Sex and the city

FireOfFeenix

No niin koska olen sitä mieltä - vaikka en ole elokuvaa nähnytkään ja sarjasta vain silloin tällöin pätkiä, jotka saivat voimaan pahoin - että kyseinen elokuva on todennäköisesti vuoden huonoin tekele. Mutta minua kiinnostaa nyt, mikä elokuvassa viehättää. Miksi sinä menit tekemään sen, mitä minä en tule koskan tekemään ja kastomaan kummatkin jaksot elokuvasta ja katsoit vielä sarjankin.

Tunnusta meille.,

4

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neiti EX-sinkku

      En ole koskaan ollut sinkkuelämään fani.
      Ensimmäinen elokuva oli hyvä, koska toivoin Carrien ja Kihon todellista rakkautta ja häitä ym.
      Mutta tämä toinen elokuva oli jo mielestäni hyvän maun rajoissa.

      Elokuva alkoi homoavioliitolla, jossa mainittiin monen monta kertaa homohäistä. Ehkä tämä oli jonkinlainen kannanotto, eikä minulla ole mitään homoja vastaan. Aihe ei tosin enää jaksa edes naurattaa, tai mitä sen alkukohtauksen ikinä olisi pitänyt aiheuttaa?

      Tämän jälkeen nelikkö lähti lähi-itään missä he eivät mielestäni kunnioittaneet yhtään maan tapoja, kyseessä oli kai jonkinlainen feminismi ja vapausajattelu, joka oli mielestäni toteutettu aika huonosti. Vapaa nainen ei ehkä ole se joka levittää kondomeja lähi-idän kaduilla ja juoksentelee shortseissa. Jos on kiinnostunut naisten oikeuksien sorrosta ja siitä mitä se voi pahimmassa tapauksessa olla, kannattaa katsoa esim. elokuva naisen kivitys.

      Jälkikäteen ajateltuna tästä elokuvasta ei jäänyt käteen mitään ja elokuvassa ei oikeastaan tapahtunut mitään. Opetusmielessä elokuva oli hyvinkin kaukaa haettu, eikä minusta vastaa sitä todellisuutta millään tavalla. Paperilla käsikirjoitus on voinut näytää hyvältä, mutta elokuvassa jonkin ei vain toiminut. Aika pitkäveteistä puuroa täytyy tunnustaa.

      Tosin naiset oli ihan hyvin stailattu esim. hiukset ja oikean väriset vaatteet, myös asuntojen sisustukset ok. En tosin itse jaksa enää tässä iässä (pian 30 v) kiinnostua 40-50 vuotiaista naisista jotka leikkivät teiniprinsessaa ja joiden pitäisi tehdä vaikutus katsojaan ilmeisesti olemattomilla saavutuksillaan, jotka eivät minuun kolahda millään tavalla. Ehkä jos itse olisi teini ja haaveilisi tulevasta urasta, omasta asunnosta ja suhteesta, silloin ehkä elokuvassa olisi tarjota unelmaa. Mutta keskituloiselle, kutakuinkin tietyn statukseen työpaikalla ja kilpaurallaan saavuttaneelle parisuhteessa olevalle naiselle, ei tuossa ollut mielestäni mitään uutta eikä unelmoimisen arvoista, ellei sitten haaveile Carrien vaaleanpunaisesta mekosta, joka sekin on parissa päivässä hankittu tai teetetty. Suosittelen jokaiselle haaveilijalla muuta ajanvietettä ja tarttumistä tähän päivään.

      • pop cornia kansalle

        Kyllä sinkkuelämää oli ihan viihdyttävä. Semmonen kepeä meininki.


    • saima3

      siis ziisus kuinka typerä ohjelma!! Viivi räkättää kovaan ääneen..eikä kommentitkaan ihan järkeviä ole. eihän blondius ole hiuksien väristä kiinni..
      Tekemällä tehty turha ohjelma kaikin puolin!

    • Veteraanifanny

      pökäleasteikolla, -10 pökälettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      199
      2280
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2099
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      317
      1837
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      94
      1600
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1475
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1111
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      996
    Aihe