Rautalapion valheita, tässä yksi

"pakkoruotsi ja siitä keskustelu ei kiinnosta suomalaisia".

Riiittää, kun katsoo päivälehtien keskustelupalstoja ja mielipide palstaa.
394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Rautalapion vähättelytaktiikka on otettu käyttöön pakkoruotsittajien toimesta.

Kauppalehti mainosti pakkoruotsi-ristikkoa, johon oli piirretty söpöjä nalleja, jotka esittivät Ruotsin hääväkeä. Seuraavaksi tulee kuulemma pakkosauna-ristikko, toimittaja sanoi hihitellen.

Näin Alma-media on aloittanut kampanjan, jossa koko kielikeskustelu yritetään leimata hetkelliseksi vouhotukseksi, joka loppuisi pian.

Äänestä
  • että Helsingin Sanomat ovat alkaneet julkaista myös suomenkielisten pakkoruotsia vastustavien kantaa, vaikka aina antaa näyttävimmän, pisimmän ja suuren otsikon pakkoruotsittajille ja tavallisesti myös viimeisen sanan ennenkuin lopettaa niiden julkaisemisen.

    Kyllä Suomessa nyt tavallinen kansa vihdoinkin on tietoinen kielitaistelusta.

    Äänestä

  • oli pakko kirjoitti:

    että Helsingin Sanomat ovat alkaneet julkaista myös suomenkielisten pakkoruotsia vastustavien kantaa, vaikka aina antaa näyttävimmän, pisimmän ja suuren otsikon pakkoruotsittajille ja tavallisesti myös viimeisen sanan ennenkuin lopettaa niiden julkaisemisen.

    Kyllä Suomessa nyt tavallinen kansa vihdoinkin on tietoinen kielitaistelusta.

    Sanoma Oy on alkanut sallia vapaan kielikeskustelun. Samaan aikaan Alma-media taas ottaa kovemman pakkoruotsituskannan. Aikaisemmin oli päinvastoin.

    Median turbulenssi kertoo sen, että kielikeskustelu ja -sota on vasta muotoutumassa. Mikään media ei voi enää vaieta asiasta, vaan kantaa on otettava.

    Ja se on kielivapuden kannattajien etu!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hannes myös kirjoitti:

"pakkoruotsi ja siitä keskustelu ei kiinnosta suomalaisia".

Riiittää, kun katsoo päivälehtien keskustelupalstoja ja mielipide palstaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu