Oivalle kysymys pätevyyksistä

Olet monet kerrat sanonut, että Sinikka Salon päätehtävä oli toimittaa henkilökuntalehteä. Olet monet kerrat myös sanonut, että Liikanen on viestintäasioista vastaava komissaari.

Molemmat ovat valetta, joten kysynkin että miksi väität moisia, vaikka umpikepulaisittain asioita katseletkin. Liikanen esimerkiksi on teknologia- ja tietoyhteiskunta-asioista vastaava komissaari, jonka päätehtävä on ollut ylläpitää ja vahvistaa unionin teknologiakilpailukykyä. Sitä ennen hän oli talous- ja hallintoasioista vastaava komissaari.

Kepu-uskovaiset luottavat sinuun kuin pukki sarviinsa, mutta todellisuudessa heittelet vain kaikenlaista nätein sanankääntein, mikä tuntuu Kepu-pirtaan sopivan.
2136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Keskustalaisilla äänillä pankkivaltuustossa ja keskustan ministerien yksimielisyydellä Liikasta esitettiin nimitettäväksi. Vain tämä on ratkaisevaa, sillä jos olisi esitetty Korkmania, olisi Halonen nimittänyt Korkmanin.

Suomen keskusta kantaa kaiken vastuun Liikasen nimityksestä, ei kukaan eikä mikään muu.

Äänestä
  • Todella väärin.

    Liikasen nimityksestä joutuvat kantamaan vastuun veronmaksajat. He kantavat jo nyt tätä vastuuta Liikasen 80 luvun epäonnistuneen valtiotalouden hoidon vuoksi maksamalla valtionvelkaa, jolla paikattiin Liikasen luoman kriisin aikaansaannokset.

    Ja veronmaksajat tulevat kantamaan jatkossa Liikasen kompetenssin puutteen vuoksi syntyvän Suomen Pankin kriisiintymisen seuraukset.

    Ja poliittisesti vastuuta tulee kantamaan presidentti Halonen, koska laskee Suomen Pankkiin
    POLIITIKON, joka sattumalta on vielä SOSIAALIDEMOKRAATTI.

    Pankkivaltuusto tulee kantamaan vastuun Liikasen valinnasta.
    Hallitus tulee kantamaan vastuun Liikasen valinnasta.

    Keskusta tulee kantamaan vastuun siitä, että Lipponen ja Sosiaalidemokraattinen aate käyttävät huomattavasti suurempaa valtaa kuin heidän kannatuksensa äänestäjien parissa edellyttää.

    SAK-SDP on yleislakkoaseensa.
    Tämän aseen romuttaminen on ensimmäisellä sijalla.

    TUPOA ei tule. SAK-SDP kanssa pistetään nyt kova kovaa vasten.

    Hallituksessa on selkeästi edessä linjanvalinta.

    Lipposen tukeminen Euroopan Unionin johtopaikalle tarkoittaa selkeätä alistumista Lipposen johtaman SDP-SAK edessä.

    Jos SDP-SAK ja Lipponen haluavat vaikeuksia, vaikeuksia he saavat.

    Siihen riittää ensialkuun muutaman suuryrityksen siirtyminen pois Suomesta.

    Tämän vuoden aikana suomalaiset yritykset ovat ulkomailla palkanneet 16.000 uutta työntekijä
    ja vastaavasti Suomessa on vähennetty 6.000 työntekijää.

    Tämä jatkuu niin kauan kunnes Suomessa SDP-SAK eriyttää poliittisen puoluevaltansa eduskunnassa ulkoparlamentaristisestä SAK:sta.
    Tämä jatkuu niin kauan kunnes SDP alkaa käyttäytyä sillä tavalla kuin sen kannatusosuus äänestäjien parissa edellyttää.

    Miksi olla hankala, kun pienellä vaivalla voi muuttua vallan mahdottomaksi.
    Kun järkipuheet eivät auta, annetaan lopputuloksen ratkaista.
    Jos taistelua haluatte, niin taistelua saatte.

    Suomi on pieni pohjoinen maa, jonka geopoliittinen asema ei ole otollinen etäisyyksien, ilmaston, verotuksen eikä oikein minkään muunkaan ansiosta.
    Sosiaalidemokratia voi olla kukkona tunkiolla.

    Mutta on hiukan eriasia olla kukkona tunkiolla keskellä kaupunkia, kuin reuna-alueen takapihalla lankkuaidan takana.

    DO-NOT-FUCK-WITH-ME....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maltillinen porvari kirjoitti:

Olet monet kerrat sanonut, että Sinikka Salon päätehtävä oli toimittaa henkilökuntalehteä. Olet monet kerrat myös sanonut, että Liikanen on viestintäasioista vastaava komissaari.

Molemmat ovat valetta, joten kysynkin että miksi väität moisia, vaikka umpikepulaisittain asioita katseletkin. Liikanen esimerkiksi on teknologia- ja tietoyhteiskunta-asioista vastaava komissaari, jonka päätehtävä on ollut ylläpitää ja vahvistaa unionin teknologiakilpailukykyä. Sitä ennen hän oli talous- ja hallintoasioista vastaava komissaari.

Kepu-uskovaiset luottavat sinuun kuin pukki sarviinsa, mutta todellisuudessa heittelet vain kaikenlaista nätein sanankääntein, mikä tuntuu Kepu-pirtaan sopivan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu