Onko homoseksuaalisuus syntiä myös silloin, jos seksuaalisuuttaan ei aktiivisesti toteuta? Ovatko homoseksuaalin ihastumisen ja rakastumisen tunteet syntiä, vaikka ne pyrkisi tukahduttamaan eikä toimisi niiden pohjalta?
Kuinka suuri synti homoseksuaalisuus on verrattuna muihin synteihin?
Onko kristityllä velvollisuus auttaa ja rohkaista homoseksuaalia pois synnistään, vaikka tämä ei itse sitä haluaisi? Voiko kristitty olla homon ystävä? Miten pitäisi suhtautua homoon, joka kutsuu itseään kristityksi?
Kuinka suuri synti homoseksuaalisuus on verrattuna muihin synteihin?
Onko kristityllä velvollisuus auttaa ja rohkaista homoseksuaalia pois synnistään, vaikka tämä ei itse sitä haluaisi? Voiko kristitty olla homon ystävä? Miten pitäisi suhtautua homoon, joka kutsuu itseään kristityksi?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Raamattuhan ei puhu homoseksuaalisuudesta, vaan paremminkin kahden samaa sukupuolta olevan ihmisen seksuaalisesta kanssakäymisestä. Termi homoseksuaalisuus on ositttain tämän ajan lanseeraama termi ja toisaalta se on myös keino hakea hyväksyntää omalla toiminnalleen kun puhutaan on/off homoudesta, vaikka todellisuudessa ihmisten elämä on kaikkea muuta, myös monien tutkijoiden mielestä. Mutta tavallaan on jo uskottu yksi valhe jos ajatellaan että jonkun on pakko olla joko homo- tai heteroseksuaali, kun todellisuudessa ihminen on kovasti taipuvainen moniin eri synteihin.
Jos ajatellaan että synti on sitä että rikkoo Jumalan tahtoa ja Jumalan luomistyötä vastaan, eli toisin sanoen muuttaa seksuaalisuuden perimmäisen tarkoituksen lisääntymisestä jatkuvaan nautinnon tavoitteluun, niin toki voi ajatella että homoudessa on vielä astetta enemmän rikottu Jumalan luomistyötä ja tarkoitusta. Kuitenkin kyllä sillä heteroseksuaalisellakin haureudella ihan tarpeeksi saadaan rikottua Jumalan luomistyötä. Jeesus sanoi, että joka katsoo naista himoiten häntä, on jo sydämessään tehnyt huorin hänen kanssaan. Eli kyllä me syntiä tehdään ihan tarpeeksi paljon jokatapauksessa, mutta jos tietää että on altis lankeamaan johonkin syntiin, niin eihän itseään kannata saattaa tilanteeseen jossa voi lanketa johonkin, vaan paremminkin paeta sellaisia tilanteita.
Kuitenkin kun tietää että jokainen meistä on syntinen tai syntiä tehnyt paljon, niin kysymys on mitä me tälle teemme, eihän kukaan muu kuin Jumala voi ihmistä synnistä pelastaa ja armahtaa, syntien anteeksiantamuksen lahja on jo valmiina Jeesuksen sovitustyössä, jos vain haluamme sen vastaan ottaa. Mutta tunnustammeko me oman syntisyytemme, kadummeko vääriä tekojemme, nöyrrymmekö Jumalan edessä ja pyydämmekö anteeksiantamusta omalle kohdallemme ja haluammeko yhdessä Jeesuksen kanssa lähteä tietä kulkemaan. Jotta voisi päästä irti synnin vallasta, pitäisi löytää se suurempi rakkaus Jumala, kun rakastaa Jumalaa sydämmestään, niin ei halua pahoittaa rakkautensa kohdetta tekemällä syntiä. Jos pystyy pysymään lähellä Jumalaa ja Hänen ääntään haluaa kuunnella, niin silloin paremmin pystyy synnistä irti pysymään, mutta kun kauemmaksi joutuu niin taas synti valtaa ihmisessä alaa.
Kysymykseesi voiko homo olla kristitty, niin sanoisin että ne ovat hyvin ristiriitaisia asioita, eli ensinkään en oikein usko siihen että kukaan on 100 % homo, jos joku sanoo olevansa kristitty, mutta kuitenkin toteuttaa homoseksuaalista toimintaa omassa elämässään, niin se on selvässä ristiriidassa Raamatun sanan kanssa. Eli silloin osittain jo Raamatun sanasta on suurelta osin luovuttu, jos ihminen ei näe omassa toiminnassaan mitään väärää ja jatkaa toimintaansa hyvällä omalla tunnolla. Jos suuri osa Raamatun sanasta on jo hylätty niin onko kyseessä enää kristinusko, vaan paremminkin omatekoinen uususkonto.
Tälle kaikelle on toki nimikin luopumus, ihmiset ovat luopuneet Raamatun totuudesta ja korvanneet omalla järjellään, ihmiset ovat siis palanneet takaisin pakanuuteen ja toimivat sen sääntöjen mukaan. Nämä mielipiteet olivat aika jyrkkiä, mutta toivottavasti jotakin sait. Tällä kaikella en tarkoita että minä jotenkin ihmisenä olisin parempi vaan ihan yhtä lailla synnin oikkuja vastaan taisteleva heikko ihminen, mutta kuitenkin minä yritän tunnustaa oman vajaavaisuuteni ja siitä parannusta tehdä.
Matt. 24
12 Ja kun laittomuus lisääntyy, monien rakkaus kylmenee. 13 Mutta joka kestää loppuun asti, pelastuu.
ihan omin sanoin, mikä tuo raamatun totuus on? Ilotonta itsensärankaisemistako, kuten tekstistäsi voisi päätellä?
Pidä syntisi. Synti on niiden ongelma, jotka mokomaan uskovat, ei muiden.
Luin vain osan, ja huomasin sinun olevan väärässä, olen elämää nähnyt nainen, tiedän että homoksi synnytään.
Aloittajalle sanoisin että älä vaivaa päätäsi sillä onko homous syntiä, se ei ole, toivottavasti löydät kumppanin jota rakastat ja joka rakastaa sinua.
Taisi olla joskus viikko sitten televisiossa, kun eräs naistutkija haastattelussa toi ilmi näkemyksensä, että periaatteessa jokainen nainen voisi olla lesbo jos vain ympäristön asenteet ja arvomaailma olisivat toisenlaisia. Myös Raamatussa tämä sama asia on tuotu esille varoittavana esimerkkinä, tosin lähinnä miesten kohdalla.
kaikki vanha turmeltunut katoaa ja näin on myös homouden laita, ja tilalle tulee Pyhän Hengen vaikuttama uusi mielenlaatu ja uusi luominen ja syntyminen Jumalan lapseksi vedestä ja Hengestä. Vanha turmeltunut katoaa ja uusi Jumalan vanhurskas mielenlaatu puhkeaa ja vaikutaa pyhitystä totuudessa ja rakkautta Herraa Jeesusta ja lähimmäisiä kohtaan, ei korvasyyhyyn eikä mielistelyyn vaan totuuden sanoihin ja lähimmäisen rakkauteen parannukseksi ja lohdutukeksi ja sielujen pelastukseksi ja rakentumiseksi. Näin on myös Jumalan Pyhän Hengen armolahjojen hedelmä. Pyhällä Hengellä tulee kuolettaa turmellus ja vaeltaa Hengen täyteydessä ja jos ja kun lankeaa, niin tehdä parannusta, sillä helppoa tietä ei luvata vaan ristinsä ottaminen ja ennenkaikkea kiittäminen ja hengelliseen hyvään kylväminen ja siten Hengellä täyttyminen ja Jumalan tahdon tekeminen. Kaikki kunnia ja kiitos Isälle Jeesuksen nimessä, että ansiottoman palvelijan tahtoo pyhittää ja puhdistaa ja parantaa ja lapseudessaan rikastuttaa taivaallisissa eikä maallisissa eikä lihallisissa haluissa. ´Olkoon mielenne siihen, mikä ylhäällä on´.