Eipäonneksi luota maallinen valta kirkkojen omiin tutkimuksiin ja selvityksiin. Katsotaan, mitä mielenkiintoista tämä tapaus tuo tullessaan.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Belgian poliisi teki ratsian katolisen kirkon toimistoon pedofiliaepäilyjen takia/1135258125532
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Belgian poliisi teki ratsian katolisen kirkon toimistoon pedofiliaepäilyjen takia/1135258125532
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Mukanaan tutkijat veivät noin 450 todistetta. Muita yksityiskohtia tapauksesta ei kerrottu julkisuuteen."
- Mitä mahtaa tosiaan löytyä?
Hyvä kuitenkin, että asiaa tutkii puolueeton taho eikä kirkko itse. En todellakaan luottaisi yhtäpitävien uskovien tutkimuksiin.
Tällaiset jutut on enää "lisää paskaa kirkon housuihin". Ja tämäkin pikku esimerkki: "73-vuotias piispa Roger Vangheluwe erosi virastaan huhtikuussa sen jälkeen kun tunnusti, että oli käyttänyt seksuaalisesti hyväksi nuorta poikaa vuosien ajan." Tukin kertoo paljon katolisen kirkon pappien ja piispojen moraalista. Kuksivat pikkupoikia ihan kuin se olisi vaan "katolisen kirkon tapa". Kait ne papit ja piispat ajattelee, että kuksii kait ne kaikki muutkin pikkupoikia, niitä kun on katoliset sisäoppilaitokset täynnä. Ja jos "käry" käy, niin pappa betalar, eli paavi ja muut perverssit päättäjät yhteituumin lakaisee paskat maton alle. Tätä lie jatkunut jo vuosisatoja. Olettaisin olevan vahvoja perinteitä pikkupoikien raiskaamisessa katolisen kirkon sisällä.
Hyi helvetti!
niin, niin, luulen, että vuosien mittaan tästä paskasta mitä uskontojen sisällä on tehty, niin nousee vielä valtava haloo. Ne on saaneet tehdä mitä lystää "pyhyyden" suojissa.