miksi

Miksi on olemassa ilmiö nimeltä kreationismi? Mihin kreationistit pyrkivät? Onko heillä päämääriä? Soveltuisiko kreatinismi-niminen oppiaine perusopetukseen?
5157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kreationismi on yhtässurta huuhaata kuin evoluutiotoriakin. Kummankin on mahdotonta löytää aitoa todisteita väittämilleen. Kumpaakaanei tulisi opettaa kouluissa. Niiden sijaa tulisi ooettaa biologisia faktoja ssekä tieteellistä kreationismia joille kummallekin on vahvat todisteet sekäsuuri tilaus juuri tällä hetkellä, sillä valistuneet ihmiset ovat panneet merkille ettei evoluutio olekaan todistettu tosiasia, eikä maapallon ikä ole 6000 v.
Nyt tarivtaan tieteen faktoissa pitäytyvää kreationismia. Se on totuus.

Äänestä
  • "Niiden sijaa tulisi ooettaa biologisia faktoja"

    - Niitä nykyään juuri opetetaankin.

    " ssekä tieteellistä kreationismia"

    - Mitä on "tieteellinen kreationismi"? Mikä on sen sisältö? Missä yliopistossa sitä voi opiskella? Onko niin, että sisältö on Genesiksen alkuluvut ja sisältö riippuu täysin esittäjästä, eikä sitä missään muualla voi opiskella kuin amerikkalaisissa raamattuopistoissa?

    " sillä valistuneet ihmiset ovat panneet merkille ettei evoluutio olekaan todistettu tosiasia, eikä maapallon ikä ole 6000 v. "

    - Itse juuri äskettäin horisit Nooan ajoista olleen 5000 vuotta....Mutta sinähän et valistuneisiin ihmisiin kuulukaan, etkä ole pannut merkille maapallon etkä historian tapahtumien ajoituksia.

    Äänestä

  • jb.n navettalabrassako sitä tieteellistä kreationismia tehdään?

    Sikanauta on olemassa, myydäänhän sitä kaupassa lihatiskillä jauhelihan muodossa! Tieteellinen kreationismi toimii \o/

    Biologisia faktoja opetetaankin nykypäivänä koulussa.

    Tiede ja kreationismi sanat samassa lauseessa aikaansaa ihottumaa...

    Evoluutioteoria on ainut teoria joka selittää luonnon monimuotoisuuden ja sopeutumiskyvyn, muuntelun, ja geneettisen informaation kasvun, josta on kiistattomia fossiilitodisteita vaikak kuiinka ja paljon. Lisäksi eläinjalostuksen saavutuksista voimme havaita evoluution yllättävän nopeuden, miten nopeasti lajin ominaisuudet voivat muuttua.

    Äänestä

on aina oikein hyvä asia ja aivan sama millä nimellä totuuksia kouluissa opetetaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


krearea kirjoitti:

Miksi on olemassa ilmiö nimeltä kreationismi? Mihin kreationistit pyrkivät? Onko heillä päämääriä? Soveltuisiko kreatinismi-niminen oppiaine perusopetukseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu