Voiko olla totta?

Leivän ystävä

HIILIHYDRAATIT AIHEUTTAVAT SYDÄNTAUTIA

Tuore uutinen maailmalta kertoo, että lääkärit ovat tienneet vuosikymmeniä ravinnon liian hiilihydraatin aiheuttavan sydäntautia. On kumma, että täällä Euroopan pussinperän tohtorit eivät ole tienneet asiasta, vaan syyttävät voita ja siunaavat margariinia. Tai sitten muu maailma on väärässä, ja meidän neropatit tietävät jotain sellaista, mistä muut eivät osaa edes uneksia. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, leipätiedotus ja diabetesliitto pyörittävät tätä onnetonta maata mielensä mukaan sillä harva osaa kieliä siinä määrin, että voisi seurata netistä mitä maailmalla todella tiedetään.

Science daily julkaisi uutisen aiheesta, kun Tel Avivin yliopiston tutkijat olivat selvittäneet, millä mekanismilla hiilihydraatit tuhoavat verisuonia. Liian hiilihydraattipitoinen ateria turvottaa valtimoita usean tunnin ajaksi. Kyseinen turvotus on stressi verisuonille ja johtaa pitemmällä aikavälillä pysyviin verisuonivaurioihin. Valkoinen leipä, aamiaismurot, sokeri ja kaikki tärkkelys on todellista myrkkyä. Eli, kolesteroliteorian voi heittää vihdoin roskakoppaan. Koskaan ei ole kyetty näyttämään, millä mekanismilla rasvat tai kolesteroli vaurioittaisivat verisuonia. Koko hössötys on perustunut todistamattomiin teorioihin. Hiilarit tappavat. Se on nyt tutkittua tietoa.

http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=2&art=124

2

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pullat pois

      joon keksivät näköjään pyörän uudelleen, eli kyllä tuo antti on seurannut oikea aikaa. näyttäis thl proffat olevan museossa tutkimassa lääketiedettä. muuta aamun uutinen joka nyt on ilmestynyt aikaisemminkin.

      "Nopeiden hiilihydraattien sydänhaitoista lisää näyttöä


      Vaalean leivän, sokerin ja muiden ns. nopeiden hiilihydraattien runsas nauttiminen näyttäisi lisäävän naisten vaaraa sairastua sepelvaltimotautiin.

      Nopeiden hiilihydraattien sydänvaaroista on viime aikoina saatu näyttöä mm. suuressa tanskalaistutkimuksessa. Siinä haitat todettiin myös miehillä. Nyt tehtyyn tutkimukseen osallistui 48 000 italialaisnaista ja -miestä, joista kahdeksanvuotisen seurannan aikana 460 sairastui sepelvaltimotautiin. "

      http://yle.fi/uutiset/terveys_ja_hyvinvointi/2010/06/nopeiden_hiilihydraattien_sydanhaitoista_lisaa_nayttoa_1779097.html

      • Painotetaan nyt sitten vielä, että hiilihydraattejakin on erilaisia, ja ne kaikki eivät olleet vaarallisia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3518
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      100
      3366
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      60
      2881
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      61
      2673
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2485
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      54
      2221
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1377
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1308
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      367
      1199
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1075
    Aihe