Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Saako persepanoista pukamat?

Hei! Olisin kysellyt teiltä jotka harrastatte persepanoja: Tuleeko siitä peräpukamat niinkuin väitetään.
72150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos anaaliseksiä harrastetaan silloin tällöin ja varotaan ettei mikään vaurioidu, niin peräpukamia ei tule ollenkaan. Jos peräpukamat jo on olemassa, niin tilanne on eri.

Äänestä

..eli näin; Minun tyttöystävälle ei ole tullut mitään vivoja vaikka olemme jo pidemmän aikaa (noin 10 vuotta) harrastaneet peppuseksiä. Mutta tyttöystäväni kaveri kertoi että hänelle on tullut peräpukamat, mutta ei peppuseksistä vaan ryyppäämisestä??!!! Hän kertoi menneensä lääkärille kun anusta kirveli ja kutitti aina juhlinnan jälkeen ja lääkäri sanoi että hänen on lopetettava juominen jos haluaa pitää peränsä kunnossa. Hän onkin kyllä aika bilettäjä = ei ihme vaikka perä meneekin "remonttiin" ; ))))

Äänestä

tulee helposti vaurioita jos suvussa on taipumusta pukamille..siis taipumusta suonikohjuille, kudosherkkyys. Miksi ihmeessä täytyy suostua jos ei itse tykkää tai jopa sattuu. Eri asia tietty jos tykkää nainen itsekin..

Äänestä

Peräpukamat syntyvät huomattavalta osin peräsuolen verisuonten paineesta, ja anaaliseksi juuri aiheuttaa mekanista hankausta ja painetta suolessa. Minulla on lääkärinä kohta 15 vuoden kokemus gastroenterologiasta, ja olen nähnyt todella ruman näköisiä peräaukkoja, useimpien taustalla on juuri valitettavasti anaaliseksi.

Äänestä
  • mulle tuli sisäpuolinen peräpukama syöpähoitojen jälkeen. Siihen aikaan en harrastanut anaalia ollenkaan. Eli lääkärin pitäis tietää et aina ne ei tule anaaliseksistä.

    Äänestä

  • omistan oman pukaman kirjoitti:

    mulle tuli sisäpuolinen peräpukama syöpähoitojen jälkeen. Siihen aikaan en harrastanut anaalia ollenkaan. Eli lääkärin pitäis tietää et aina ne ei tule anaaliseksistä.

    "Eli lääkärin pitäis tietää et aina ne ei tule anaaliseksistä."

    Niin lääkäri tietääkin. Täällä anonyymipalstalla lääkärinä esiintyy kuka tahansa peelo... Tässä keskusteltiin aiheesta ilmeisestikin saman heebon kanssa:

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/9120496

    Näillä "lääkäreillä" ei koskaan ole esittää mitään muuta todistetta väitteilleen kuin kuulopuheet ja omat keksityt kokemuksensa.

    Äänestä

  • omistan oman pukaman kirjoitti:

    mulle tuli sisäpuolinen peräpukama syöpähoitojen jälkeen. Siihen aikaan en harrastanut anaalia ollenkaan. Eli lääkärin pitäis tietää et aina ne ei tule anaaliseksistä.

    eihän se väittänytkään, että ne aina tulisi anaaliseksistä. useimmat ei tarkoita samaa kuin kaikki.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


miten on? kirjoitti:

Hei! Olisin kysellyt teiltä jotka harrastatte persepanoja: Tuleeko siitä peräpukamat niinkuin väitetään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu