Nainen kertoo ,miten vahvan riippuvuuden huumausaine hänessä aiheutti ja ihmettelee sen vähättelijöitä.
http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=513581&Title=
http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=513581&Title=
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Voin sen verran kertoa itse olen hakemassa lääkekannabis reseptiä ja toivottavasti sen saan,sairauteni vuoksi olen ainoastaan hankkimassa sitä.Kannabis lääkkeenä on itsessään erilaista kun "katukaupasta"ostettu,se tehdään lääke yhtiöiden labroissa,eli on puhdasta ja se poikkea myös jossakin osin koostumukseltaan,se ei sisällä juurikaan niitä osia joka tuottaa halluusiota ,lähinnä on kyse kipu lääkitystä,ja se on yleensä täsmä lääkityksenä.Katukaupasta saatava kannabis taas on monesti ihan muuta kun puhdas kannabis on,siihen on sekoitettu paljon eri aineita joista osa on muita huumeita jolla haetaan juuri riippuvuutta.On tieteellisesti todistettu tutkimuksissa että oikein käytettynä kannabis ei kuulu niihin riippumusta aiheuttava "huume"sanaa kannabiksen yhteydessä ei ole monessakaan maassa käytössä vaan puhutaan lääkkeestä,tuotehan on luonnontuote jota ei jalosteta.Jos haluaa tietoja aiheesta enemmän niin kannattaa googlata sanalla lääkekannabis niin saa sitä tietoja joka on tutkittu ja todettu toimivaksi.En halua vähätellä naista joka on kärsinyt kannabiksen takia mutta väitän että hänkin on käyttänyt epäpuhdasta tuotetta joka on sisältänyt esim.oopiumia,heroiinia ja muita opiaatteja.Myös mielestäni kenenkään ei pidä ilman kokonais tietoa tuomita oli sitten itselle käynyt "huonosti"ketäänhän ei yleensä pakoteta käyttämään mitään,ei viina,kahvia tai tupakkia ja arvaa mitä kaikilla indikaatioilla mitattu edellä mainitut aineet koukuttavat ihmistä pahemmin,senkin tiedon saat kun googlaat riippuvuutta aihettavat aineet,sieltä löytyy tarkka luettelo kaiken maailman aineista jotka on tutkittu ja listattu vaikeammasta helpompaa.Suosittelin tutustumaan siihen,se vaan on sellainen lista että sen jälkeen sinulle ei jää paljon mitään mitä suuhusi laittaisit.Kaikkea hyvää jatkossa ja kannustusta että onnistut asiassasi.
>kahvia tai tupakkia ja arvaa mitä kaikilla indikaatioilla mitattu edellä mainitut aineet koukuttavat ihmistä
>pahemmin,senkin tiedon saat kun googlaat riippuvuutta aihettavat aineet
Mistä näitä huumeiden puolustajia oikein sikiää?! Sairasta sakkia.
idiootti
Yleisesti ottaen on niin, että kannabis on kakaroita varten. Lääkekannabis voi olla sitten asia erikseen
tunneb kymmeniä entisiä Hamppeja, jota ympäristötekijöistä ja vaikeassa murrosissä, olleet niin sekaisin. että ryhtyneen huumeisiin. hassi ja mari on toiminut ponnahduslautaba kaikille narkkareille. ek kahvi eikä tee yms. sitten monet mätä-hampaat otettu itsemurhan vaihtiehtona esm. Kilon klinikalle huume vieroitukseen, jossa jo 1 hlrhön viettämä vuosi maksa veronmaksajille n. 50000 egeä. ja olen huomannut. että monet syrjäytyvät selti, koska pää pehminnyt nii. etteivät pysty esm. duunii koskaa..
Tajusin, etten halua elää loppuikääni haamuna"
Julkaistu: 25.06.2010 06:01
Kannabiksen käytöstä toipuva Iida haaveilee joskus kirjoittavansa kokemuksistaan kirjan. Kuvan henkilö ei liity juttuun.Kuva: Tomi Kosonen
Kannabista polttelevien piireissä valistukselle naureskellaan ja aineen vaaroja vähätellään. Huumetta vuosia käyttänyt Iida otti yhteyttä toimitukseen ja halusi kertoa tarinansa Ilkan lukijoille. Hän ei enää pilvenpoltolle naureskele.
Iida alkoi juoda 13-vuotiaana. Vuotta myöhemmin jokaviikonloppuisen juomisen seuraksi tuli tupakointi. 15-vuotiaana Iida kokeili ensimmäisen kerran kannabista. Hän hakeutui kaverinsa kanssa tietoisesti sellaisten ihmisten seuraan, joiden tiesi käyttävän kannabista, ja sai ilmaisen näytteen.
-Ujo ja sulkeutunut tyttö muuttui hetkessä rohkeaksi ja avoimeksi. Murheet hävisivät, nykyisin noin parikymppinen eteläpohjalaisnainen kertoo.
Kannabiksen poltosta tuli tapa. Vuosia kestänyt käyttö loppui vasta, kun Iida joutui vakavien mielenterveysongelmien vuoksi vuodeksi psykiatriseen sairaalaan. Hän uskoo huumeen käytön olleen yksi keskeisimpiä syitä sairastumiseensa.
-Silloin tajusin, että en halua elää loppuikääni haamuna, joka ei pysty kunnolla nukkumaan eikä syömään. Tarvitsin muutoksen.
Iida on ollut kuivillakuluvan vuoden ajan, ja hän on saanut sekä työ- että opiskelupaikan. Apua huumeesta vieroittautumiseen hän on saanut perheeltään, psykologiltaan sekä Irti huumeista ry:n tukihenkilöltä, joka on kannustanut ja tukenut häntä.
-Tukihenkilö oli ensimmäinen ihminen, kenen kanssa pystyin kunnolla puhumaan näistä asioista. Huumeiden käytöstä kertova ei tarvitse tuomituksi tulemista. Hän tuomitsee kyllä itse itseään tarpeeksi.
Iida on käynyt tukihenkilönsä kanssa kahviloissa ja taidenäyttelyissä. Se on saanut hänet tajuamaan, että elämä voi olla ihanaa ilman päihteitä.
-Olen nyt tullut siksi persoonaksi, joksi olen aina halunnut. Saan elämääni hyvää oloa liikunnasta. Nyt olen myös ensimmäistä kertaa kunnolla huomannut, että on olemassa sellainenkin asia kuin vuodenajat. Niiden vaihtumista on ilo seurata!
Iida ihmettelee sitä,että kukaan ei osannut epäillä, että hänellä on huumeongelma. Eivät edes omat vanhemmat silloin, kun tytär suunnitteli matkaa Amsterdamiin. Iida ei muistele hyvällä aikaa, jolloin hän polttikannabista.
Elämä oli päämäärätöntä. Ei tullut mieleenkään, että voisin saada jostain apua. Yhteen aikaan jaksoin mennä kouluun vain, jos olin polttanut kannabista. Pelkäsin poliisia. Olin masentunut ja yksin. Yritin jopa itsemurhaa.
Monet kannabiskoukussa olevat eivät ymmärrä, kuinka vakavasta asiasta on kysymys.
-Pilvenpolttajat muodostavat oman yhteisön, jossa vähätellään aineen vaaroja eikä myönnetä riippuvuutta. Valistajien katsotaan liioittelevan. Kannabiksen osaltaan aiheuttamiin mielenterveysongelmiin ja masennukseen haetaan apua, yllätys yllätys, kannabiksesta.Iida kertoo,että monet hänen kannabista polttavat entiset kaverinsa ovat keskeyttäneet opinnot. Heistä on tullut sulkeutuneita. Kannabiksella on lamaannuttava vaikutus: mikään ei tunnu kiinnostavan. Huumeen laillistamista puolustavien väitettä siitä, että kannabikseen ei helposti synny riippuvuutta, hän ei ymmärrä.
-Jos vain makaa sohvalla ja haaveilee seuraavasta annoksesta, eikö se ole riippuvuutta? Tiedän tällaisia ihmisiä. Itsekin kaipaan yhä kannabista. Pelkkä huumeen haju saa minut yhä haaveilemaan aineen käytöstä.
Iida on kertonut elämänmuutoksestaan joillekin vanhoille kavereilleen.
-He eivät haluaisi päästää ketään pois ringistä, vaan yllyttävät polttamaan pilveä. Sain kuulla, että en muka pystyisi lopettamaan. He myös varoittavat kertomasta huumeiden käytöstä kenellekään. Lääkäreitä ja psykologeja pidetään vihollisina.
Vanhempia Iida kehottaakatsomaan tosiasioita silmiin
-Muistakaa, että oma ihana kullannuppunne voi käyttää huumeita, vaikka kaikki näyttäisi olevan kunnossa. Itselläni oli onnellinen lapsuus ja aloin silti polttaa kannabista. Älkää tuomitko lastanne, vaan kuunnelkaa häntä ja hankkikaa ammattiapua.
Iida iloitsee siitä, että kun kannabiksen käyttöä on heidän perheessään käsitelty, ovat välit perheen sisällä lähentyneet.
-Aiemmin en olisi uskonut, että joskus voisin näin vapaasti puhua asioistani.Haastateltavan nimi on muutettu.
http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=513581&Title=
Oletko varma et ei kahvi tee tai tupakka ole portti teorian alkulähde,riippuvaisuuden on myös tiedetty olevan geeni perimää.Eli jotkut on vaan alttiimpia,oli kyse sitten mistä vaan jota nauttii liikaa,ruokakin on hyvä esimerkki.Ylen syömiseen tulee myös riippuvaisuus,useimmasta perheestä tai lähi sukulaisesta löytyy näitä.Joten on monesti arpa onnea mihin porukkaan synnymme.Portti teoriaa on tutkittu kumminkin suhteellisen vähän aikaa ja siihen nojaten ei mielestäni ole riittävää näyttöä.Tulkoon selväksi,minä vastustan huumausaineita,mutta lääkkeenä käytetystä kannabiksesta on saatu niin hyviä tieteellisiä näyttöjä että uskon sen lisääntyvän ajan myötä.Myös se että näissä tapauksissa puhtaan marginaali ryhmästä,ehkä auttaa tajuamaan että en aja huumeita vapaaksi liikettä.
On vaarallista että Suomessa rinnastetaan erilaiset huumeet kannabiksesta heroiiniin ikäänkuin samalle viivalle. Siitä hyötyvät järjestäytynyt rikollisuus ja ulkomaalaiset suomalaisten tulevaisuutta tuhoavat tahot.
PAHINTA PASKAA AIVOILLE!!
TERVEET AIVOT EI HUUMEITA TARVITSE!
SAIRAAT, RIIPPUVAISET NARKIN AIVOT TARVITSEE!!
THAIMAALAISTA HOITOA NARKEILLE! 0-LINJA!
Kauankos olet pössytellyt?
Ensin pitää mainita tämä ei ole suunnattu Idalle,en halua vähätellä hänen kokemaansa mutta jos luet tämän niin huomaat että asioilla on aina myös se toinen puoli.
Jos haluaa tietoa,eikä heti ole ehdottomasti oikeassa ja muut narkkareita ja kaiken maailman hörhöjä,niin käy lukemassa tämä linkki:http://www.adressit.com/laakekannabis ei mielipidettään tarvitse vaihtaa mutta ei niitä omia aina kannata oikeina tyrkyttää.Ja se mikä näissä aina oikeissa ihmetyttää on se että,verbaalisesti nämä tyypit on tasoltaan,miten sen nyt kauniisti sanoisi "persiistä".Olisi paljon mukavampaa jos väittely olisi älykkäämpää ja mielipiteitä vaihdettaisiin mutta kun ei ja sitä on ilmeisesti turhaa toivoakkaan.