Merkkivuosi 2012

Äskettäin vietettiin Suomen Venäjän vallan yhteyteen Ruotsin alaisuudesta siirtymisen 200-vuotisjuhlaa. Siinä yhteydessä ei näkynyt julkisuuden palstoilla karttaa, joka olisi kertonut, millainen oli se "Suomi", jonka Ruotsi menetti. Jonkun verran oli Suomen pohjoisosan Ruotsin vastaisen rajan määrittelyä koskenutta tarkastelua, mutta Suomen itärajan tilanne jäi kuta kuinkin unholaan. Eteläisessä Suomessa Ruotsin itäraja oli tuolloin 200 vuotta sitten Kymijoen kohdalla. Pohjoisessa puolestaan nykyisen Kuhmon etelärajalta pohjoiseen päin oli voimassa Täyssinän rauhan raja v:lta 1595.

Pietari Suuren rajana tunnettu Uudenkaupungin rauhan raja vedettiin v.1721 karkeasti katsottuna samoille tienoille kuin mitä on Stalinin saneluraja viime sotien seurauksena. Lisää aluetta Ruotsi menetti v. 1743 Turun rauhasa, jolloin Ruotsin itäraja eteläisessä Suomessa siirtyi tosiaan Kymijoelle. Siinä vaiheessa myös melkoinen osa nykyistä Etelä-Savoa Savonlinnaa myöten siirtyi Venäjän yhteyteen. Tämä Ruotsin 1700-luvulla menettämä alue on tunnettu myöhemmin nimellä "Vanha Suomi".

Tämä "Vanha Suomi" liitettiin Suomen suuriruhtinaskuntaan v. 1812. Meillä on siis lähitulevaisuudessa eli v. 2012 edessämme "Vanhan Suomen" Suomeen liittämisen 200-vuotisjuhlat. Toivottavasti meidän kunnioitettava valtiojohtomme rekisteröi ja noteeraa tuon lähitulevaisuutemme juhlavuoden ja organisoi suuret juhlatapahtumat. Kolmantena juhla-aiheena on sitten itärajamme pohjoisen osuuden määrittely, joka tapahtui v.1833 kuta kuinkin nykyiselle paikalleen äskettäin historiaan siirtyneitten Oulun ja Lapin läänien itärajan osalta. Siis siltä osin merkkivuosi on tulossa v.2033.

0

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        110
        2321
      2. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        23
        1024
      3. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        71
        912
      4. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        103
        906
      5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        589
        861
      6. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        845
      7. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        82
        738
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        670
      9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        31
        646
      10. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        69
        644
      Aihe