Väitän, ettei Suomessa ole yhtään todellista

evankelistaa

Nimittäin Raamatun mallin mukaista evankelistaa ei löydy. Katso vaikka k. 10.30 ”raamattutunti” Derek Prince
Taistelu maailmassa 1/3


(Apt 8:5 >) Ja Filippus meni Samarian kaupunkiin ja saarnasi heille Kristusta.

Ja kansa otti yksimielisesti vaarin siitä, mitä Filippus puhui, kun he kuulivat hänen sanansa ja näkivät ne tunnusteot, jotka hän teki.

Sillä monista, joissa oli saastaisia henkiä, ne lähtivät pois huutaen suurella äänellä; ja moni halvattu ja rampa parani.

2

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jääkausi meni

      Uskon lahkojen nimet on vaan vaihdettu ja uusia keksitty. Uskonmerkitys on kadonnut ja kun vanhat oikeat uskovaiset kuolee, niin maahan jää vain kiihko uskovaisia ja niitä jotka käy kirkossa, kun muu "perhe" vaatii.

      Maan papit tappelee vallasta ja ne jotka on uskonsa kanssa niitä "toisia" tappelee vaan muuten.

      Suomessa voitas tehdä yksi yleisuskonto, joka on kaikille uskovaisille ja tietty sitten vaihtoehtona se, et ei kuulu tähän. Ei tarvita KYMMENIÄ ERI hihhuli porukoita, jos kerran uskon kohde on sama. Näin voitas poistaa nämä puhtaat rahastus uskonnot ja kaikki uskuvat saisi osan samasta hedelmästä.

      • Paavali oli

        "nasaretilaisten lahkon päämies" ja Paavali tunnusti:

        "Mutta sen minä sinulle tunnustan, että minä sitä tietä vaeltaen, jota he lahkoksi sanovat, niin palvelen isieni Jumalaa, että minä uskon kaiken, mitä on kirjoitettuna laissa ja profeetoissa,"

        Samoin me uskomme kaiken mitä 1938 raamatun käännös sanoo:

        Tehkää siis parannus ja kääntykää, että teidän syntinne pyyhittäisiin pois,

        että virvoituksen ajat tulisivat Herran kasvoista ja hän lähettäisi hänet, joka on teille edeltämäärätty, Kristuksen Jeesuksen.

        Taivaan piti omistaman hänet niihin aikoihin asti, jolloin kaikki jälleen kohdallensa asetetaan, mistä Jumala on ikiajoista saakka puhunut pyhäin profeettainsa suun kautta.

        Sillä Mooses on sanonut: 'Profeetan, minun kaltaiseni, Herra Jumala on teille herättävä veljienne joukosta; häntä kuulkaa kaikessa, mitä hän teille puhuu.

        Ja on tapahtuva, että jokainen, joka ei sitä profeettaa kuule, hävitetään kansasta.'

        Ja kaikki profeetat Samuelista alkaen ja kaikki järjestään, jotka puhuneet ovat, ovat myös ennustaneet näitä päiviä.

        Te olette profeettain ja sen liiton lapsia, jonka Jumala teki meidän isiemme kanssa sanoen Aabrahamille: 'Ja sinun siemenessäsi tulevat siunatuiksi kaikki maan sukukunnat'.

        Teille ensiksi Jumala on herättänyt Poikansa ja lähettänyt hänet siunaamaan teitä, kun käännytte itsekukin pois pahuudestanne."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      23
      7563
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6206
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      116
      4328
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4254
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      2011
    6. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      51
      1979
    7. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      52
      1937
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      1923
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      146
      1805
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      45
      1604
    Aihe