Synti vs.

Erottaako synti ihmisen Jumalasta? Vai erottaako epäusko ihmisen Jumalasta?
5121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Synti erottaa ihmisen Jumalasta,..... mutta,...... kun ihminen uskoo Herraan Jeesukseen Kristukseen, hän saa KAIKKI syntinsä anteeksi (Apt 28:16, 16:31). Jeesuksen veri puhdistaa välittömästi syntisen puhtaaksi kaikesta synnistä kun syntinen uskoo Jeesukseen syntiensä sovittajana (1 Joh 1:7-9, Apt 10:43-47, 15:9).
Siksi voimme väittää että sekä synti että epäusko erottavat ihmisen Jumalasta. Uskovalla ei ole enää tätä epäuskoa. Siksi hänen syntinsä ovat poistetut (Heb 9:26, Joh 1:29) ja hänellä on yhteys Jumalaan.

Äänestä
  • Epäusko on synti. Se on se kadottava synti jonka alle jäävät kaikki muut synnit. Siksi Paavali sanoo:
    "Usko Herraan Jeesukseen niin sinä pelastut" (Apt 16:31). Kun ihminen uskoo Jeesukseen tämä kadottava epäuskon synti poistuu ja sen mukana kaikki synnit. Hallelujaa, Kiitos Jeesukselle Kristukselle!

    Joh 16:7-9 "Kuitenkin minä sanon teille totuuden: teille on hyväksi, että minä menen pois. Sillä ellen minä mene pois, ei Puolustaja tule teidän tykönne; mutta jos minä menen, niin minä hänet teille lähetän.
    Ja kun hän tulee, niin HÄN NÄYTTÄÄ maailmalle todeksi SYNNIN ja vanhurskauden ja tuomion:
    SYNNIN, KOSKA HE EIVÄT USKO MINUUN;"

    Äänestä

Kumpikin erottaa ihmisen Jumalasta -synti ja epäusko- kuten Jaikal ylempänä kirjoittaakin. Kristuksen evankeliumi on tässä, että Hänen persoonaansa ja lunastustekoonsa uskova saa syntinsä anteeksi, mutta "ilman uskoa on mahdoton olla otollinen Jumalalle, sillä sen, joka Jumalan tykö tulee, täytyy uskoa, että Jumala on ja että Hän palkitsee ne, jotka Häntä etsivät".

Uskomalla Jeesukseen ihminen saa kaikki syntinsä anteeksi ja on otollinen Jumalalle. Synti ja epäusko käyvät käsi kädessä kuten myös usko Jeesukseen ja syntien anteeksiantamus.

Äänestä
  • Hyvin sanoit asian JF. Siunausta sinulle!

    Äänestä

Epäuskoa ja syntiä ei voi käsitellä erillisinä. Niitä ei voi vertailla kumpi / kampi- kysymyksen asettelulla.
Epäusko on suurin synti. Siitä sikiävät kaikki muut tekosynnit; synnilliset ajatukset ja teot.
Voi sanoa, että se on kaiken synnin alku ja juuri.
Pitääkö tätä tarkemmin selittää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epäusko? kirjoitti:

Erottaako synti ihmisen Jumalasta? Vai erottaako epäusko ihmisen Jumalasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu