Spong

Voiko joku kertoa piispasta nimeltä Spong? Olen kuullut hänen nimensä joskus. Tuntuu olevan joku ihme hiippari.
2168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

voi joidenkin mielestä olla hiippari, joidenkin mielestä taas ei, riippuen vähän siitä että miten määritellään "ihme hiippari".

Hän on siis USA:n episkopaalisen kirkon piispa, koko nimeltään John Shelby Spong. On aiheuttanut pieniä "skandaalinpoikasia" siellä sun täällä lausunnoillaan ja oppitulkinnoillaan. Shelby edustaa ns. eksistentiaalista Raamatuntulkintaa johon kuuluu myyttisen aineiston poistaminen Raamatun kertomuksista. On kiistänyt mm. Helvetin olemassaolon ja muistaakseni myös Jeesuksen ylösnousemuksen faktisena historiallisena tapahtumana. Kirjoittanut mm. sellaisen kirjan kuin "Why Christianity must change or die".

Äänestä
  • Kuuluisi olla "piispa Spong" eikä "piispa Shelby".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pope(da) kirjoitti:

Voiko joku kertoa piispasta nimeltä Spong? Olen kuullut hänen nimensä joskus. Tuntuu olevan joku ihme hiippari.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu