http://www.holocaustinfo.org/faq/2.html
12. Miksi saksalaiset surmasivat juutalaisia?
Hiller taisi olla aika vaatimattomista lähtökohdista, vaikkei todella köyhistä, jos juttu pitää paikkansa, että Hitler toimi tavarankantajana Wienin asemalla ja kantoi hyvin rikkaiden juutalaisten tavaroita ja sattui kompastumaan jostain syystä, esim. auenneeseen kengännauhaan, eikä saanutkaan sovittua palkkiota ja vielä naurut päälle, niin tästä Hitler pimahti aivan täydellisesti ja vannoi kostoa, mikä sitten tapahtuikin aivan hirvittävällä tavalla. Toinen juttu minkä luin jostain, että Hiller toimi jonain apulaisena Wieniläisessä bordellissa, pesi käytettyjä kondomeja ja myi ne uudelleen ja olisi tästä saanut syfiliksen, koska jotkuthan väittävät, että Hitlerillä olisi ollut jo pitkälle ednnyt kuppa, ns. halvaava tylsistyminen sodan loppuvaiheissa
12. Miksi saksalaiset surmasivat juutalaisia?
Hiller taisi olla aika vaatimattomista lähtökohdista, vaikkei todella köyhistä, jos juttu pitää paikkansa, että Hitler toimi tavarankantajana Wienin asemalla ja kantoi hyvin rikkaiden juutalaisten tavaroita ja sattui kompastumaan jostain syystä, esim. auenneeseen kengännauhaan, eikä saanutkaan sovittua palkkiota ja vielä naurut päälle, niin tästä Hitler pimahti aivan täydellisesti ja vannoi kostoa, mikä sitten tapahtuikin aivan hirvittävällä tavalla. Toinen juttu minkä luin jostain, että Hiller toimi jonain apulaisena Wieniläisessä bordellissa, pesi käytettyjä kondomeja ja myi ne uudelleen ja olisi tästä saanut syfiliksen, koska jotkuthan väittävät, että Hitlerillä olisi ollut jo pitkälle ednnyt kuppa, ns. halvaava tylsistyminen sodan loppuvaiheissa
Vastaukset 15
Vanhimmat
edes tiennyt mistään leireistä. Ei ole kyetty esittämään minkäänlaisia todisteita että olisi tiennyt tai etenkään sellaista koskaan nähnyt.
Niin, onhan se tietty mahdollista että Aatu oli pelkkä marionetti eikä edes tiennyt mitä maassa tapahtui.
todennäköistä. Eihän Mannerheimkaan tiennyt mitään mistään leireistä ja massatuhonnasta 1918, peräti oli kieltänyt semmoisen.
Vaan Aatupa tiesi ja oikein mielellään kuunteli Himmlerin suullisia raportteja juutalaisten hävitysoperaation sujumisesta. Goebbels mainitsee asian päiväkirjoissaan useaan otteeseen ollen itsekin tyytyväinen tuloksiin.
Hiller taisi olla aika vaatimattomista lähtökohdista.
Kuka toi Hiller on?
Alunperin leirijärjestelmän tarkoitus ei ollut niinkään väestöjen tuhoaminen vaan sodan rahoittaminen, samaa menetelmää käytti myös N-liitto kun rahoitti omaa järjestelmäänsä.
Leireillähän oli käytännössä ilmainen työvoima minimikustannuksin.
Ennen leirille siirtoa nämä uhrit tietenkin puhdistettiin täysin, nimenomaan kaikesta varallisuudesta.
Lueppas Mein Kampf sekä Hitlerin ja muiden korkea-arvoisten natsi-johtajien puheita. Kyllä siellä aika selkeästi puhutaan juutalaisten ja muiden ali-ihmisten tuhoamisesta.
Ensin vietiin ihmisarvo jatkuvilla nöyryytyksillä. Sitten päätettiin tuhota.
Totta, mutta nuo teokset tehtiin poliittisista syistä, eli poliittisen kannatuksen saamiseksi ja Hitler hyödynsi silloin jo olemassa olevaa juutalaisvastaisuutta, nimenomaan Baijerissa ja muissa katolisissa osavaltioissa Saksan eteläosissa.
Itse leirjärjestelmä luotiin taloudellisista syistä, esim. Bayern ( asperiinin valmistaja ) oli yhtiö, jolla oli omia yksityisiä leirejä jonne valtio toimitti "työläisiä", sekä tietenkin raaka-aineita, vastapalkaksi se otti pääosan lääkkeistä ilmaiseksi.
Myös muilla yhtiöillä oli omia "työleirejä" , eli tavallaan orjaleirejä johon porukka oli tuotu tekemään nimenmaan töitä yhtiölle.
Samoinhan toimi N-liittokin, Siperian kaivokset pyöri työleireillä viellä viiskytluvullakin.
Eikös ne luoneet ne leirit ensin poliittisia vastustajia varten? Sitten vasta rodullisia vankeja varten ja lopuksi tuhoamista varten.
Käsittääkseni juutalaisia ei ollut vielä Dachaussa vuonna 1934. Kommunisteja siellä kyllä oli. Koukkunokkia alettiin kuskata leireille vasta Kristalliyön jälkeen.
Leirejä oli kaikista eri syistä, mutta leirien todellinen merkitys oli se, että kun Saksan omat miehet oli rintamalla niin maassa oli työvoimapula joka oli pakko ratkaista, ja se ratkaistiin työleireillä, joihin osoitettiin työvoimaa kaikista mahdollisista lähteistä, siellä oli poliittisia vastustajia, vammaisia, sotavankeja, juutalaisia ja muita etnisiä vähemmistöjä jne....
Kyllä. Ensimmäiset natsien keskitysleirit kuten Dachau olivat nimenomaan poliittisia vankeja varten. Edes Auschwitzia ei rakennettu alkujaan juutalaisten hävittämistä vaan puolalaisia poliittisia vankeja varten. Itä-Euroopan juutalaiset ajettiin ensin vv 1940-41 ghettoihin kun mietittiin mitä niille tehtäisiin. Päätös hävittää kaikki syntyi Operaatio Barbarossan käynnistyessä Göringin välitettyä Hitlerin sanallisen käskyn Heydrichille joka otti asian hoitaakseen.
Operaatio Barbarossan hyökkäyskärkien välittömässä läheisyydessä seurasivat SS:n alaiset Einsatzgruppet jotka aloittivat ensimmäisenä juutalaisten järjestelmällisen tappamisen. Selityksenä oli "partisaanitoiminnan kukistaminen". Lopullinen päätös leirien käytöstä juutalaiskysymyksen lopullisen ratkaisun avaimena syntyi syksyllä 1941 kun Himmler sai päähänsä valjastaa T4-eutanasiaohjelmassa hankitun knowhown juutalaisten hävittämiseen. Nopeaan tahtiin rakennettiin Puolaan tuhoamisleirejä (Vernichtungslager, erotukseksi keskitysleiristä) joiden ainoa tarkoitus oli ihmisten mahdollisimman tehokas hävittäminen kun taas keskitysleirien vankeja käytettiin orjatyövoimana. Auschwitz-Birkenau oli kumpaakin, niin keskitys- kuin tuhoamisleiri.
koska Dachauhun ja myöhemin Sachsenhauseniin alettiin viedä myös juutalaisia, 30-luvulla kuitenkin. Höss kertoo muistelmissaan, että kummassakin näistä, joissa molemmissa hän palveli, vaikeimmat rangaistukset oli juutalaisilla, jotka eivät tienneet miten pitkäksi aikaa heidät sinne oli suljettu. Heitä pidettiin siellä toistaiseksi, yhteiskunnalle potentiaalisesti vaarallisten statuksella. Höss nimenomaan toteaa että tavallisten poliittisten vankien tilanne oli helpompi koska heidät oli tuomittu, oikein tai väärin, joksikin määritellyksi ajaksi toisin kuin juutalaiset.
Ennen sodan alkua suurin osa keskitysleirivangeista olivat epäiltyjä kommunisteja ja sosiaalidemokraatteja. Toki juutalaisiakin vangittiin ihan vaan sen takia koska olivat juutalaisia mutta ei järjestelmällisesti. Vasta vuonna 1938 ns, Kristalliyön jälkeen juutalaisia raahattiin keskitysleireille isommin joukoin.
Ei ihan noinkaan, päätös Juutalaisten tuhoamisesta keskitysleireillä tehtiin 1941, sitä ennen Saksa neuvotteli mm. Brittein kanssa sellaisesta vaihtoehdosta, että Juutalaiset olisi siirretty esim. Ugandaan.
Britit ei hyväksyneet koko ajatusta, eikä neuvottelut kai koskaan edenneet mihinkään.
Mutta oleellista tossa onkin nimenomaan se, että päätös juutalaisten kohtalosta tehtiin vasta sota-aikana, ei vielä 1938, kuten oletat.
Samasta syystä miksi Holokaustista selvinnyt Henry Kissinger käski pommittaa vietnamilaisia lapsia.
Vai rikkaitten juutalaisten? Ho hoijaa. Suurin osa Itävallan juutalaisista oli aika köyhiä. Ne jotka oli rikkaita niin se kyllä tiedettiin miten olivat rikkautensa hankkineet.