Olisin tiedustellut paljonko teillä menee kuukaudessa rahaa ruokaan? Kuulen mielelläni kaikilta mutta erityisesti yhden hengen taloudet. Ja millaista sapuskaa laitatte? Olen aloittanut velkakierteessä -keskustelun "velkaantuneiden -osastolle". Yksi keskustelija ohjasi minut tänne Köyhyys -osastolle hakemaan vinkkejä säästökuuria varten.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
ruokaan menee kuukaudessa n. 700-800 euroa. Normaalia kotiruokaa, tosin runsaasti kalaa, vihanneksia ja hedelmiä.
Meillä kahden hengen talous..... jos kummatkin on töissä ruokaan menee 400 euroa ja se on meille leveästi elämistä.....200 euroa kuussakin riittää todella kevyesti....50 e viikko.
Esimerkiksi tuolla niukalla 50e viikko syödään: Leipää, leikkelettä, hernekeittoa, nuudeleita, perunaa (eri muodoissa), jauheliha-makarooni.... yleisesti pyritään tekemään vaatimattomammista elintarvikkeista hieman parempaa safkaa :)
kuukausittainen ruokalasku n. 500 euroa, sisältäen mm. talous- ja WC-paperin. Toki peruna ja makaroni on edullista mutta aikamoista tyhjää hiilaripommia. Etenkin makaroni ja nuudeli
vuonna 2009 koko vuonna keskivertoni oli 5,38 € / 364 päivänä. Siinä kaikki joka suusta alas menee. Ei reseptilääkkeet, mutta muut pillerit ( kalkki kalanmaksa ja kureittain muuta.) Enää en viitsi laskea, koska tapani ja tottumukseni ruokailussa jatkuvat.
Tähän asiaan saat googlella hyvin vastauksia jos oikeasti kiinnostaa.http://www.taloussanomat.fi/uutinen/2010/06/01/kahdeksan-keinoa-saastaa-ruokakuluissa/20107741/243
Täällä tulee vain riitaa juuri nämä "opettajat" ja perunankuorilla ja leivänreijillä "elävät"j a oikeesti heidän ruokansa on toisen jääkaapista.
nimimerkille "ojo" kaikki vinkit ovat tervetulleita ja vertailun vuoksi kyselen kun minulla nyt alkaa tiukka säästökuuri. Ei täällä eikä missään muuallakaan kannata alkaa riitelemään. Jokaisella on omat tavat ja näkemykset ja niistä voi sitten kyselijä poimia ne, joita haluaa omalla säästökuurillaan soveltaa.
Meillä 4 henkeä, kaksi murrosikäistä poikaa, ruokalasku n. 500 euroa/kk, kesällä hiukan enemmän. Syömme ihan hyvin. Ostan paljon -30 % (Tai -50%, jos joskus harvoin löytyy) tuotteita enkä osta muita eineksiä kuin hernekeittoa. Katson tarkkaan tarjoukset. Teen todella paljon itse, sämpylät, patongit, joskus ruisleivät leipäainekista. Mehut ja keksit eivät kuulu kaappiimme kuin juhlissa. Jäätelöä syömme makeannälkän aika paljonkin. Marjoja meillä on itse poimittuja, puolisoni myös käy kalalla paljon ja kalastuslupia en ole laskenut ruokalaskuun. Haemme joskus jopa roskaruokaa, pizzaa tai hampurilaisateriat, tyyliin kerran kuussa. Emme napostele, vaan teemme joka päivä lämmintä ruokaa. Monet perheemme herkkuruuat ovat aika edullisia, kuten ohrauunipuuro. Vihannekset ostan kausien mukaan ja katson aina kilohintaa. Roskiin meillä menee ruokaa erittäin vähän.
Minulta isona miehenä kuluu semmoinen 250 - 300 euroa kuukaudessa. Vaikka en olekaan ihan osaamaton ruoanlaiton alalla, se on tylsää hommaa enkä halua käyttää siihen vapaa-aikaa työpäivän jälkeen. Siksi ostan melko paljon valmisruokaa. Varmasti pystyisin leikkaamaan summasta 50 - 100 euroa uhraamalla tunnin päivässä lisää, mutta tuntipalkka jäisi varsin huonoksi. Ei kannata, sillä minulla on pahempi puute ajasta kuin rahasta.
Kaupassa olen kuitenkin varsin tarkka asiakas, koska siellä voi säästää pienellä vaivalla. Tunnen hyvin kotikaupunkini kauppojen hintatason ja tiedän missä mikäkin tuote on pysyvästi halvinta. En ole minkään kaupan vakioasiakas, vaikka minulla onkin pari alennuskorttia. Seuraan erikoistarjouksia, niitähän kannetaan luukun täydeltä kotiin. Viimeisen päivän tuotteet ovat reilulla alennuksella tietysti parhaita ostoksia. Komerossa on perusvarasto kaikenlaista hyvin säilyvää kuten perunamuusijauhetta, maitojauhetta, ryynejä, hiutaleita, lihasäilykkeitä jne, joiden turvin tarvittaessa pärjää jonkun aikaa. Hedelmiä syön paljon ja täydennän valmisruokia esim. pakastevihanneksilla.
Syömiset, juomiset, hygieniatarvikkeet, eukon sukkahousut ja stöfnöt, satunnaiset pienet tekstiili- ja astiaostokset yms.
Maksamme kaiken kortilla joten erittely on mahdotonta mutta summat tarkkoja.
Kahden talouden em. kulut asettuvat haarukkaan 340 - 360E/kk.
Tavallista perusruokaa. Maidon osuus on melko suuri. Juon yksin sitä 1.5l/pv.
Pidän huolen riittävän proteiinin saannista. Eukosta ei ole niin väliä.
Joka päivä tuoresalaatti ( jäävuori, tomaatti, sipuli ).
Hedelmiä kohtuullisesti.
Ainakin viikonloppuisin kokolihaa.
Makkaraa erittäin harvoin, leikkeleeksi ei koskaan, vaan kokolihaa. Usein viikonlopulta jääneen, vaikkapa sian ulkofileen jämät.
Muija syö juustoa.
Katsomme hinnat ja ne vaikuttavat valintoihimme mutta eivät perusruokailuumme.
Jos pitäisi arvata suun kautta sisään pantavien osuutta niin vekkaisin noin 300 - 320E/kk enintään.
Yhden kuluja ei voi laskea kahteen jakaen vaan tarjoaisin yhdelle (itselleni, salikuntoileva mies, 90kg) noin 200E/kk.
Syön myös täydennysprotskuja mutta laskussa ovat jo mukana mm. raejuustot, rahkat yms.
pakollisten laskujen jälkeen 4 hengelle rahaa kuussa 125 e noin suurinpiirtein. Sillä pitää maksaa ruoka ym. eli viikolle ei jää kuin 30 e! Sillä olisi saatava viikon ruuat ym vaatteet ja lääkkeet pesuaineet ym ym...
Tuuasta onpakko tinkiä, joten emme syö jokapäivä, ja minä en syö kuin kerran viikossa.
En osta koskaan lihaa, en makkaraa en vihanneksia enkä hedelmiä herkuista puhumattakaan.
Ostan perunoita, makaroonia, tonnikalaa ja maitoa joka viikko, siitä teen sitten ruokaa. Muuhun ei ole varaa,
tonnikalaa? Osta jauhelihaa, saat samalla rahalla paljon enemmän syötävää. Osta tarjouslenkki ja tee uunimakkaraa tai keitto, enemmän se täyttää kuin tonnikalapurkillinen. Se aika kun tonnikala ja riisi oli halpaa on jo mennyt, pottu on halvempaa, samoin jauheliha, tarjouksesta broilerinfileesuikaleita...Meillä on 3-5 henkeä kuluttamassa, ruokaan, wc- ja talouspaperiin ym taloudessa tarvittaviin papereihin, kissanhiekkaan, pesuaineisiin ym menee kuukaudessa n. 585 euroa. Lapset ovat isoja joten annokset ovat sen mukaisia. (en tarkoita lihavia vaan eivät enää pikkulapsia) Vaihteleva määrä johtuu opiskelijoista. Jännä juttu sikäli että summa ei muutu paljonkaan vaikka opiskelijat ovat kotona/muualla. Johtuu siitä että teen heille valmiita annoksia mukaan otettavaksi niin ruokarahat säästyy siltä osin viikon aikana.
Minäkään en ymmärrä, miksi jotkut ostavat kilohinnaltaan todella kallista tonnikalaa. Se syötävä osuus kun on lähellä kymppiä kilo, sillä ostaa jo tuoretta kalaa tai lihaa.
pari kertaa viikossa poikkean kauppaan ja lasku on jossain 30 ja 50 välillä, harvoin suurempi. Sillä saa ihan mukavaa ruokaa, omasta mielestäni. Harvoin ostan puolivalmisteita mutta tänään aion syödä puolivalmistetta nimeltä "Kinkku-ananas pasta", saas nährä onko syötävää.
Asun yksin ja ruokaan menee kuukaudessa sellaset 80-120 e. Yleensä toi suurempi jos pitää sillä hetkellä ostaa ns. hygienia tarvikkeitakin*jotka on aina samaan aikaan loppu:/*.
Perusruokaa laittelen mm. laatikoita, keittoja ja nyt syöny paljon uusiapottuja. Laatikoissa se hyvä puoli et niihin voi laittaa mitä vaan ja menee 3 päivää ennen kun tarvii seuraavan kerran keittää tai tehdä ruokaa. En joka päivä kyllä jaksais väsätäkkään kun inhoan ruuanlaittoa:P.
Suklaaseen kyllä menee rahaa..jos lisätään ruokalaskuun se 30 e kun joka päivä max. eurolla sitä ostan. Mun pikkupaheeni:).
Ruoka vaan niin hiton kallista kun laktoosi-intoleranssi et maidostakin joutuu maksaan sen 1,56 e/l ja juon maitoa n. 12 l viikossa. Ja sit sitä ruuanlaittoon. Aina laktoosittomat tuotteet tuntuu olevan sen 0,50 s-1,00 e kalliimpia kun ns. normituotteet.
Meitä elää kaksi alle kolmekymppistä tässä taloudessa; toinen puolisko syö paljon, toinen "normaalisti". Taloudellinen tilanne on aika tiukka, sillä elämme käytännössä kaksi aikuista ihmistä yhdellä myyjän palkalla... Viimeisin kirjanpitoni on helmikuulta, mutta sen mukaan ruokailuun kotona (sis. myös wc-paperit, pesuaineet yms.) kului 207 euroa/kk. Tämän ei tosin sisällä ihan kaikkia ruokakuluja, koska olemme tuossa kuussa syöneet ulkona neljä kertaa ja ulkonasyömiskulut ovatkin sitten 79 euroa! (
Meitä on 2 ja ruokaan menee 150-250 € kuussa. Riippuu vähän siitä, halutaanko välillä syödä laadukkammin tai juhlia. Teemme kaikki ruoat itse, leipä (halvin mahdollinen) tosin ostetaan. Lihaa syömme harvoin tonnikalaa lukuunottamatta.
Meillä yhden aikuisen ja kahden kissa taloudessa menee kauppaan n. 350 € / kk. Sisältäen siis kaikkien ruoat ym. taloustavarat. En syö lihaa (ostan kyllä kissoille) ja pyrin ostamaan luomuna kaiken mitä vaan on saatavilla.
Juuri laskin että neljän kuukauden keskiarvo on 153,15. Summa sisältää kaikki suun kautta nautittavat tuotteet, alkoholijuomia lukuunottamatta. Pesuaineet ym. talaoustavarat eivät siis sisälly siihen. Jos alkoholijuomat (kaljat, viinit ja joskus myös konjakit) laskettaisiin mukaan, summa helposti tuplaantuisi. Myös tupakkaan menee helposti rahaa saman verran kuin ruokaan. Viimeksi mainituista pitäisi luopua, ruuasta ei.
Olen mies, (vanhuus)eläkeläinen, vaikka toisinaan yhä käyn työssä, asun yksin, enkä ole erityisen ruuanlaittotaitoinen. Joskus teen ison kattilallisen keittoa, ja sitä syön neljä päivää. Aina en viitsi, enkä ehdikään ruokaa tehdä, vaan ostan valmiit. Ulkona syömässä käyn nykyisin harvoin. Aktiivivuosina söin lounaan jossakin lounaskuppilassa ja kävin usein myös iltapäiväkahvilla. Kun aamu- ja iltapalat lasketaan mukaan, olivat ruokamenot silloin enemmän kuin kaksinkertaiset.
Meillä menee ruokaan ( pariskunta ) rahaa n. 500€/kk. Kaupasta tarttuu mukaan kalaa, broileria, lihaa, pähkinöitä ja siemeniä, runsaasti kasviksia ja juureksia, hedelmiä jonkun verran (poimitaan joka kesä marjoja koko vuodeksi), ruisleipää, kahvia yms, maustamattomia maitotuotteita...rahkaa, luonnonjogurttia, öljyjä, leikkeleitä, juustoa, täysjyväpastaa tms, kaurahiutaleita, kalaöljy ja d-vitamiini lisät, pesuaineet ja paperit. Hintoja ja tarjouksia katsellaan aika paljon. Eineksiä, sokeroituja muroja, olutta, karkkia ei juuri osteta....paitsi tummaa suklaata.
Vähemmänkin saisi mennä mutta terveellisyydestä ja hyvästä olosta emme ole valmiita luopumaan.