Ydinvoima ja taiteilijat

tuulensilmu

Ydinvoimaäänestyksen 1.7.2010 aikana oli eduskuntatalon edessä ydinvoiman vastustajien mielenosoitus, jossa mukana oli myös näyttelijä Martti Suosalo reppuselässään pieni tyttärensä. Televisiossa Martti Suosalo sanoi ottaneensa tyttärensä mukaan, että tytär sitten teini-ikäisenä tietäisi hänen osuutensa asiassa (tai jotain sinne päin). Siinä onkin jokaiselle suomalaiselle miettimistä, että "mitä jälkeläiseni tulevat sanomaan ydinvoima-asenteestani?". Uutislinkki asiaan:
http://www.mtv3.fi/viihde/uutiset/elokuvat.shtml/1150868/suosikkinayttelija-osoitti-mieltaan-ydinvoimaa-vastaan- -katso-kuvat

Taiteilijat voivat toimia vahvoina mielipidevaikuttajina myös ydinvoima-asiassa, jota monet heistä julkisesti vastustavat, enkä tiedä kenenkään taiteilijan äänekkäästi kannattavan ydinvoimaa, jos mukaan ei lueta politiittisesti tai muuten ammatillisesti asiaan kantaa ottavia.

Eppu Normaalin Suomen ydinvoimasta ivallisesti kertova laulu "Uraani halkeaa" on jo klassikko sarjassaan. Se tehtiin Harrisburgin ydinvoimalaonnettomuuden jälkeen, kun Suomessa rakennettiin ydinvoimaloita. Oma ydinvoimaa vastustava suosikkibändini on U2.

Julkaistu 1. kerran Suomi24.fi-ydinvoimapalstalla 5.7.2010
Nimimerkki "Tuulensilmu"

0

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 69 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies vinkkinä sulle

        Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
        Ikävä
        85
        7465
      2. Oletko katkera kun

        Et saanut kaivattuasi
        Ikävä
        96
        5404
      3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

        Hänelle 🫶 ⬇️
        Ikävä
        258
        4612
      4. Haluun sua niin paljon

        ❤️🥰🥹 Miehelle
        Ikävä
        44
        4505
      5. Vietetään yö yhdessä

        Rakastellaan koko yö
        Ikävä
        62
        3257
      6. Mitä palveluita mies..

        Haluaisit tilata minulta? -N
        Ikävä
        49
        2695
      7. Olet oikeasti ollut

        Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
        Ikävä
        22
        2358
      8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

        Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
        Ikävä
        49
        2333
      9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

        Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
        Ikävä
        29
        2332
      10. Nyt se sit loppuu

        Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
        Ikävä
        41
        2184
      Aihe