Pikavippien aiheuttama

Vtuttaa kun pikavippifirmat saa mellastaa suomessa rauhassa. Oon ite tuhonnu luottotietoni kun en päässyt perintäfirman kanssa sopimukseen ja oon tekemässä kuluttajavirastolle tietopakettia vipeistä ja niiden aiheuttamasta kärsimyksestä niin huomasin että pikavippifirmat tekee salettiin jotain yhteistyötä perintäfirmojen kanssa.
6571
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • Niin missä kohtaa tuossa oli se ongelma?

    Lainaaminen on bisnestä, totta kai. Et kait sinäkään vippaisi tuntemattomille persaukisille rahaa, ilman kunnon korkoa? Ja koska suuri osa pikavippejä ottavista persaukisista on kaiken lisäksi kyvyttömiä maksamaan vipin takaisin, on selvää että perintäfirmoja tarvitaan. Homma menee näin : ottamalla pikavipin hyväksyt pikavippifirmat. Jos tarjottu palvelu ei miellytä, älä käytä sitä. Kellään ei ole velvollisuutta tarjota lainaa "kohtuullisella korolla"; ei sinulla, ei minulla, eikä pikavippifirmoilla.

    "Oon ite tuhonnu luottotietoni kun en päässyt perintäfirman kanssa sopimukseen"

    No niin, ymmärrät sentään olevasi ainoa syypää luottotietojen menetykseen. Otit lainaa, jätit maksamatta. Syy ei ole pikavippifirmassa, tai perintätoimistossa.

    Äänestä

Jännä juttu. Ei ole ikinä häirinnyt pikavippifirmat. En ole ollut missään tekemisissä enkä ole ajatellut ikinä elämässäni ollakaan. Tai jos ei sitten osakkaaksi?

Gold visan 5000 euron luotto on toiminut 15 vuotta moitteetta. Tosin käytän sitä oikeastaan vain ulkomaanreissuilla.

Normaali ihminen ei tarvitse luotoa mihinkään muuhun kuin asuntoon ja autoon. Ne lainat saa pankista.

Äänestä
  • Mieluusti ei luottoa autoonkaan. Tarpeellinen korkeintaan tilanteessa jossa työttömyys/opiskelu estänyt säästämisen ja on pakko hankkia auto - mieluummin halpa sellainen.

    Äänestä

Mielipiteesi pikavippifirmoista oli varmaan hieman toisenlainen sillä hetkellä, kun tarvitsit rahaa ja pikavippi oli ainoa keino saada sitä. Tuskinpa sinua vitutti silloin kun rahat tulivat tilille. Mutta kun ihminen lopulta huomaa tehneensä tyhmyyksiä, ensimmäinen syyllinen ei suinkaan ole peilissä näkyvä naama vaan aina joku muu.

Äänestä

Kuulema laittavat vipit kohta kuriin. Siitä on ollut juttua jo monessa lehdessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kärsimys kirjoitti:

Vtuttaa kun pikavippifirmat saa mellastaa suomessa rauhassa. Oon ite tuhonnu luottotietoni kun en päässyt perintäfirman kanssa sopimukseen ja oon tekemässä kuluttajavirastolle tietopakettia vipeistä ja niiden aiheuttamasta kärsimyksestä niin huomasin että pikavippifirmat tekee salettiin jotain yhteistyötä perintäfirmojen kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu