Minua kiinnostaisi tietää, miksi jotkut pitävät monikulttuurista yhteiskuntaa tavoiteltavana päämääränä?
Miksi kaikkialla pitäisi olla kaikkia?
Maailmalla on paljon suvaitsemattomampiakin yhteiskuntia kuin Suomi, mutta monet omat kansalaiset pitävät maatamme rasistisimpana, mutta ei pakosti muita maita missä esiintyy rasismia.
Monikulttuurisuus?
2
151
Vastaukset
- Kaupparatsastaja
No, sen verran ainakin pitää olla suvaitsevaisuutta, että käytännön asiat hoituvat sujuvasti. Niin suomalaisen turistin, saati sitten liikemiehen, palloilu ulkomailla, kuin ulkomaisten työntekijöiden touhut täälä meillä.
Ei se niin kummallisen vaikeaa ole jos ei ole kasvatettu aivan umpitynnyrissä. Hiukka kun kulkee antennit auki niin oppii ymmärtämään toisenlaisiakin kulttuureja, etenkin kun lukaisee jonkun turistioppaan siinä sivussa.
Tosiasia kuitenkin on että kansainvälinen vuorovaikutus jatkuu. Maailmanranta on suomalaisellekin kevyempi kiertää kun vähän katselee ympärilleen ja ottaa onkeensa näkemästään.Mutta ei kai se kerro, että on tynnyrissä kasvanut, jos ei tahdo monikultturista yhteiskuntaa. :)
Voihan sitä pitää eri kulttuureista silti, mutta ei tahdo niiden sekoittuvan ja näkyvän omassa kultturissaan liikaa ja muuttavan näin myös kaikkia eri asioita. Ei se ikäänkuin poissulje suvaitsevaisutta.
Mutta se että monia yhteiskuntia oikein yritetään tehdä monikulttuurisiksi on outoa. Kaikki siinä asiassa pitäisi vain olla positiivista ja negatiivista ei saisi olla ollenkaan. Muuten on rasisti ja suvaitsematon. Yleensä sanotaan aina, että kaikessa on kaksi puolta, mutta tässä kyseisessä asiassa tuntuu, että saisi olla vaan yhtä eli puoltavaa mieltä. Oppia pitäisi todella ottaa näkemästään ja kun katsoo monikulttuurisia/uskontoisia yhteiskuntia niin ei ole kauhean hyvin mennyt kyllä missään. Ihmiset ei vaan yhdisty toisiinsa siten, kuin monet haluaisivat ja se on ihan luonnollista. Esim. on monia paikkoja ja maita, jotka ei hyväksy toisiaan esim. Afrikassa heimosodat yms. monet juutalaiset ja mustat haluavat, että naidaan toinen juutalainen tai toinen musta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 182226
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs561854- 1781503
- 821493
- 211469
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3091417Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti1011051Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä631027Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää34995- 349894