Orapihlaja-idan kasvattaminen

Epätietoinen taimi

Rivitaloasuntomme orapihlaja-aidat molemmin puolin tonttia olivat ruman näköisiä ja aidoissa oli aukkoja. Päätimme leikata aidat alas ja kaivaa pois juuria myöten toukokuussa. Istutimme tilalle uudet taimet ja lyhensin ne n. 20cm pituisiksi. Olen kastellut ja lannoittanut taimia, mutta vieläkään nyt yli kuukauden päästä eivät taimet ole alkaneet vihertää ollenkaan. Mitä voisin tehdä? Taimien väli on 25cm.

1

508

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siiri#3

      Kesän alku on ollut melko kylmää ja kasvukausi hyrähtänyt hitaasti käyntiin, mutta kyllä tässä vaiheessa pitäisi teilläkin taimet jo vihertää.

      Orapihlaja on hidassyttöinen kasvi ja yllättävän kranttu maaperän suhteen. Se tykkää savimaasta ja siis kosteudesta, joten jos teidän entinen aita oli ruma ja aukkoinen saattaisiko se johtua siitä, ettei se vanhakaan aita pystynyt kauniiksi edes kasvamaan? Sillä orapihalaja-aitahan on viihtyessään nätti ja lehtevä ja hoitamattomanakin kasvaa reuhuaa ympäriinsä.

      Lannoittaminen on turhaa, jos käytitte istutuksessa uutta multaa. Niissä on yleensä ravintoaineita jo valmiina ja taimen lannoitus voi jopa tappaa kasvin, mutta lannoituksen siis täytyy olla voimakasta aiheuttaakseen taimelle vahinkoa. Vesi on tärkeää istutusvaiheessa ja taimen kasvaessa.

      Ota ihmeessä yhteyttä taimet myyneeseen liikkeeseen. Ota myös kuva ja näytä sekin heille, niin saat kenties neuvoteltua uudet taimet. Jokin selitys sinun täytyy kuitenkin liikkeestä saada.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1032
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      959
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      841
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      727
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      621
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      618
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      604
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      572
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      538
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      259
      476
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      451
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      448
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      36
      408
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      403
    16. 28
      377
    17. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      372
    19. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      358
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe