Ööööö

Laitetaanko uudet perunat kylmään vai kiehuvaan veteen? Aina tämä sama kysymys kun viime kerrasta ei muista...sen vaan että veteen. Nyt jos saan vastauksen niin kirjotan sen lapulle ja naulaan seinään.
1293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

mutta jos loogisesti aattelee niin ravut laitetaan kuumaan veteen
ja uudet potut sopii rapujen kera
niin ehka nekin laitetaan kuumaan veteen?

tai sitten ei :-)

Äänestä

sannoo, mut laitan melkein aina kylmään veteen potut.;)

Äänestä
  • ollenkaan. kituvat turhaan potut kun ves kuumenee :-)

    Äänestä

  • old_profile_53330 kirjoitti:

    ollenkaan. kituvat turhaan potut kun ves kuumenee :-)

    että äkkikuolema on parempi, heti kiehuvaan, etteivät kerkii odotella kuolemaa?;)
    Tiedä mitä ne miettii siinä veden kuumetessa....voi perunaparkoja.:(

    Äänestä

  • old_profile_45843 kirjoitti:

    että äkkikuolema on parempi, heti kiehuvaan, etteivät kerkii odotella kuolemaa?;)
    Tiedä mitä ne miettii siinä veden kuumetessa....voi perunaparkoja.:(

    on hankalampi kun siina on sydan siella sisalla. pitaisi olla muiluuunissa lammitettya vetta jotta tapahtuisi ripea exitus. muuten se on semmosta saunatouhua sitten.. :-)

    Äänestä

ne laitetaan kiehuvaan veteen ja tilli lisätään vasta sit, kun vesi on kaadettu pois.

Äänestä
  • Etteivät sitten kidu niin kuin ed. kirjoittaja muistutti. Mä kysyn tätä taas ensi vuonna - ei löytyny naulaa.

    Äänestä

  • bojonggg kirjoitti:

    Etteivät sitten kidu niin kuin ed. kirjoittaja muistutti. Mä kysyn tätä taas ensi vuonna - ei löytyny naulaa.

    Voi olla, että ens vuonna muistan toisin....

    Äänestä

Käytän aina höyrykattilaa ...perunoista tulee niin hyviä eikä vetisiä ollenkaan.

Äänestä
  • se pitaa hyttyset loitolla :-)

    Äänestä

kiehuvaan veteen, jossa jo muhii suolaa ja pari tillin vartta. Voi siihen veteen silliäkin sekoittaa, mutten suosittele. ;-))

Äänestä

laita vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bojonggg kirjoitti:

Laitetaanko uudet perunat kylmään vai kiehuvaan veteen? Aina tämä sama kysymys kun viime kerrasta ei muista...sen vaan että veteen. Nyt jos saan vastauksen niin kirjotan sen lapulle ja naulaan seinään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu