämään kreationistille, koska looginen ajattelu ei kuulu heidän kykyihinsä. Jumala ilmeisesti arveli, että loogisen ajattelukyvyn riistäminen typeryksiltä lopettaa typerykset ennemmin tai myöhemmin ja kas kummaa, Jumala tulee olemaan oikeassa.
Mitä tulee vedenpaisumukseen, niin kreationistit pelkäävät sitä, että jos vedenpaisumus mielletään tapahtumattomaksi asiaksi, niin se jotenkin riistää Raamatulta sen arvovaltaa.
No miksi ihmeessä näin tapahtuisi? Kyllä vedenpaisumuskertomus on hieno ja fantastinen tarina, sekä erittäin opettavainen, vaikka se ei olisi konkreettista totta. Jokin tarkoitus sillä tarinalla on ja miksi Jumala on halunnut sen Raamattuun, vaikka se ei ole totta, on mysteeri, mutta Jumala on salattu ja Hänen ei tarvitse selittää meille tarkoitusperiään. Ne saavat pysyä salattuina myös tulevaisuudessa, vaikka ihmisten tuntuu olevan sitä hyvin vaikea käsittää.
Kyllä vaikutusvaltaiset ihmiset, esimerkiksi valtioiden presidentit, voivat käyttää puheissaan vertauksia vaikkapa Homeroksen Odysseijaasta, vaikka jokainen tietää, että ne ovat vain tarinoita. Ei niiden arvo himmene siitä, että ne eivät ole kirjaimellista totta, vaan niiden arvo on jossain muualla ja se on syvenpää.
Ei Raamatunkaan arvo muutu miksikään, vaikka siellä on kertomuksia, jotka eivät ole konkreettisesti tapahtuneet.
Sitten sellaisten kertomusten väittäminen todellisiksi, joita ei ole todistetusti koskaan tapahtunut, romuttaa niin Raamatun kuin väittäjänkin uskottavuuden.
Raamattu on vain satukirja. Niinpä niin. Siksi et ole Jumalan oma.
vedenpaisumus on konkreettisesti totta, vaikka te ateistit ja jumalankieltäjät ette sitä uskokaan. Oma on häpeänne tuomiopäivänä.