kun viisas Yrjö setä puhuu asiaa ennen kuin teidän vanhemmat on edes syntyneet. Tämä viisas ukko kuoli 1976 ja tiesi jo mailman asioista enemmän kuin moni teistä nettinörteistä 2010 luvulla.
http://www.youtube.com/watch?v=-PLbQTOcMKY&feature=PlayList&p=89488C44C6C41A35&playnext_from=PL&index=0&playnext=1
Huom! Katso kaikki jaksot ja kuuntele tarkasti ja ajattele.......jos sulla on millä ajatella !
http://www.youtube.com/watch?v=-PLbQTOcMKY&feature=PlayList&p=89488C44C6C41A35&playnext_from=PL&index=0&playnext=1
Huom! Katso kaikki jaksot ja kuuntele tarkasti ja ajattele.......jos sulla on millä ajatella !
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ennen oli miehet rautaa kuten Ykä Kallinen toista on nykyään kun meillä on vain pehmoporvari Jygä Katalainen.
Oli se ennen erilaista, silloin kun tultiin pitkien matkojen päästä myllyä käyttämään. Silloin ei ollut nykymaailman meteliä. Lampaat määki, lehmät ammui, linnut lauloi ja ihmiset pulisi. Oli rauha.
muistan kun perheemme 70 luvulla kierteli Suomen leirintä alueita vaatimattomalla kalustolla ja budjetilla mutta kivaa oli tässä pari kuvaa niistä ajoista.
meittiin tipparellu:
http://casualimages.files.wordpress.com/2009/09/pub1974-renault-4-love.jpg
majoitus parhaimmillaan:
http://farm1.static.flickr.com/200/510074927_8417f67eee.jpg
Toista se on nykyään kun pitää olla pelit (vuokra-auto) ja vehkeet viimosen päälle ja muksut ja muija vaan jaksaa valittaa ja yli 1000€ viikossa palaa kevyesti ja silti on niin tylsää.
http://caravanuutiset.com/wp/wp-content/uploads/2008/02/lev_sitzgruppe2.jpg
Kyllä ennen vain oli paljon hauskempaa (oikein syvä huokaus) kunpa saisin ne ajat takaisin !