A-kirkolle uusi pääjohtaja

Ted Wilsonista uusi pääjohdon puheenjohtaja.

Jos Ted tulee isäänsä, taas on yksi naula adventismin arkkuun naulattu


”Ted. N.C. Wilson was elected as president of the 16.3 million Seventh-day Adventist Church, during the denomination's 59th general conference session in Atlanta.
Wilson, 60, replaces Jan Paulsen, who has served as president since 1999.  Most recently he was  general vice president of the Seventh-day Adventist Church, a position he has held since July 2000. He has held administrative and executive positions in the Mid-Atlantic United States, Africa and Russia.
Wilson  began his church career as as a pastor in the Greater New York Conference.”

http://www.ajc.com/news/atlanta/ted-wilson-elected-new-557434.html

8

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • prof.

      voidaan pitää yhtenä saatanallisena säkeenä adventismissa.

      Israelin kansalla oli aivan samat ongelmat, kun heille valittiin johtajat.
      Pojasta polvi paheni ja irstaus ja riettaus sen kuin lisääntyi.

      Odotamme milloin adventtikirkko kokee lopullisen kuoliniskunsa.
      Viitteitä kuoliniskuun on jo monelta suunnalta.
      Joku neropatti kerkiää putsata vain pesän ja kadota adventtikirkon varallisuus mukanaan muille maille.
      Viitteitä tästäkin on jo näkyvissä.

      • ja pyh!

        prof. voidaan pitää tasan muita demonisoivana, uudestisyntymättömänä hengettömänä äpäränä. Et sillee, hänen omalla logiikallaan kirjoitettu.


    • Bushmanni

      Tämä valinta tosiaankin vie adventtikirkon syvälle 1800-luvulle, jonne se toki kuuluukin.

      Lisäksi adventtikirkossa näyttää alkavan määrätynlainen nepotismi, sillä hänen isänsä on ollut myös johdossa, surullisin seurauksin.

      Mutta valinta oli isku vasten kasvoja kaikille kirkon liberaaleille, sillä nyt a-kirkko menee yhä syvemmälle fundamentalistisen vähä-älyisyyden suuntaan, josta ei paluuta ole. Loistavaa siis, sillä tuhon tie se tulee olemaan.

      Hän jo kertoi suuntaviivat a-kirkolle hyvin selkeästi:

      "The Spirit of Prophecy is one of the great gifts God has given to the Seventh-day Adventist Church," Wilson said. "It applies to the past and to the future. And, we are going home soon."

      Ja: God created the world in seven 24 hour consecutive days.

      Tai: "This is not just an organization, this is not just another denomination. This is God's remnant church," Wilson said in an address to delegates after his appointment.

      No näitäpä hän sitten yrittää myydä sivistyneille kaupunkilaisille, jonka hän otti myös päätähtäimekseen.

      Tämä uusi johtaja tulee repimään kirkon palasiksi ja kuilu liberaalien ja vanhoillisten välillä kasvaa sellaiseksi, että liberaalit tulevat varmasti jättämään uppoavan, 1800-luvulle matkaavan laivan. Paulsen on sitä kuilua yrittänyt kaientaa, jotta kaikille olisi tilaa, mutta se tie on nyt päättynyt.

      Samoin naiset tulevat saaman osoituksen kaapin paikasta a-kirkossa ja heidät laitetaan raamatulliseen ojennukseen.

      Hyvä Ted! Pidä lippu korkealla ja revi palasiksi tämä kultti, sillä sen se ansaitsee.

      • T.W.

        ja heiän tyttärensa hellan ja nyrkin väliin tai hetekan patjan ja pastorin väliin, ja siinä on raamatullinen neuvo naisimmeisille tulevaisuuessa.


      • prof.

        eivät hevillä antaudu miehisen adventtivallan alle.
        Tosin sängyssä ehkä paremmin, mikäli kysymyksessä ei ole adventistinen kiihkofeministiteologi.

        Ted Wilson edustaa juuri sitä kultin suuntaa, joka haluaa imeä kultin varat omiin bisneksiinsä.
        Hän tulee kehottamaan ihmisiä luopumaan omaisuudestaan kultin hyväksi sanomalla, että adventtikulttilaiset eivät tarvitse enää mitään, kun pääsevät hyvin pian kotiin.

        Näitä huijareita oli jo 1800-luvun pulenvälin aikaan, jotka käärivät sievoisen omaisuuden väittäessään, että Jeesus tulee takaisin 22.10.1844. Monet luopuivat koko omaisuudestaan ja odottivat vain Jeesuksen saapumista.

        En yhtään ihmettele, vaikka Ted Wilson tekisi saman omaisuuden siirron, kuin tehtiin 1844.


      • !!??!!
        prof. kirjoitti:

        eivät hevillä antaudu miehisen adventtivallan alle.
        Tosin sängyssä ehkä paremmin, mikäli kysymyksessä ei ole adventistinen kiihkofeministiteologi.

        Ted Wilson edustaa juuri sitä kultin suuntaa, joka haluaa imeä kultin varat omiin bisneksiinsä.
        Hän tulee kehottamaan ihmisiä luopumaan omaisuudestaan kultin hyväksi sanomalla, että adventtikulttilaiset eivät tarvitse enää mitään, kun pääsevät hyvin pian kotiin.

        Näitä huijareita oli jo 1800-luvun pulenvälin aikaan, jotka käärivät sievoisen omaisuuden väittäessään, että Jeesus tulee takaisin 22.10.1844. Monet luopuivat koko omaisuudestaan ja odottivat vain Jeesuksen saapumista.

        En yhtään ihmettele, vaikka Ted Wilson tekisi saman omaisuuden siirron, kuin tehtiin 1844.

        sinä - tuomaskuoma - bushmanni, tasan samanlaisia saatanallisia panettelijoita ja valheen puhujia. Jumala teidät tuomitkoon.


      • !!??!!

        kirjoittelullasi, että sinä VIHAAT adventisteja, vaikka muuta aina välillä väität. Ihan turha väittää, että et vihaisi. Kyllä vihaat.


      • !!??!!

        liberaalit perähikiälle! Hyvä TED!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      79
      901
    4. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      853
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      112
      795
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      46
      789
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      739
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      723
    10. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      20
      720
    Aihe