infektio vastasyntyneellä

äiti kotiutui yksin

Meidän vauvamme sai infektion epäonnistuneen synnytyskäynnistyksen vuoksi, kiireelliseen sektioon päädyttiin vasta 25h kalvojen puhkaisun jälkeen. Tämä rakas lapsemme on meille ensimmäinen, ja ollaan vanhempina erittäin järkyttyneitä ja voimattomia. Nyt 5 päivän ikäinen lapsemme on hoidettavana teholla. Neurologisia vammoja ei ole, typpihoitoa saanut laskea hieman, hengityskoneessa on ollut syntymäpäivästään lähtien koska tarvitsee hengitykseen 100% tuen, verenpaineet hieman vaihtelevat. Vauvaa pidetään lähes koko ajan unessa, kipulääkettä saa koko ajan ja antibioottia. Tulehdusarvot ovat lähteneet laskuun, ainakin nyt kahtena viime päivinä. Lapsemme on virkeän oloinen kun annetaan olla hetki hereillä, katselee ympärilleen ja tarttuu esineisiin/hoitajiin/letkuihin. Ravinnoksi hän saa sokeriliuosta, ja maitoa 2ml kahden tunnin välein. Pissaa (katetriin) ja kakkaa tulee hyvin. Syntyessään lapsemme painoi 4630g ja pituutta 53cm.

-Haluamme siis tietää muiden vanhempien kokemuksia tällaisesta infektiosta, kuinka kauan mahdollinen hoito kestää, mitkä on selviytymismahdollisuudet, pääseekö lapsi koskaan kotiin? miten me vanhemmat saaneet tukea/jaksaneet arjessa?

Me olemme ainakin varautuneet siihen että päivä kerrallaan mennään, lyhyitä askelia. Rukoillaan vauvamme puolesta.

5

7518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VOIMIA

      ei ole, halusin vain onnitella pikkuisen syntymästä. Muistan teitä rukouksin.

    • yhden äiti

      Meidän pojalla oli myös vastaava synnytyksen yhteydessä saatu infektio, mutta kaikesta päätellen paljon lievempänä kuin teillä.

      Meillä synnytys alkoi vesien menolla ja siitä lapsen syntymään kului reilut 16 tuntia. syntymän jälkeen poika oli kaiken puolin normaali (imi maitoa, hengitys ja syke normaaleja jne.), mutta hän joutui erityisseurantaan, kun vesien menosta syntymään kesti yli tuon 16 tunnin. (Seurannassa hoitaja tarkasti lapsen kunnon 3kertaa vuorokaudessa). Noin vuorokauden iässä olleessa tarkastuksessa poika oli muuten hyväkuntoinen, mutta hengitys oli tihentynyt. Näin ollen pojalta otettiin verikokeet, joissa näkyi selvä tulehdusarvojen nousu.

      Poika joutui lasten teholle, jossa kunto sitten huononikin nopeasti ja hän sai siellä keskoskaappiin lisähappea ja kahdenlaista antibioottia suoraan suoneen. Hänen kuntonsa oli kuitenkin niin hyvä koko ajan, että ruokana oli pelkkä maito (tuttipullosta niin paljon kuin jaksoi syödä ja loput nenämahaletkuun). Ensimmäisen sairasvuorokauden poika oli tosi väsynyt ja kipeä (ei halunnut kosketustusta, mutta pysyi kuitenkin jäntevänä) ja sai antibioootin lisäksi kipulääkettä. Toisena sairaspäivänä (eli kun ikää noin 3 vuorokautta) lähti tulehdusarvo laskemaan nopeasti ja pojan vointi parani tosi paljon ja hän pääsi keskoskaapista tavalliseen sänkyyn (tosin edelleen koko ajan monitoriseurannassa). Samalla huomasi myös, että kivut hellittävät ja poika nautti taas kosketuksesta ja pääsi jopa hetkeksi syliin.

      Toisen ja kolmannen päivän välisenä yönä poika oli jo syönyt kaikki ruokansa itse ( ei siis tarvinnut enää antaa ruokaa nenämahaletkuun) ja kolmantena päivänä poika sai jo syödä taas tissiäkin, kun vointi oli jo niin hyvä. Häntä sai myös pitää sylissä niin paljon kuin halusi. Neljännen päivän aamuna lääkäri antoi pojalle luvan siirtyä taas vierihoitoon synnyttäneiden osastolle ja poika sai taas kaiken maidon tissistä (eli pummppamisesta ja lisämaidon annosta sai luopua) ja 6 päivän aamuna hän sai viimeiset antibiootit ja pääsi kotiin. Kotihoidossa ei tarvinnut huomioida mitään erityisiä varotoimia (sai ulkoilla ja tavata vieraita normaalistii jne.). Tosin antibiootit sekoittivat pojan mahan totaalilisesti ja hän huusi kahtena viimeisenä sairaalapäivänä useamman tunnin aina antibiootin saannin jälkeen ja ensimmäiset pari viikkoa kotonakin oli aika itkuisia, kunnes maha rauhoittui.

      Nyt poika on kolmen kuukauden ikäinen ja kehittynyt normaalisti. Mitään jälkioireita ei ole havaittu, eikä poika ole missään erityisseurannassa infektion takia.

      Kuulemma pienten lasten voinnissa tramaattiset käänteet ovat hyvin tyyppillisä, eli kun paraneminen alkaa niin vointi paranee sitten paljon ja nopeasti, vastaavasti kunto voi romahtaa pienestäkin takaiskusta taas hetkessä (meille noita takaistuja ei onneksi tullut). Teilläkin voi olla pienokainen kotona ennen kuin arvaattekaan.

      Voimia ja jaksamista

      • äiti kotiutui yksin

        Hei pitkästä aikaa. Vauvamme syntymästä on nyt kulunut reilu 2kuukautta. Hän oli teholla 3viikkoa ja vielä viikon tavallisella vastasyntyneiden osastolla. Vauvan vointi koheni pikkuhiljaa, toki takapakkejakin tuli välillä. Oudosti nousi ja laski tulehdusarvot, syönnin opettelu, hengityskoneesta pääsi eroon n.1,5 viikon ikäisenä. Se oli pisin ja ikävin kuukausi ikinä.

        Mutta nyt ollaan oltu kotona vauvamme kans reilu kuukausi, ja hyvin on mennyt. Seurannoissakin käyty jo, ja 3 kertaa jo neuvolassa ja kotona myös kävi neuvolantäti. Jälkijuttuja jäi, aivoihin ja munuaisiin. Päivä kerrallaan menty, ja totuttauduttu vauvaarkeen. Välillä parempia päiviä ja välillä huonompia, sairaala-aikana tuntui että minulta oli viety äitiys. Sen saaminen takaisin on vienyt aikaa, kyyneleitä pyyhkien ja välillä tuntunut että haluan luovuttaa.

        Silti olen jaksanut. Saan valtavasti tukea vauvan isältä, se on korvaamatonta. Hän muistuttaa minua aina että olen hyvä äiti.


    • fgtxdu

      Missä päin Suomea on noin ammattitaidoton synnytyssairaala? Kyllähän sen kaikki tietävät että äidille on laitettava antibioottitippa jos vesin menosta on kulunut yli 16h. Vai eikö tiedä?

      • yhden äiti

        Minulle ei antibioottia ehditty laittaa, kun 16 tunnin kohdalla oltiin jo ponnistusvaiheessa (synnytys kesti 16h ja 15min). Tietenkin näin jälkikäteen miettii, että miksi niitä antibiootteja ei annettu ensimmäisen kerran esim. 12h jälkeen...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      72
      4251
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2720
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2437
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2223
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2141
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe