http://www.kolumbus.fi/jouko.piho/index.htm
Lisätty viimeksi eli 14.7.2010:
2. Profetioita 2 -osioon nimimerkin "Heikko" uni toukokuussa 2010
Eräs veli sanoi minulle: "Kirjoita ylös, Lehtimajanjuhlaa ei ole." Ymmärsin, että Israelissa ei ole Lehtimajanjuhlaa tänä vuonna. Jumala haluaisi, että muistamme Israelia.
LEHTIMAJAJUHLA
20
836
Vastaukset
- KOSKA...
SILLOIN ISRAEL ON SODASSA!
Minulle tuli sama ajatus mieleen eli mikäli Lehtimajanjuhlaa ei vietetä tänä vuonna lokakuussa Israelissa, niin todennäköisin syy juhlan peruuntumiseen on USAn ja Israelin tai pelkästään Israelin isku Iranin ydinlaitoksia vastaan, kenties myös laajempi Lähi-idän sota.
- Huhahhhei
JoukoPiho kirjoitti:
Minulle tuli sama ajatus mieleen eli mikäli Lehtimajanjuhlaa ei vietetä tänä vuonna lokakuussa Israelissa, niin todennäköisin syy juhlan peruuntumiseen on USAn ja Israelin tai pelkästään Israelin isku Iranin ydinlaitoksia vastaan, kenties myös laajempi Lähi-idän sota.
Lähi-itään sodan ennustaminen on vain hieman vaikeampaa kuin ennustaa lapissa olevan lunta tammikuussa. Mutta toki loistava tapa kerätä hihhuloivalta vaalikarjalta irtopisteet kotiin.
Huhahhhei kirjoitti:
Lähi-itään sodan ennustaminen on vain hieman vaikeampaa kuin ennustaa lapissa olevan lunta tammikuussa. Mutta toki loistava tapa kerätä hihhuloivalta vaalikarjalta irtopisteet kotiin.
Jos noin käy, silloinhan Ryhänen on profetoinut nappiin! ;)
- Jouko tiesi!
JoukoPiho kirjoitti:
Minulle tuli sama ajatus mieleen eli mikäli Lehtimajanjuhlaa ei vietetä tänä vuonna lokakuussa Israelissa, niin todennäköisin syy juhlan peruuntumiseen on USAn ja Israelin tai pelkästään Israelin isku Iranin ydinlaitoksia vastaan, kenties myös laajempi Lähi-idän sota.
Oikein aavistelit, ei tullut lehtimajanjuhlaa 2010 koska Israel iski silloin Iraniin!
- wrgrewd
tuota on ollakin muistamatta, riittää kun katsoo uutiset. Siellähän nuo tappavat toisiaan sen minkä ehtivät. Umpihullua koko seutu.
- jotain ihmeellistä
Nyt ei näytä hyvältä.
- ....
....
- Uhvan vani.
Niin että peruuntuiko se lehtimajajuhla vuonna 2010?
Vai onko se peruuntunut vasta vuoden 2010 jälkeen?
Mikäli ei ole peruuntunut,niin miksi ei?
Vai peruuntuuko se vasta tänä vuonna?
Mikäli se juhla ei peruunnu tänäkään vuonna,niin miksi se ei peruunnu?
Ja pitääkös sitä Israeli jostain ihmeen kumman käsittämättömän mahdottomasta
syystä edelleenkin muistaa? Minä olen viimeistelemässä graduani täällä Jerusalemissa, lapsuuteni kotikaupungissa. Täällä israelilaiset ovat ihan yhtä töykeitä ja röyhkeitä kuin ennenkin, aurinko paistaa yhtä kuumasti ja Resto-baarissa maistuu aamupala ja joskus olutkin . se on ei-kosher-keidas keskellä kaupunkia...
Maailmanlopun ennustajat ne taas jauhavat sitä ja samaa mutta paljonkohan pitäisi laittaa vetoa että tuota samaa scheissea jauhetaan vielä kymmenenkin vuoden päästä.- Mutta...
paljonko maksaa pimppi paikallisessa ilotalossa, ja saako sitä kosherina vai halalina?
"paljonko maksaa pimppi paikallisessa ilotalossa, ja saako sitä kosherina vai halalina?"
Paikalliset epävirall. lihakaupat ovat Jerusalemissa aika piilossa koska tämä on varsin vanhoillista seutua. Kauppa käydäänkin lähinnä netissä. Pimppi ymmärtääkseni ainakin haisee kalalle ja lienee siksi OK sekä juutalaisille että arabeille. Ite olen umpihomo, käsittääkseni kosher- ja halal-säädökset eivät pahemmin ota kantaa asiaan. Toorassa on kyllä sekoilut melkolailla kielletty. Se ei tosin estä paikallista nuorisoa ryyppäämästä ja melko julkisesti paneskelemasta Sacher-puistossa.
Sissijuustoakaan ei tarvitse juuri pelätä koska paikallinen tarjonta on melkolailla ympärileikattua. Tämä on hyvä, sillä kosher-säädökset kieltävät juuston ja lihan yhdistämisen. Halal on tässä asiassa vapaamielisempi.- profeetta.
Jumala halusi, että syöt kakkaa.
- Heguli.
Onko tämä, jatkokertomus mainittuun tv ohjelmaan: Valehtelijoiden klubi?
- Päästö
Infantiilien murrosikäisten pimppi kakka pissi-juttuja. Pitäis olla jokin ikäraja näille jutuille. Sopii varmaan ajan kuvaan saastuneen sukupolven päästöihin.
- Hillitön kurvi.
Vieläkös pitää,vaikka ihan heikosti,muistaa Israelia siitä että vuoden 2010 lehtimajajuhla peruuntui?
Vai pidettiinkö ne bailut kuitenkin vuonna 2010? - KTS (Ei kirj.)
Tässä taas nähdään mikä "jumala" se ääri-israelfanittajia vedättää...
- Mitä ois tarjolla?
Onkos tänä vuonna Lehtimajajuhlat ja missä niihin voi ilmoittautua?
- en tiedä
Nyt jo neljäs kerta kokeiltavana, ei hemskutti näitä rovetioita.
- KTS (Ei kirj.)
Israelfanittajat kyttää juutalaisista juhlista aikojen merkkejä ja menevät sitä varmemmin metsään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest956722Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4624816Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1272710Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1412403Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t52152Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m331157En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su721093Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531030- 1031003
- 74886