Muuta tekemistä syömisen tilalle?

epätoivoinen1

Olen kirjoittanut tänne ennenkin, mutta tilanteeni on nyt tämä:

Olen 15-vuotias, sairastuin vajaa kaksi vuotta sitten anoreksiaan. Nyt olen ollut normaalipainoinen jo yli vuoden. Pieniä alamäkiä lukuunottamatta.
Viime keväänä tämä alkoi: ahmiminen. Sain ihan järjettömiä ahmimiskohtauksia. Sitten meni vähän paremmin. Nyt on taas vaikea aika. On kesäloma, ja tuntuu ettei tunnit kulu. Mulla ei ole kauheasti kavereita, ja ne vähätkin ovat matkoilla tai mökeillänsä. Niimpä päiväni kuluvat.. syödessä. Syön tekemisen puutteeseen, suruun, tylsyyteen. En keksi oikein mitään tekemistä.

Aterian jälkeen tunnen itseni kylläiseksi n.15 min, sitten ruoka alkaa pyörimään mielessä vaikka maha ei ruokaa tarvitsisi. Olen vielä normaalipainoinen, mutta tällä menolla en kovin kauaa :(

Kokemuksia? Mitä tekemistä te olette keksineet ahmimisen tilalle?

4

868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdgsg

      Liikunta ja säännöllinen ruokarytmi auttavat minua: Aamupala ja lounas isoja, sitten kevyt välipala ja iltapala. Muina aikoina vain hedelmät ja vihannekset sallittua ruokaa.

      Liikuntaa joka päivä pari tuntia, sillä saan ajatukset pois ruoasta. paras lähteä ulos lenkille että saa uusia ajatuksia.

      Tekemisen puute on vain mielikuvituksen puutetta.

    • ansku1234

      Mulla sama tilanne! Olen kanssa 15, ja sairastuin anoreksiaan 11 vuotiaana, jonka jälkeen tää muuttu BED;iks. Onko sulla meseä tai sähköposti osotetta niin voitaisiin jutella? Mä olen lihonu tän vuoden aikana 18 kiloo.. :;( Tsemppiä Sulle!!

      • epätoivoinen1

        On mulla mese :) Ois tosiaan kiva jutella. :) Annatko sä eka omasi vai annanko mä?


    • ertg n4n8

      syöminen on oikeestaan henkistä.ite huomasin ku olin ahistunu ni yllättäen ahmin menee ruokaa.pitäs hoitaa henkinen puoli kuntoon esim.psykologilla? ni ruoka ei ois mikään tunnejuttu enää vaan söis siis oikeesti vaan nälkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe