Lopetin kokonaan

Sikamieheksi88

Enne olin oikea päihteiden suurkuluttaja. Päätin alkuvuodesta lopettaa tupakoinnin ja nyt on jo puoli vuotta savuttomuutta takana. Nyt sunnuntaina päätin etten enää juo kahvia, sillä kärsin rytmihäiriöistä ja ajattelin joskos tämä toimisi.
Olen 21-vuotias ja kahvia olen juonut koko elämäni, joten vieroitusoireet ovat myös sen mukaiset. Olen hieman ärtyneempi ja ajoittain särkee pää, muuten kaikki tuntuu menevän jopa paremmin kuin juodessani kahvia. Olen vuorotyössä, joten jännitin miten jaksan valvoa yövuoroissa ilman kahvin piristävää vaikutusta - eilinen meni ainakin hyvin. Olen aika optimistinen.
Vihreää teetä on suositeltu kahvin korvaajaksi. En vain tiedä mitä järkeä siinä on, sillä sekin sisältää kofeiinia - tosin ei yhtä paljon kuin kahvi mutta silti. Kahvin makua jään kylläkin kaipaamaan.
Onko teillä muilla, arvoisat kanssakeskustelijat, kokemuksia vastaavasta kofeiinivieroituksesta? Oireet lopetettuanne? Entä mitä saitte jätettyänne kahvin vähemmälle?

2

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohvi vai tee

      Rytmihäiriön takia oli melkeinpäs pakko vähentää / lopettaa se kahvi-tupakka aamiainen :(
      Siks toisekseen töissä meni 6-7 kuppia päivässä kun ei aina ehtinyt syömään niin tuli kuitattua
      sitten kahvilla se lounas.
      Alkuun vaan vähensin, semmoseen 3 kuppiin päivässä ja loput ajat join teetä ja kuppikeittoja
      lounastauolla
      Kun kesäloma alkoi niin uhkarohkeesti vaan jätin koko kahvin pois.
      Ei minkäänlaista vapinaa, hikoilua, päänsärkyä tai muuta ilmennyt ! Ihan piti ihmetellä.
      Teetä tosin juon jonkin verran, siinäkin on kofeiinia.
      Kahvia harvakseltaan, joskus juhlissa tai kylässä mutta se ei enää tunnu silleen hyvältä,
      varsinkaan tyhjään mahaan.
      Tuoksusta tykkään edelleen mutta se riittää mulle

    • finrexin:ssäki kofei

      Minä aloin käyttää kofeiinitabletteja. Siinä on yhdessä pillerissä tasan 100mg kofeiinia. Mustassa kahvikupillisesssa oli EHKÄ 250mg. Minulla ei tuosta kahvista ole tarkkoja arvoja tai oikeastaa mitään kunnon arvoja. Kahvin muodossa on vaikea arvioida tarkasti kuinka paljon sitä kofeiinia tulee elimistöön. Kofeiinitableteilla olen pystynyt tarkasti laskemaan tarpeeni ja muutokset siinä.

      Tuo laskeminen ja tarkkailu on se hyöty pillereissä, joista saa vain sen puhtaan riippuvuutta aiheuttavan kofeiinin. Ei ole minua ainakaan närästänyt. Muuta hyötyä ei oikein suoraan voi sanoa. Se kahvin juomisen tarve jää. Siksi olen siirtynyt juomaan kuumaa mehua ihan vain saadakseni laittaa vettä valumaan kahvin keittimen läpi. Laitan sitten mehutiivistettä siihen veden sekaan.

      Vähensin jo aiemmin kahvin juontia ja nyt on yksi pilleri aamulla riittänyt. Ei siitä kiva olo tule ja maistuukin paskalle, mutta riittää pitämään vieroitusoireet poissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      88
      8042
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      91
      7998
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      172
      6151
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      11
      5375
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5158
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      22
      4231
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3980
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      39
      3850
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3769
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      48
      3620
    Aihe