Star Wars elokuvista ollaan oltu montaa eri mieltä siitä onko se sopivaa viihdettä katsojalle?
Luin itse hiljattain antroposofisen teoksen nimeltään "Mitä Luonnonhenget kertovat meille?"
Kirjassa haastatellaan Verena Stael Von Holsteinia,joka on erikoistunut kuuntelemaan 17. eri luonnonhengen viestejä ihmiselle.Kuulostaako oudolta?
Tämä antroposofinen teos kertoo eri luonnonhenkien maan,veden,kasvien,ilman ja tulen muodossa esiintyvistä luonnonhengistä,onhan siis kasveillakin elämä.Mutta miten tämä liittyy Star Warsiin?
No,teoksessa eräältä luonnonhengeltä kysytään mitä mieltä hän on Tähtien Sota elokuvista?
Johon Stael Von Holsteinin kautta saadaan vastaus,joka kertoo George Lucasin tuovan hyviä ajatuksia esiin leikillisellä tavalla ihmisille,eli Star Wars on positiivisella tavalla tervettä ihmisyyden kasvatusta!
Ja, joka poikkeaa muista tieteiselokuvien valtavirrasta edukseen.Kirjassa ei sen kummemmin kerrottu erikseen mitkä Star Wars elokuvista ovat ajatuksia herättäviä?
Ilmeisesti siihen kuuluvat koko sarjan 6.elokuvaa!?
Siis luonnonhenget puoltavat Star Wars elokuvaa,jotta ihminen olisi avarakatseisempi.
Tärkein sisältö
5
239
Vastaukset
- KorribanOverlord
Star Wars ei tosin ole tieteiselokuvaa vaan fantasiaa pikemminkin.
- Veteranfan
...sitähän meikäläinen on yrittänytkin jankuttaa näissä keskusteluissa.
- "Kauan sitten,kaukaisessa galaksissa" elokuvien alussa kertookin kaiken olennaisen Star Wars saagasta,eli ei olla lähelläkään maapalloa,eikä olla tulevaisuudessa vaan menneisyydessä.Tieteiselokuvat sijoittuvat juuri maahan ja tulevaisuuteen,ja ovat enemmänkin synkkiä tulevaisuuden utopioita kun taas Star Wars keskittyy myyttiseen fantasiaan,tosin scifikaapuun puettuna.Tämä ajan ja paikan määritelmä kumoutuu mestarillisesti luotuun universiumiin,joka jatkuu ja jatkuu. - KorribanOverlord
Veteranfan kirjoitti:
...sitähän meikäläinen on yrittänytkin jankuttaa näissä keskusteluissa.
- "Kauan sitten,kaukaisessa galaksissa" elokuvien alussa kertookin kaiken olennaisen Star Wars saagasta,eli ei olla lähelläkään maapalloa,eikä olla tulevaisuudessa vaan menneisyydessä.Tieteiselokuvat sijoittuvat juuri maahan ja tulevaisuuteen,ja ovat enemmänkin synkkiä tulevaisuuden utopioita kun taas Star Wars keskittyy myyttiseen fantasiaan,tosin scifikaapuun puettuna.Tämä ajan ja paikan määritelmä kumoutuu mestarillisesti luotuun universiumiin,joka jatkuu ja jatkuu.Ja siksipä SW onkin loistava. :)
- KyleKatarn(1987)
KorribanOverlord kirjoitti:
Ja siksipä SW onkin loistava. :)
Star Warsissa on juurikin kysymys avaruuteen sijoitetusta fantasiasta minkä puitteissa mikä tahansa on mahdollista. Midichloridiaanien keksiminen tieteisti Tähtien Sotaa aivan tarpeetomasti ja on hyvä esimerkki etko-trilogiaa vaivaavista selittelyistä, jotka laimentavat tunnelmaa sekä tiputtavat ikävästi pois osan tarun alkuperäisestä salaperäisyydestä. Vai mitä salaperäistä on sitten sellaisessa Voimassa jota voi mitata jollain asteikolla??
Star Warsin mahdollisuudet ovat nimenomaan rajattomat koska sen maailma ei pyöri tieteen oikkujen ympärillä ja täyttä sielunruokaa ihmisen mielikuvitukselle :) - 36
KyleKatarn(1987) kirjoitti:
Star Warsissa on juurikin kysymys avaruuteen sijoitetusta fantasiasta minkä puitteissa mikä tahansa on mahdollista. Midichloridiaanien keksiminen tieteisti Tähtien Sotaa aivan tarpeetomasti ja on hyvä esimerkki etko-trilogiaa vaivaavista selittelyistä, jotka laimentavat tunnelmaa sekä tiputtavat ikävästi pois osan tarun alkuperäisestä salaperäisyydestä. Vai mitä salaperäistä on sitten sellaisessa Voimassa jota voi mitata jollain asteikolla??
Star Warsin mahdollisuudet ovat nimenomaan rajattomat koska sen maailma ei pyöri tieteen oikkujen ympärillä ja täyttä sielunruokaa ihmisen mielikuvitukselle :)jep, olen ehdottomasti samaa mieltä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.855422Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.433601Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j612975Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin462181Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611946Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2941783- 471606
- 961441
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441376Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.91333