http://www.kolumbus.fi/jouko.piho/index.htm
Lisätty viimeksi eli 14.7.2010:
2. Profetioita 2 -osioon nimimerkin "Heikko" uni toukokuussa 2010
Eräs veli sanoi minulle: "Kirjoita ylös, Lehtimajanjuhlaa ei ole." Ymmärsin, että Israelissa ei ole Lehtimajanjuhlaa tänä vuonna. Jumala haluaisi, että muistamme Israelia.
LEHTIMAJAJUHLA
20
858
Vastaukset 20
- KOSKA...
SILLOIN ISRAEL ON SODASSA!
Minulle tuli sama ajatus mieleen eli mikäli Lehtimajanjuhlaa ei vietetä tänä vuonna lokakuussa Israelissa, niin todennäköisin syy juhlan peruuntumiseen on USAn ja Israelin tai pelkästään Israelin isku Iranin ydinlaitoksia vastaan, kenties myös laajempi Lähi-idän sota.
- Huhahhhei
JoukoPiho kirjoitti:
Minulle tuli sama ajatus mieleen eli mikäli Lehtimajanjuhlaa ei vietetä tänä vuonna lokakuussa Israelissa, niin todennäköisin syy juhlan peruuntumiseen on USAn ja Israelin tai pelkästään Israelin isku Iranin ydinlaitoksia vastaan, kenties myös laajempi Lähi-idän sota.
Lähi-itään sodan ennustaminen on vain hieman vaikeampaa kuin ennustaa lapissa olevan lunta tammikuussa. Mutta toki loistava tapa kerätä hihhuloivalta vaalikarjalta irtopisteet kotiin.
Huhahhhei kirjoitti:
Lähi-itään sodan ennustaminen on vain hieman vaikeampaa kuin ennustaa lapissa olevan lunta tammikuussa. Mutta toki loistava tapa kerätä hihhuloivalta vaalikarjalta irtopisteet kotiin.
Jos noin käy, silloinhan Ryhänen on profetoinut nappiin! ;)
- Jouko tiesi!
JoukoPiho kirjoitti:
Minulle tuli sama ajatus mieleen eli mikäli Lehtimajanjuhlaa ei vietetä tänä vuonna lokakuussa Israelissa, niin todennäköisin syy juhlan peruuntumiseen on USAn ja Israelin tai pelkästään Israelin isku Iranin ydinlaitoksia vastaan, kenties myös laajempi Lähi-idän sota.
Oikein aavistelit, ei tullut lehtimajanjuhlaa 2010 koska Israel iski silloin Iraniin!
- wrgrewd
tuota on ollakin muistamatta, riittää kun katsoo uutiset. Siellähän nuo tappavat toisiaan sen minkä ehtivät. Umpihullua koko seutu.
- jotain ihmeellistä
Nyt ei näytä hyvältä.
- ....
....
- Uhvan vani.
Niin että peruuntuiko se lehtimajajuhla vuonna 2010?
Vai onko se peruuntunut vasta vuoden 2010 jälkeen?
Mikäli ei ole peruuntunut,niin miksi ei?
Vai peruuntuuko se vasta tänä vuonna?
Mikäli se juhla ei peruunnu tänäkään vuonna,niin miksi se ei peruunnu?
Ja pitääkös sitä Israeli jostain ihmeen kumman käsittämättömän mahdottomasta
syystä edelleenkin muistaa? Minä olen viimeistelemässä graduani täällä Jerusalemissa, lapsuuteni kotikaupungissa. Täällä israelilaiset ovat ihan yhtä töykeitä ja röyhkeitä kuin ennenkin, aurinko paistaa yhtä kuumasti ja Resto-baarissa maistuu aamupala ja joskus olutkin . se on ei-kosher-keidas keskellä kaupunkia...
Maailmanlopun ennustajat ne taas jauhavat sitä ja samaa mutta paljonkohan pitäisi laittaa vetoa että tuota samaa scheissea jauhetaan vielä kymmenenkin vuoden päästä.- Mutta...
paljonko maksaa pimppi paikallisessa ilotalossa, ja saako sitä kosherina vai halalina?
"paljonko maksaa pimppi paikallisessa ilotalossa, ja saako sitä kosherina vai halalina?"
Paikalliset epävirall. lihakaupat ovat Jerusalemissa aika piilossa koska tämä on varsin vanhoillista seutua. Kauppa käydäänkin lähinnä netissä. Pimppi ymmärtääkseni ainakin haisee kalalle ja lienee siksi OK sekä juutalaisille että arabeille. Ite olen umpihomo, käsittääkseni kosher- ja halal-säädökset eivät pahemmin ota kantaa asiaan. Toorassa on kyllä sekoilut melkolailla kielletty. Se ei tosin estä paikallista nuorisoa ryyppäämästä ja melko julkisesti paneskelemasta Sacher-puistossa.
Sissijuustoakaan ei tarvitse juuri pelätä koska paikallinen tarjonta on melkolailla ympärileikattua. Tämä on hyvä, sillä kosher-säädökset kieltävät juuston ja lihan yhdistämisen. Halal on tässä asiassa vapaamielisempi.- profeetta.
Jumala halusi, että syöt kakkaa.
- Heguli.
Onko tämä, jatkokertomus mainittuun tv ohjelmaan: Valehtelijoiden klubi?
- Päästö
Infantiilien murrosikäisten pimppi kakka pissi-juttuja. Pitäis olla jokin ikäraja näille jutuille. Sopii varmaan ajan kuvaan saastuneen sukupolven päästöihin.
- Hillitön kurvi.
Vieläkös pitää,vaikka ihan heikosti,muistaa Israelia siitä että vuoden 2010 lehtimajajuhla peruuntui?
Vai pidettiinkö ne bailut kuitenkin vuonna 2010? - KTS (Ei kirj.)
Tässä taas nähdään mikä "jumala" se ääri-israelfanittajia vedättää...
- Mitä ois tarjolla?
Onkos tänä vuonna Lehtimajajuhlat ja missä niihin voi ilmoittautua?
- en tiedä
Nyt jo neljäs kerta kokeiltavana, ei hemskutti näitä rovetioita.
- KTS (Ei kirj.)
Israelfanittajat kyttää juutalaisista juhlista aikojen merkkejä ja menevät sitä varmemmin metsään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 661042
- 140839
Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla
Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä421705- 63654
- 38638
Mies miksi me ei voida aloittaa salaista suhdetta
Pakkoko siitä olisi kenellekään kertoa? Voitaisiin nähdä salaa jossain eri paikkakunnalla.72584Salassapito ja kunnan hommat
Hyryllä alkanut olla ihmeellinen tapa että minä kuulen kunnan tapahtumista kylältä yhden henkilön toimesta. Tiedotusta h13559Milloin mies aloitetaan
Joku kiihkeä romanssi tai vakavampi suhde..? En jaksa enää olla yksin. Sä taidat haluta olla yksin.36539En enää mies ikävöi sinua niin paljon
Jos nyt vain pysyttelisit pois näköpiiristäni vielä kesän yli näiden useiden kuukausien jatkeeksi, niin luulen että kaik53507- 91497