Osaisiko joku neuvoa, onnistuuko isonäyttöiseen (18" ja risat) läppäriin asentamaan käyttikseksi xp:n. Kyseessä olisi työkone, jonka sovellusohjelma vaatii xp:n. Nämä isonäyttöiset myydään nyt win7:lla ja myyjät väittävät, ettei niihin voi laittaa xp:tä. Onko tosiaan näin?
18"läppäri ja xp
taavi takarivistä
4464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
näytön koko (joka ei vaikuta asiaan mitenkään) olisi koneen
merkki ja - malli.
Acerin Aspirea katselin, mutta sinänsä ei ole väliä minkä merkkinen läppäri olisi: ei tarvita multimediaominaisuuksia, ei mitään isoa kovaleyä: olennaista olisi mahdollisimman suuri (18" on minimi) näyttö ja xp-käyttis. Eli jos joku tietäisi ihan minkä tahansa merkin/mallin, jossa nämä 2 kriteeriä täyttyisivät, se olisi siinä.
Koneen merkki ja malli ratkaisevat. Näytön koolla ei helvetin vertaa väliä. Myyjä voi olla tuossa aivan oikeassa, ettei XP:n asennus onnistu. Syy tähän on se, että laiteajureita ei löydy kaikille laitteille. Mikäli koneen valmistajan kotisivuilta ei löydy ajurit, kuin Win7/Vistalle, niin aika heikoilla ollaan.
Eiköhän tuo paikkansa pidä. Windows 7 Professionalissa (jota luonnollisesti suosittelen Windows 7:sta, en mitään leluversiota) on kyllä XP mode tehty siirtymistä helpottamaan ja siihen tulee vielä 4v päivityksiä.