onko siihen aihetta? "Jos ajattelee ulkomaalaisväestön integroitumista, paremmin se tietysti sujuu, jos he ovat työkykyisiä ja -taitoisia. Jos Suomeen olisi otettu (ja saatu) enemmän maahanmuuttajia siirtolaiskriteerein, myös nykyisten pakolaiskriteerein otettujen asema olisi parempi. Myös he pääsisivät paremmin töihin, kun rasismin muuri olisi murtunut", kirjoitti Osmo Soininvaara blogissaan kolmisen vuotta sitten. Mutta onko rasismiin muka olemassa järkisyitä? Minusta näyttää pahasti siltä, että kun syitä ei ole, ne haetaan. Ja siltähän ne usein näyttävätkin, haetuilta.
Ode on optimisti
- mutta
39236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
kantasuomalaisiin kohdistuva ns. "positiivinen" syrjintä ja rasismi ovat täysin hyysäreiden aiheuttamia, tarkoituksena aiheuttaa väkivaltaa ja mielipide-eroja maahanmuuttajien ja kantaväestön kesken.
sitä täällä oli jo paljon ennen maahanmuuttajia. Suomi on valitettavasti Euroopan maista se väkivaltaisin ollut aina. Tilannetta eivät tietenkään paranna kiihkomuslimit ja hallanpanemat höpisijät, mutta onneksi molempia on paljon vähemmän kuin tälle palstalle eksynyt voisi luulla. Enin osa niin kantasuomalaisista kuin uussuomalaisistakin on onneksi ihan tolkun miehiä ja naisia.
ei ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä.
"Australia ja Uusi-Seelanti ovat länsimaista väkivaltaisimpia. Suomi sijoittuu hieman muita Länsi-Euroopan maita korkeammalle. Väkivaltaa oli kokenut 17 prosenttia suomalaisista miehistä, mutta ero muihin Länsi-Euroopan maihin ei ole suuri."
"Janne Kivivuoren tutkimuksen mukaan suomalainen henkirikoksen uhriksi joutunut on usein alkoholisoitunut ja syrjäytynyt, alimpiin sosiaaliryhmiin kuuluva mies."
http://www.stat.fi/tup/tietoaika/tilaajat/ta_03_02_brasilia.html
Sitä paitsi maahanmuuttajataustaiset henkilöt syyllistyvät suhteellisesti ottaen paljon enemmän rikoksiin kuin kantasuomalaiset.
sitä saadaan vielä odottaa.
"Suomi ei ole erityisen väkivaltainen maa
Tilastojen perusteella väitteet maassamme vallitsevasta itäeurooppalaisen väkivallan perinteestä ovat vailla pohjaa."
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Suomi ei ole erityisen väkivaltainen maa/1135252071737
Nyt ainakin voisit myöntää olleesi väärässä.
olisi kai pitänyt täsmentää että LÄnsi-eUroopAN: "Jos väkivaltakuolemien yleisyyttä käytetään mittana, Suomi on miehelle Länsi-Euroopan turvattomin paikka." Jonnekin Romanian ja Bulgarian väliin näköjään sijoituimme miesten väkivaltaisissa kuolemissa, itsemurhissa päihitimme molemmat. Eipä siinä mielestäni paljon henkselien paukuttteluun ole aihetta, MUTTA ONHAN TÄMÄ vApAA MAA JA TÄSTÄKIN ASIASTA SAA VAAPASTI OLLa TOISTA MIELTÄ.
siitä olen pelkästään iloinen. En tosin ihan niin väärässä ole kuin olisin halunnut olla, sillä Suomi on miehelle Länsi-Euroopan turvattomin paikka. Mutta pahemminkin asiat voisivat olla, sillä Venäjä on tosiaan toista maata, mitä väkivaltaisuuteen tulee.
Mielenkiintoista muuten on se, että aika moni tuntuu kuvittelevan, että paljon maahanmuuttajia = paljon väkivaltaa. Suomessa tämä saattaa jossain mielessä jopa pitääkin paikkansa, kun suurin osa maahanmuuttajista on väkivaltaisuudestaan tunnettuja venäläisiä ja virolaisia. Jostain syystä suurinta meteliä pidetään kuitenkin somaleista, vaikka aihetta ei oikein minkään tilaston valossa tunnu olevan. Ja niitähän ei Suomessa edes ole paljon, kun vertaa vaikkapa Englantiin tai Ruotsiin tai mihin tahansa muuhun rauhalliseen Länsi-Euroopan maahan. Ehkä maahanmuuttajat eivät tuokaan levottomuuksia tullessaan?
"Suomessa vuonna 2007 somalit tekivät yhden ryöstön per 22 henkeä, muut maahanmuuttajat yhden ryöstön n. 1420 henkeä kohti ja suomalaiset yhden ryöstön per 8000 henkeä; somalit tekevät siis monisatakertaisesti enemmän ryöstöjä kuin suomalaiset (n. 360 kertaa enemmän), muutkin maahanmuuttajat tekivät ryöstöjä moninkertaisesti enemmän kuin suomalaiset (keskimäärin 5-6-kertaisesti enemmän) ja somalit tekivät monikymmenkertaisesti enemmän ryöstöjä kuin muut maahanmuuttajat (yli 60-kertaisesti enemmän)."
Lähteet löytyvät mm. Tilastokeskuksen sivuilta. On otettava huomioon, että Suomen kansalaisuuden saaneita maahanmuuttajaryhmiä ei ole eritelty kantasuomalaisten joukosta.
Olisi hauskaa, että -mutta -tyyppi edes kerran laittaisi linkkiä höpöjuttujensa tueksi. Tietysti valheita on aika mahdoton vääntää totuudeksi.
kun ei kirjoita höpöjuttuja, niitä ei tarvi pönkittää millään. Ei sulla ole koskaan tullut mieleen sellainen tosasia, että suurimmassa vaarassa syrjäytyä ja ajautua huonoille teille ovat työttömät nuoret miehet? Ja olet varmaan kuullut senkin, että työnantajilla on ennakkoluloja somaleja kohtaan ja sen vuoksi somaleissa on paljon työttömiä. Tilanne ei toki ihan niin kauhea enää tässä suhteessa ole kuin 1990-luvulla, jolloin moni koulutettu Suomeen saapunut somali äänestikin jaloillaan ja lähti Iso-Britanniaan töihin.
tämä kyllä vaikuttaa:
"suurin osa maahanmuuttajista on väkivaltaisuudestaan tunnettuja venäläisiä ja virolaisia."
Selvä rasistinen vihakirjoitus. Todista väitteesi, muuten olet täysi pelle.
"työnantajilla on ennakkoluloja somaleja kohtaan ja sen vuoksi somaleissa on paljon työttömiä."
Viite tutkimukseen?
"1990-luvulla, jolloin moni koulutettu Suomeen saapunut somali äänestikin jaloillaan ja lähti Iso-Britanniaan töihin."
Onko faktaa väitteen tueksi?
eihän se vakavasti puhuen noin päin mene. Todistustaakka on sinulla, jos väität minua valehtelijaksi: osoita että olen tehnyt niin edes kerran.
eihän minun väitteeni nyt niin yllättävä ole. Suurin osa Suomeen tulleista maahanmuuttajista on virolaisia ja venäläisiä (tämä on fakta nro 1) ja Venäjä ja Viro ovat paljon väkivaltaisempia maita kuin Suomi (tässä fakta nro 2).
kummalla se todistustaakka on, väitteiden esittäjällä vai niiden kiistäjällä.
maahanmuuttaneista ulkomaalaisista, jotka syyllistyvät rikoksiin SUOMESSA.
Omituisen logiikkasi mukaanhan väkivaltaisin ryhmä olisi somalit, sillä siellähän kuulemma soditaan koko ajan.
Ihmeellistä kieroilua taas kerran.
on taas syytä epäillä katkoksia järjenjuoksussasi.
Esitit ylempänä pari väittämää, johon pyysin sinulta faktoja tukemaan väittämiä. TODISTUSTAAKKA ON SIIS SINULLA.
Se, että sanoin sinua valehtelijaksi, on paremminkin johtopäätös asiasta, ei väite sinällään.
tämänhän pitäisi olla itsestään selvää
"Tieteessä yleisesti hyväksytyn todistustaakaksi nimetyn pelisäännön mukaan väitteen esittäjällä on velvollisuus todistaa väitteensä."
http://www.argumentti.fi/metafysiikka_todistustaakka/logiikka_metafysiikka.php?id=86
Olet pelle,
-mutta sehän on ollut tiedossa jo kauan.
en edes sinulta odottanut noin härskiä väitettä.
miksi kadunlakaisijan ei koskaan tarvitse todistaa yhtäkään väitettään? Onko niin, että vain epämiellyttävät totuudet täytyy todistaa?
eihän tässä muuten olisi somaleihin päästykään... puhuin väkivaltarikoksista, sinä puhut ryöstöistä. Taitaa muuten olla niin, että väkivaltarikosten kohteina ovat silmiinpistävän usein somalt ja muut maahanmuuttajat... korjatkaa jos olen väärässsä.
puhun aina totta
"Ulkomaalaistaustaisten tekemät väkivaltarikokset ovat yleisiä Helsingissä. He ovat selvästi yliedustettuina poliisin tilastoissa.
2000-luvulla poliisin tietoon tulleista raiskauksista yli 40 prosentissa epäilty on ollut ulkomaalaistaustainen. Ryöstöissä sekä kiristyksissä osuus on lähes kolmasosa.
Helsingin poliisin väkivaltarikosyksikön johtajan, rikosylikomisario Kari Tolvasen mukaan ulkomaalaistaustaisten tekemät väkivaltarikokset ovat monesti raaempia kuin suomalaisten tekemät.
"Kynnys käyttää ronskimpaa väkivaltaa on usein matalammalla", hän kuvailee.
Törkeistä pahoinpitelyistä yli 17 prosentissa epäiltynä on ulkomaalaistaustainen. "
http://tinyurl.com/36u76n
"Vuonna 2008 väkivaltarikoksista epäiltyjä somaleita oli tuhatta ihmistä kohti 56.92. Irakilaisilla sama luku oli 54.97. Jotta luku pääsee oikeaan kontekstiin, olivat suomalaiset tuhatta ihmistä kohti epäiltynä väkivaltarikoksista 4.77 kertaa, mikä merkitsee sitä, että irakilaiset ja somalit olivat epäiltynä väkivaltarikoksista yli 11 kertaa useammin kuin suomalaiset."
http://tinyurl.com/23frmng
SIINÄ SULLE FAKTAA, PELLE!
minkähän takia teikäläisten ajattelu aina jumittuu tähän samaan kohtaan? Miksi ette koskaan vaivaa päätänne rikollisuuden syillä? Onko teillä koskaan käynyt mielessä, että syynä ei ole etninen tausta, vaan syrjäytyneisyys?
vanha kansa tiesi totuuden:
Mies se tulee räkänokastakin, mutta ei paskan jauhajasta.
tuonkin sitten todistat.
Minä väitän, että syynä on liian pienet kotouttamis- ja discorahat. 50 tuuman televisiokin voisi auttaa, tai ilmainen pääsy lintsille koko kesäksi.
Sitä paitsi olen sitä mieltä, että jos maahanmuuttaja tuntee itsensä kaikesta hyysäyksestä ja kumartelusta huolimatta syrjäytyneeksi, on hän aivan väärässä maassa ja kaipaa kotiutusta.
taisit tarkoittaa viestisi kadunlakaisijalle. Ymmärrän erheesi, sillä hänkin viljelee mielellään nimimerkkiäni. Se on tyypillistä käyttäytymistä niille, joilta asia-argumentit ovat lopussa: aloitetaan lapsellinen apinointi, nimittely ja muu räävitön riekkuminen ja yritetään mennä henkilöön silloinkin kun siihen ei ole pienintäkään mahdollisuuta. Onhan sellainen typerää, mutta kuitenkin säälittävää.
asia on päivänselvä. Ainahan ne ovat nuoria syrjäytyneitä miehiä jotka sortuvat rötöstelyyn, ja kas vain, somalit ovat yliedustettuina syrjäytyneissä. Vai pitäisikö sanoa syrjityissä? Syrjäytyminen ei nimittäin ole mikään tunne, vaan tilanne, ja ikävä sellainen.
saa jokainen pelle kirjoitella mitä sylki suuhun tuo.
Tarkoitus on keskustella tärkeistä yhteiskunnallisista asioista. Mutta -aforismisi ja valheelliset väitteesi eivät kuulu tänne.
se on rikollinen
miksi sitten kirjoitat mitä sylki suuhun tuo? Ei ole minun vikani jos teet itsestäsi pellen.
sitä ei ole
kun saa aina
uskomattoman lapsellinen jankuttaja tämä -mutisija.
Alan uskoa, että kyseessä on 15-vuotias teini, joka on henkisesti 8-vuotiaan tasolla.
urpo saa aina.
Eikä tarvitse edes kauaksi poistua hoitopaikastaan.
vaikka sinä olisitkin "15-vuotias teini, joka on henkisesti 8-vuotiaan tasolla", eivät kaikki ole sellaisia kuin sinä.
ohi menee... älä välitä, et ole yksin.
väärä. Voit lohduttautua sillä, että se on täällä yllättävän tavallinen.
ympäristösikin on alkanut antaa palautetta viisastelullesi.
Joku vielä saattaa osuakin.
sen osuvuudessa ei ole hurraamista