Vielä niitä saa, mutta...

Vielä niitä saa, mutta kuinka kauan?

Nimittäin Adventist Today -lehden nettinumeroita PDF-tiedostoina (luettavissa Adobe Reader -ohjelmalla, joka löytynee monelta PC:ltä jo ihan tehdasasennuksena).

Latailin niitä tänään, 101 tiedostoa, 558 megatavua. Aikaa siihen meni parisen tuntia, mutta se kyllä kannatti.

Sillä kukaan meistä ei tiedä, kuinka kauan nuo tiedostot ovat ladattavissa. Niille näet saattaa käydä kuten kävi mainitun lehden keskustelupalstalle pian vuosituhannen vaihteen jälkeen.

Tapahtui nimittäin imperiumin vastaisku. Käytettiinkö keinona uhkailuja, lahjontaa vai kiristystä, ei ole tiedossani. Veikkaukseni on, että lähinnä kahta ensiksi mainittua.

Kun keskustelupalsta lopetettiin, lehdenkin luonne jossain määrin muuttui. Asiaan voi ottaa kantaa jokainen, vertaamalla 1990-luvun lehtiä viime vuosien lehtiin.

Ja täältä niitä löytyy >

http://www.atoday.com/magazine/archive

Mikä siinä Adventist Todayssa sitten oli niin vaarallista?

Vastaus: kulissien takainen tieto.

Lehden kirjoittajien joukossa oli henkilöitä, jotka olivat olleet mukana a-kirkon toiminnassa kauemmin kuin insinööri, jonka nimeä ei saa mainita, on ollut elossa.

Johdon korkeimmat kihot ovat lähes aina olleet sitä mieltä, että mitä vähemmän maallikot tietävät kulissien takaisista asioista, sitä vähemmän vene keikkuu.

Osa lehteen kirjoittaneista on ollut ihan päinvastaista mieltä. Heidän käsityksensä on, että mitä valistuneempi jäsenistö, sitä parempi kirkolle.

2

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!??!!

      tuo juuri on sitä tyypillistä typerillä salaliittoteorioilla mustamaalaamista, mitä sinä koko ajan harrastat ja siten PANETTELET!

    • Tuo minulla on ollut tiedossa, että tietoa jaetaan sitä vähemmän, mitä alemmalla asteella adventisti on. Edes tavalliset adventistipapit eivät ole ennen nettiaikaa saaneet tietää kaikkea. Tai noh eivät tietenkään vieläkään sitä, mikä ei netiltä löydy.

      Silloin kun minä vuosikausia sitten aloin kirjoitella eri nimimerkeillä Suomi 24.ään ja sitten siitä vakiinnutin Uskova-nimimerkin (kirjoitin sillä aikani, kunnes joku sen nimimerkin otti käyttöönsä minua esittäen), niin adventisti-Annu hälytettiin (adventtikirkon vanhin) paikalle. Niinpä noista Annun ja minun keskusteluista alkoi sitten riviadventisteillekin herua tietoa, mitä heillä ei ollut sitä ennen ollut.

      Ennenhän näilläkin keskustelupalstoilla adventismin yhteydessä puitiin vain sapattia ja sitäkin vääristä lähtökohdista, mutta tuolloin alkoi sitten keskustelut Tutkivan tuomion-opista, pyhäkköopista, Ellen Whiten kirjallisuusvarkauksista, Ellenin demoninäyistä ja miten Raamatun vastaisia ne olivat, monista piilotelluista kirjoista esim. "A Word to the Little Flock", suljetun oven opista jne.

      Tuolla meidän keskustelujamme vuodelta 2004:

      http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/1316686/6502103

      Keskusteluissa käytiin tuolloin suurinpiirtein kaikki adventismin eksytykset perinpohjin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      295
      5505
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      71
      5069
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4176
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3850
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3504
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      89
      3133
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      73
      3016
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      42
      2197
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2138
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2088
    Aihe