Me pohjoisten kansojen edustajat tarvitsemme muutaman kesäisen hellepäivän. Vapaudumme jotenkin. Melkein jokaisella meistä lie lapsena tai nuorena elettyjä hellepäivien onnellisia muistoja.
Siltä tänään ulkonaliikkuessa tuntui - ilmapiirissä se vanha onnellisuuden häivä.
Luulin, ettei näin vanha vosi sitä enää koskaan kokea. Olin väärässä.
Siltä tänään ulkonaliikkuessa tuntui - ilmapiirissä se vanha onnellisuuden häivä.
Luulin, ettei näin vanha vosi sitä enää koskaan kokea. Olin väärässä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
menee ny tollasta kirjottelee. työt jääny rästii helteen takia. muuttasin Tahitille kuois fyrkkaa. nii helevetin täys näit sään ääri-ilmiöitä. ens kylmä talvi pakasti ukon köntiks, sit helle vie loputkin rasvat.
Kirjoittaa, virkkaa. Vissiin pikku sääpulkkiset menee kertoon sen pomolleen. Nys sitten rävähti niin kylmäks, että talven varalle pöllityt, hankitut ja varastetut klapipuut on poltettu ennen kekriä.
Kumman kesän jälkeen sitä on niin viluinen, että samat talvikamppeet on nyt ollut päällä kuin viimetalvenakin. Silti aina on vilu.
Eräät muutamanoloiset tyypit katsovat, että elokuuhan on vielä kesäkuukausi. T-paidassaan ja shortseissan ne hortoilevat raitilla. On sillä etunsa. Ihmiset luulee niitä siniverisiksi.