Havaintoni enkelistä

Atte Ateisti

Laitoin taas pari viikkoa sitten vanhan tapani mukaan suojaverkot mustaviinimarjapensaitten päälle, etteivät räkättirastaat, nuo ryökäleet, taas söisi kaikkea satoa.

Tänä aamuna menin puutarhaan ja - mitä pirua: yön aikana oli verkkoon mennyt n. 25cm pituinen valkoinen, siivekäs olento. Aikansa se oli siinä räpiköinyt, mutta sitten menehtynyt verkon silmukoihin hirttäytyneenä.

Nostin elottoman siivekkään pois verkosta, johon se oli pahasti sotkeutunut.

Se ei muistuttanut mitään näkemääni lintua, mutta se oli pienen ihmisen muotoinen jalkoineen päivineen, paitsi että se oli täysin valkoinen ja käsien ja jalkojen lisäksi sillä oli siivet.

Hautasin sen pihamaan pohjoislaitaan paskahuussin taakse orapihlaja-aidan alle.

5

709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuutuu

      "Tavallinen lintuharrastajakin auttaa lintutiedettä tekemällä linnuista havaintoja, jotka välittyvät varsinaisille lintutieteilijöille." Olisit ihmeessä lähettänyt löytösi ornitologian laitokselle etkä haudannut sitä. Voisit nyt olla hyvin kuuluisa. Voin nähdä Iltalehtien kirkuvat otsikot: "Atte Ateistin pensaassa kuollut enkeli". Ajattele mikä järkytys uskovaisille!

      Vai oliko se järkytys sinullekin kun salaa hautasit sen ja olet nyt valtavissa omantunnontuskissa?

      Liikeasiaa: Vaihtaisitko mustaviinimarjapensaita punaisiin viinimarjapensaisiin?

      • helvetin..

        äkkiä sinne paskahuusin taakse ja kaiva se ylös ja pidä lehdistölle tiedoitustilaisuus että tällaisia sitä meidän huusista löytyy


      • Tuutuu
        helvetin.. kirjoitti:

        äkkiä sinne paskahuusin taakse ja kaiva se ylös ja pidä lehdistölle tiedoitustilaisuus että tällaisia sitä meidän huusista löytyy

        Oletko noin tosikko ettet ymmärrä lapsellisia vitsejä?


    • enkeli fani

      oliko sillä siivekkäällä muutes nytön vai pojan kasvot, muistatko?
      vai eroittuiko ne edes?

    • satujen lukia

      Olipa se vale,ja hölynpöly juttu,taidat olla nimeltää satusetä,arvelen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      146
      1970
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      300
      1149
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      82
      963
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      888
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      819
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      799
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. Mitä tekisit jos näkisit täällä viestin joka on varmasti sulle

      Olisit siitä 100% varma.
      Ikävä
      71
      754
    9. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      699
    Aihe