mielestänne hulluin uskonto? Minun mielestäni jehovalaiset.
Mikä on
Kreisiä
6242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Uskonnot ovat kaikki "outoa puuhastelua". Uskonnoissa seurataan ihmisten, monesti hyvinkin harhaisten ihmisten soveltamia oppeja. Niin Todistajat, Luterilaiset, kuin katolilaiset, eli Raamatun tulkintoihin perustuvat uskomukset ovat tarkemmin tutkittuna epäloogisia ja paradoksalisia kyhärlmiä. Niillä opeilla voidaan kuitenkin tehokkaasti ajattelematon ihminen alistaa johtajien valtaan. Tämä tapahtuu pelolla, toiveilla ja perhesiteillä niin voimakkkasti että kaikki muu jää toisarvoiseksi. Oma ajattelu kielletään ja estetään ovelasti, niin tahokkaasti ettei lääkärikään voi enää auttaa.
on Islamin usko,ja toisena heidän jälkeensä jehovan todistajat.
Onko tämä joku kilpailu vai? Tunnetko kaikki maailman uskonnot?
Olisi mielenkiintoista tietää syy, miksi jehovalaiset on mielestäsi hulluin uskonto. Eihän tuollainen heitto mitään todista.
Yhtä hyvin voisin väittää, että urheilukalastus on maailan tyhjänpäiväisintä puuhaa. No, en sentään tällä sivulla, mutta kuitenkin .
Mitä tuollainen väite ilman perusteluja kenellekään merkitsee.
a.Tietyissä olosuhteissa verta ei saa ottaa missä muodossa.Toisissa oloissa saa.
b.1914 sukupolvi joka oli silloin ymmärrys iässä ei tule missään tapauksessa katoamaan,ennekuin kaikki tapahtuu.
c.Evankeliomistyö tulee päättymään ennen vuotta 2000.
d.Mourizin puhe 1972 jäähallissa:"On aivan selvää että meillä on enää kolme vuotta aikaa".
e.Erotetun,eronneen perheenjäsenen kanssa ei saa olla missään tekemisissä,ei edes välttämättömissä asioissa,koska niitä asioita ei ole,olkoonpa että tuo perheenjäsen ei ole hylännyt kristinuskon peruskulmakiveä,Jeesusta.Hän on hylännyt vain yhden lahkon muiden joukosta.
Jatkanko lisää.
Varmasti ihan hulluja nämä väittämät, joita listasit.
Kysyinkin vain alkuperäisen väittämän esittäjältä perusteita, ja sitä, onko hän varma, ettei maailmassa ole yhtään hullumpaa uskontoa. Uskontoja nimittäin on aikalailla ja ihan todella hulluja muitakin.
On helppo heitellä kaikenlaisia väittämiä kun ei perustele millään tavalla.
Islamin usko ja Vartiotorni-usko ovat kumpikin mielestäni aika hulluja ja niillä on yhteisiä piirteitäkin. Esim. "tavallisesti" pukeutuvat naiset suljetaan yhteiskunnan/seurakunnan ulkopuolelle kummassakin uskonnossa. Mies on perheen pää, olipa kuinka tyhmä tahansa. Kummassakin uskonnossa miehet vouhkaavat keskenään palvomassa ja kumartelemassa ja sillä aikaa naiset tekevät yksin työt kotona. Kotona on paljon töitä, koska naisten pitää huolehtia siitä, että ruoka on miehen valitseman uskonnon mukaista. Lapset eivät voi mennä päiväkotiin, koska siellä he saattavat saada väärää ruokaa tai ainakin kunnon ruokakin on valmistettäu väärän ruoan saastuttamissa astioissa. Perheelliset naiset eivät siis käytännössä voi opiskella tai tehdä työtä kodin ulkopuolella. Kummankin uskonnon tarkoitus lienee tehdä naisesta puolisostaan riippuvainen. Aika ikävä juttu, kun mies sattuu olemaan palvontatoimiinsa keskittynyt osa-aikaisen työn tekijä. Hänellä ei ole aikaa perheelleen tai edes perheen elättämiseen. Sen sijaan hän juoksentelee "veljien" kanssa harrastuksissaan, jotka oikeuttavat vielä ylistykseen ja kiitoksiin.