mamutusta, mulla ei ole valittamista nyt, talo täynnä ulkomaalaisia ja ihan hyvin menee, jopa yläkerran kosovalaiset on niin hiljasia nyt vaikka ekana päivänä piti meteliä, että mikäs tässä.
Vieläkin odotan että koko perhe tulee paikalle, mutta yksi muksu siellä jo on ja aikas hiljasta on.
Kyllä täytyy sanoa että onhan tässä tuuriakin mukana, mutta toisaalta meillä on sellainen porukka ja yhteishenki tässä pihalla, että se helpottaa kummasti.
Täytyy kuitenkin myöntää että koko ajan on pelko perseessä että milloin se notkahdus tapahtuu, mutta hyvin siis menee vielä.
Meitsi asuu mamutalossa, vau, enpä olis uskonut sen olevan mahdollista vielä muutama vuosi sitten:)
Vieläkin odotan että koko perhe tulee paikalle, mutta yksi muksu siellä jo on ja aikas hiljasta on.
Kyllä täytyy sanoa että onhan tässä tuuriakin mukana, mutta toisaalta meillä on sellainen porukka ja yhteishenki tässä pihalla, että se helpottaa kummasti.
Täytyy kuitenkin myöntää että koko ajan on pelko perseessä että milloin se notkahdus tapahtuu, mutta hyvin siis menee vielä.
Meitsi asuu mamutalossa, vau, enpä olis uskonut sen olevan mahdollista vielä muutama vuosi sitten:)
Vastaukset 61
Vanhimmat
jossa oli samassa noin 15 hengen synttäriseuruessa väkeä kolmelta mantereelta.
Merenque soi, halattiin ja tanssittiin - kolmessa sukupolvessa. Sellaista ei ihan aina tapahdu näissä "rikastamattomissa" monokulttuuribileissä!
Kussakin kulttuurissa tapansa. Jos pitää toista parempana kuin omaa "rikastamatonta mono-kulttiiriaan", niin eikö sitä aina sitten voi muuttaa ulkomaille sellaiseen paikkaan jossa on sitä kulttuurien rikkautta?
saanu varmaan auringonpistoksen/hengellisen herätyksen tai 10kg KHATTIA ???? Onpa söpöä tarinaa monokulttuuri kansasta .Voisi äkkiseltään käsittää " RASISMIKSI"???
eli "kohtuullinen kulttuurivaihto" liene ihan ylivoimanen vaihtoehto?
että aidosti virkistävä iltapäivä voi herättää jotain tällaista.
Rasistisuudesta se kaiken lisäksi oli yhtä kaukana kuin jääpuikot helteistä aurinkoa varjostavan tammen lehvistä: Muualta tulleet hyväksyivät myös - yllätys, yllätys - meidät kantikset tapoinemme.
KELAn palvelut....Se että et "ymmäärä" EI kai ole uutinen kenellekkään...
ja täysin, täysin viattomien ihmisten syyllistäminen on ihan turhaa. Jos tässä meille kaikille ei-niin-helpossa-elämässä joku kokee jossain jotain valonpilkahdusta, niin ketä auttaa, että sekin kyynistetään kelvottomaksi.
Lasten hiekan heittely toistensa päälle on rakentavampaa.
vaihtamaan kulttuuria esim. jemenin piitsille.koeta tanssia ja halata perse paljaana merennkuen tahdissa.tällä tietoo ne kyllä monottaa yrittäjää.
muita ihmisiä, jotka ajattelevat asioista eri tavalla.
Suvaitsevaisiksi itseään mainostavilla ihmisillä suvaitsevuuden raja kulkee juuri siinä, mitä itse henkilökohtaisesti pitää suvaittuna, ei yhtään sen kauempana.
Järkyttävää on se, että nämä ihmiset pitävät itseään jotenkin muita parempina ja hienompina.
Eli samanlaisia rasisteja tässä ollaan kaikki, kun otetaan ne laput pois silmiltä ja vaikut pois korvista.
kelpaa juuri hyvin "vapaaseen kulttuurien yhdistelyyn", kun kukaan ei tule monottelemaan?
se "suvaitsevaisuuden raja" - silloin emme törmäisi näissä yksittäisissä kysymyksissä aina "eturistiriitoihin"?
Eli sopisiko se vaikka siihen, että erilaisiin asioihin sääntöjen mukaan syyllistyneitä paheksuisimme ja pitäisimme yksiselitteisesti vastuullisina korvaamaan yhteisölle normipykälien mukaan - mutta että kukaan yksittäinen syytön ihminen ei saisi ikäpäivänä kärsiä yksien asemesta ja toisien syyllistäminä?
koska jos kertoo tosiasian, vaikkapa että somali Ahmed raiskasi, syyllistyy rasismiin ja tieto sensuroidaan, mutta jos kertoo toisen uutisen, että kuopiolainen Jorma teki saman rikoksen, on se täysin luvallista ja normaalia tiedonvälitystä. Kummassakaan tapauksessa ei mitenkään syyllistetä viattomia kansalaisia.
On luotu eriarvoistava kaksoisstandardi siitä, kenestä saa kertoa ja mitä.
Se on rasismia.
mutta olet ihan oikeassa - jonkinlainen kaksoistandardi on kyseessä.
Tästä oli viime viikon Hesarissa pääkirjoitustoimittajan kannanotto - lähinnä yksilön tietoturvan kannalta - että jokainen, esim. rikostapaus, käsitellään aina erikseen tiedotuksensa suhteen. Ei kansalaisuutta aina kyllä ole aina sanottu suomalaisen ollessa kyseessä ja monesti se on sanottu mamun ollessa syyllinen.
Ja veikkaan, että kysymyksessä on myöskin rasistisuuden lsiääntymisen pelko: Se, että yhden mamun tekemän raiskauksen jälkeen saa 20 viatonta mamua snagarilla turpaansa. Onko se oikein?
Itse olen sen kannalla, että jos henkilötietojen antamisella on rikoksen selviämisen kannalta arvoa, ne tulee kertoa. ja näin mielestäni nykyään tapahtuukin. Vai mitä?
varoittaa kansalaisia tietyistä rikollisryhmistä, kuten huijareista ja taskuvarkaista, jotta ihmiset osaisivat olla varovaisempia ja ennakoida mahdolliset rötöstelyt.
Jos samalla syyllistetään viattomia, on se kuitenkin se pienempi paha, kuin että rikolliset saavat esteettä jatkaa toimintaansa. Tässä suhteessa leimautumista ei voitane täysin estää.
ihmisryhmästä - oli se sitten määritetty rtnisyyden, kielen tai uskonnon mukaan - on valtava enemmistö täysin kunnollisia ja sosiaalisia kanssaihmisiä.
Kun rikos uutisoidaan, niin se ei vaikutakaan tuohon suureen enmmistöön sen kummemmin, sanottiin siinä taustatietoina mitä hyvään.
Mutta jos esim jostain pahoinpitely- tai ryöstötapahtumasta - jossa esim. tekijä on jo saaatu kiinni - ilmoitetaan tekijän kansallisuus, niin
a) mitä lisäarvoa se kenellekään tuo?
b) sen sijaan juuri tuota kansallisuutta edustavat ihmiset saavat sen jälkeen pitän aikaa olla pissa sukassa - rasistinen uhka heidän viiteryhmässään lisääntyy.
"Jos samalla syyllistetään viattomia, on se kuitenkin se pienempi paha, kuin että rikolliset saavat esteettä jatkaa toimintaansa."
Lähtökohta, hyvä "on järkevää", on siinä, että KETÄÄN EI LÄNSIMAISSA SYYLLISTETÄ SYYTTÄ.
Vastaan tuohon a-kohtaan itse "Ei mitään - korkeintaan vain haittaa" . Olen sitä mieltä, että uutisissa yleensä tulee tarjota vain ne tiedot, jotka ovat itse rikoksen ja sen selvittämisen kannalta oleellisia. isompi haarukka - eli rikokset kansallisuuksittain voi sitten kyllä käydä kurkkaamassa - vuositasolla ilmaisista ja julkisista yilastoista Tilastokeskuksen StatFin -tietokannosita.
ihmisryhmästä - oli se sitten määritetty rtnisyyden, kielen tai uskonnon mukaan - on valtava enemmistö täysin kunnollisia ja sosiaalisia kanssaihmisiä."
Valitettavasti kylmät tilastotiedot rikollisuuden jakautumisesta tiettyjen väestöryhmien kesken ovat toista mieltä, mutta niitäkään ei varmaan rasisminpelossa saisi tuoda esille.
Mutta sen sijaan, jos sinulla on laittaa linkkiä väitteesi tueksi, ottaisin sen ilomielin vastaan ja samalla voisin päästä omista ennakkoluuloistani eroon.
Vastaus a -kohtaan on se, että olen vapaan tiedonvälityksen kannattaja kaikenlaista sensurointia ja isoveli valvoo -tyyppistä toimintaa vastaan. Tieto lisää tuskaa monessakin tapauksessa, mutta sille ei voi mitään.
Tulisiko maailma mielestäsi paremmaksi paikaksi, jos nykyistä sensurointia vielä lisättäisiin ja kaikki ikävät ja negatiiviset uutiset poistettaisiin ja jätettäisiin jäljelle pelkkää ylistystä ja hymistelyä Pohjois-Korean malliin?
Tilastokeskuksen sivuille. Sieltä löytyy nämä tiedot mainitsemastani StatFin -tietokannasta eli muistaakseni sieltä lakipuolelta. Ja soita sinne, ne kyllä neuvovat, jos tarvitsee.
Sen voin sanoa heti, että maahanmuuttaneiden kokonaisrikosaste oli ainakin v. 2006 tilastojen mukaan n. 1,5 kertainen suomalaisten tekemiin rikoksiin verrattuna.
Eli mistään massiivisesta jutusta ei ole kysymys, vaikka joihinkin kärjistymiin tulee puuttuakin.
Toivottavasti tämä alustavasti hälvensi ennakkoluulojasi...?
nuo tilastot olivat jo ennestään tuttuja, eivätkä ole ainakaan hälventämässä ennakkoluuloja. Mielestäni 1.5 -kertainen yliedustus rikollisuudessa ei ole mikään kehumisen aihe, päinvastoin. Onhan suomalaisia syyllistetty jo vuosikausia rikollisuudesta ja väkivaltaisuudesta.
Uutena tilastopiikkinä on vielä romanialaisten tekemät rikokset, jotka ovat lisääntyneet jostain ihmeen syystä räjähdysmäisesti kuluvana vuotena.
jos puhutaan rasismin ja yleensä sorron eliminoimisesta sinun iltapäivän merenkuen tanssilla eioo mitään merkitystä lopputulokseen. meillä on täysin vapaat ja tasaVERTAISET OLOT , EI MEITIN TARVITSE HYYSÄTÄ EIKÄ KUMARRELLA KETÄÄN.
muutokset on aloitettava sieltä missä muutoksin tositarve esim. jemenistä tai somaliasta.
jahka he ovat meitit saavuttaneet tällä alalla ,voidaan suunnitella ASIAA ETEENPÄIN.
meidän piitsit eivät kelpaa esimerkiksi, älä viitti olla lapsellinen, tämä on vakava asia jota viestien poistaminen ei takuulla korjaa, tarvitaan tervettä järke'ä ja realismia.
Tähän sinun mainitsemaasi 1.5 kertaiseen kokonaisrikosasteeseen on laskettu myös vähemmän rikoksia tekevät kulttuuri/etnoryhmät. Voin vakuuttaa että somalien tapauksessa tämä 1.5 kertainen todennäköisyys ei pidä lähellekään paikkaansa.
Somalit ovat erittäinkin kunnostautuneita seksuaali -ja väkivaltarikospuolella jossa heillä on liiankin vahva edustus.
Jos somali saa snägärillä turpaansa "syyttömänä" niin on kuitenkin erittäin todennäköistä että on tullut syyllistyttyä toiseen rikokseen joten aivan väärään postilaatikkoon luuvitonen ei kolahda.
Emme lyö siellä snagarilla ketään - kaikkein viimeksi minkään laatuisten olettamusten varassa.
Onko selvä?
"Maassa maan tavalla"
jauhat paskaa, rikollisuuden kehittämiseen emmme tarvitse kenenkään apua.
jos maahan päästetään kansanmurhaajia muista konnista puhumattakaan , jopa ilman minkäänlaisia papereita. massiivisesta jutusta on tänäpäivänä kysymys 1,5
tilastot eivät takuulla kerro mikä oli tilanne männä viikolla, eivät nämä ole mitään ennakkoluuloja vaan korutonta kertomaa tuontikonnista.
PS. silloinkun meikä-manne viimeksi lähti hyysäri-landiassa minun piti esittää tulomaassani PUHDAS rikosrekisteri kaikista maista joissa olin asunut.
traumatisoituneen ja kielitaidottoman väestön suhteen sitten isona tai pienenä, niin se ei ole pointti.
Pointti on se, että pyrimme hoitamaan tätä kotoutusta ja siihen liittyvi osin kärjekkäitäkin ongelmia täsmennetysti - toisaalta tarjoamalla kaikille mahdollisimman hyvän pohjan sopeutua, mitta toisaalta kohdistaen voimavarat niin niiden romanialalaisten tilanteen hoitoon kuin tarvittaessa muidenkin.
Ja tähän täsmennykseen kuuluu lisäksi suomalisen rasismin vastustaminen, jota meidän kaikkien täällä palstalla tulisi tehdä. Rasismi on yksi pahimmista asioista, mikä tällä aluleella vain ongelmia lisää.
KELAtaanpa hieman.
Kuka kustansi merenque bileet?
"Uskon" melkeinpä kaikki selityksesi. T: Kadunlakaisija.
enpä ole moista kuullutkaan ennen.
Itse olen matkustellut aika paljon, Euroopassa, Aasiassa, Etelä-Amerikassa ja Yhdysvalloissa eikä minulta koskaan ole kysytty rikosrekisteriä, niinpä ihmettelen miten se voi olla vaatimuksena maahan pääsylle? Eikä sitä myöskään kysytty ystävältäni, joka on vielä enemmän matkustellut kuin minä.
Aivan uusi juttu mulle, viisumiluvan tiedän, mutta että tuo...?
Ihan mielenkiinnosta kysyisin missä maassa sulta on vaadittu sitä?
Merengue bileet vaativat:
kukin mukana olija toi oman ruokalajinsa a 8-15 eur per ruokakunta.
ja/tai sitten muutama edullinen viinipullo (a 6 eur) muutama olut, jotka nekin jokainen toi omina evinään
=
ei kauhean kallista kuitenkaan.
Kaikki työssä käyviä ihmisiä.
SUOSITTELEN! Varsinkin meregue on niin ihanaa lattarimusaa, että vie ikävät fiilikset mennessään.
Mutta eipä kuulune aihe tälle palstalle?
Jos Suomalainen juo kaljaa ja viiniä rannalla, tanssii ja huudattaa Mattia & Teppoa 8-raitaisestaan, niin tulee poliisi ja kehottaa hajaantumaan. Lisäksi ohikulkevat monikultturistit sähisevät itsekseen, että katso nyt juoppolaumaa riehumassa. Sikoja!
Jos ulkomaalaisperäinen seurue kittaa viiniä ja kaljaa rannalla, huudattaa i-podi telakastaan latino-musiikkia, halailee ja tanssii, niin se on monikulttuuria se parhaimmillaan, sellaista johon poliisi ei uskalla puuttua. Ja mitä tekee ohi kulkeva monikulturisti? Hän riemuitsee sisimmässään silmät loistaen riemukkaasti että, siinäpä jotain erilaista kuin Suomalainen p**ka monokulttuuri.
ei kukaan arvanut. eihän
mistä hedelmästä olikaan valmistettu jumalten juoma, joka hakkasi jo karsinnoissa mun tuoman rosén?
taisi olla Tamaranda...?
Hedelmät kuoritaan ja hedelmäliha keitetään mehuksi, johon sitten lisätään suolaa ripaus sekä sokeria. Nautitaan jäiden kera. Virkistää ja helpottaa helteistä oloa.
miten kauhajoen ja jokelan jälkeen sitten suomessa syyllistettiin kaikki ase harrastajat
haluttiin kieltää puoliautomaati aseet osa päättäjistä halusi kaikki aseet pois kansalta
jos se ei ollut syyllistämistä voin antaa omat aseet pois mutta sillä ehdolla
että kaikki maahanmuuttajat jotka tekee rikoksen karkoitetaan
meikä- mannen piti välillä tehdä duunia , ei kerinnyt matkustelemaan.
olekko anonut siirtolais, permanent recidence lupaa usaan , ausseihin kanadaan tai e-africaan . minulla on jonkunverran luvan myöntämiseen vaadittua paperisotaa tallella, missäkö kysytty namibia , zambia ...
turisti viisumilla pääsee nykyään kai p-koreaankin. menepä siirtolaiseksi , se on vähän erijuttu kuin matkailu. missä on muuten cairo rd, tai perseveron tienristeys???
on meitin valkoisten jumalien juoma.
että ihan kansallisesta taustasta riippumatta on mahdollista erottaa häiritsevä öykkäröinti ja tunnelmaa luova ilon pito aika hyvin toisistaan. Meidän kaikkien pitäisi olla siinä asiantuntijoita...?
Se, että suomalainen poliisi suosisi ulkomaisperäistä öykkäröintiä enemmän kuin suomalaista on mielestäni aivan järjetön?!! Minkä vuoksi??!
Mielestäni on päivän selvää, että uimarannalla vieraileva poliisipartio tarkkailee vain ja ainoastaan, että ihmiset eivät häiritse toisiaan.
Vai mitä?
Katsottiin vaan, että puoliautomaattiaseiden siviilikäytön kiristäminen olisi yhtenä tekijänä vähentämssä näitä katastrofeja.
On totta, että kunnolliset aseharrastajat tästä kärsivät - mutta vaakakupissa toisella puolella katsottiin olevan niin isoja asioita.
1. Maahanmuuttopolitiikan, jossa mielstäsi vallitsee epätasapaino.
2. Kotimaassa tapahtuvan eri lähtökohdosta tulleiden ihmisten välisen elämän.
Aiempaan voit ottaa kantaa siellä, missä siitä puhutaan - EI TÄÄLLÄ.
Ja jälkimmäinen, mm. siellä rannalla, sujui ihan ilman minkäänlaisia kumartelua ja hyysäämistä.
Usko te elä.
teemassa kysymys: Kun ei tiedä muista vaihtoehdoista, väittää vain sillä perusteella ainoastaaan kokemiaan parhaiksi.
Paitsi, että se ei keskustelullisesti johda mihinkään ja aiheuttaa pelkästään vain häiriöitä mielipiteen vaihdossa, se jättää henkilön itsensä paitsi aina vain uusista ja paremmista kokemuksista.
tuota mitään hedelmään viittavaa... Jos olisi vaikka hieman eri muodossa nimitys? Kysäsetkö emännältä tilaisuuden tullen?
tässä olet kehittänyt lähinnä sinä juttuinesi ja putkipommiuhkailuinesi.
Jos esität, että Suomeen "päästetään" kansanmurhaajia, niin minä sanon, että samalla tavalla näiden kotimaistenkin "sallitaan" täällä olla.
Eli jospa päästäisiin taas tuon populismin yläpuolelle?
mutta jos mamu raiskaa tai tappaa ehkä jopa molemmat
niin vaakakupissa ei siis ole isoja asioita
olen aina tiennyt että sinä mover et katso asiota suomalaisten kannalta
täytyy sanoa että ei mene tällä maalla hyvin
joudumme kärsimään toisten ihmisten suvaitsemuudesta kuten muslimien
jotka ei osaa olla maassa maan tavalla
jos nyt sanot että meillä on myös suomalaisia rikollisia
niin eikö ne riitä pitääkö niitä haalia vielä ulkomailta lisää
T toivo alkaa olla mennyttä
rikos ei poista syntymän perusteella saatuja oikeuksia.
siinä ollaan samaa mieltä että huijaamalla kansalaisuuden saaneilla somaleille ei ole oikeutta suomessa asumiseen. kyllä arskan sallitaan syntymämaassaan asua,
tietenkin hän vastaa teoistaan.
en oikein ymmärrä sanan populismi merkitystä,näyttää kuitenkin että sitä käytetään lyömäaseena realisteja vataan samaten kuin rasismi sanaa.
en minä uhkaile, esitän vaihtoehtoja, tietääkseni suunnittelu ei ole rikos.
sinun nimittelyistäsi joku ketku lainlukija löytäisi paljonkin sanomista, valistuneena yksilönä en viitsi kiinittää huomiota lapsellisiin möläytyksiisi.
itse harrastan metsästystä ja tarkkuus ammuntaa
en kanna asetta työkaluna,ja olen ollut bongojen seassa
jokaisella on mielipide mutta aseet kuuluu suomalaiseen
kulttuuriin harraste pohjalla
minun aseet on kyllä yhtä lukuun ottamatta metsästys aseita
kyllä löytyy puoliautomaatti pistooli 22cal jolla saa just reiän pahviin
mutta jos aseet on niin pahoja kun puhutaan pitää varmaan valaa omat sementtiin
ettei ne lukitusta kaapista ala hyppii silmille
hyvää kesää kaikille ja syksyllä taas mennään estiin kauris ja villisika jahtiin
mitä pahaa nämä kauriit ja villisiat ovat sinulle tehneet, niin että pitää sijoittaa monta tonnia niiden teurastamiseen .
jos lihaa tarvitset sitä saa hehtaarihallin lihatiskiltä. eine kaapissa aina , onha se niin mukava hipelöda hyvässä seurassa pyssyn muotoja ja vertailla juodin iskuvoimaa.
Rikostilastoihin pitäisi saada myöd viranomaisten harhaanjohtamiset, esimerkiksi antamalla väärää tietoa iästä, perhesuhteista ja muista taustoista. Tulisi tilastot todenmukaisimmiksi.
Oikeuksia on muitakin kuin syntymän perusteella saadut. ja sitä sinä et ole, edes maailmanmatkaajana, vielä oivaltanut.
Populismia voidaan käyttää ihan mitä vastaan vaan. Täällä sinä olet lukeutunut yhdeksi sen käyttäjistä.
niin suomalaisten käsiaseet tappavat jo enemmän viattomia kuin mihin mamut pystyvät kaikilla tappokeinoilla yhteensä.
Joten se siitä.
¤¤¤
kysymyksiini - omat vastaukseni kun tuskin kuitenkaan kelpaavat.
selvinnyt mitä populismi on, silloin kun lähdin sellaista sanaa ei ollut käytössäå, mutta jos se tarkoittaa yhteiusen asian ajamista kaikin mahdollisin keinoin esim. muukaLAISTEN MAAHANTULON OSITTAINEN PYSÄ'YTTÄMINEN tai ainakin rajoittamista, niin meikä- manne on eturivin populisti.
oikeudet ansaitaan. ihan totta , 'älä viitti spekuloida mitä minä oivqllan tai en, siihen ei tietosi ja taitosi riitä
kummatkin maistuvat todella hyvältä ja niistä on mukava tehdä ruokaa
tapana ei ole ollut hiplata aseita kotona
mielummin kyllä hiplaan pimpsaa mutta
ehkä aseiden castustajat saa sitä niin harvoin
että pitää purkaa paineet kiukutteluun
aseet kuuluu suomalaiseen kulttuuriin siitä ei päästä eroon
suomessa on enemmän laittomia aseita kuin laillisia
niistä pitäisi päästä eroon mutta lyökää vain laillisia harrastajia kun se on helpompaa
http://fi.wikipedia.org/wiki/Populismi
Oikeudet ansaitaan? Etköhän sinä (ja miksen minäkin) ole tyyppiesimerkki siitä, että oikeudet ovat napsahtaneet vain syntymällä...
voi kai sen noinkin ilmaista, määritelmässä on mielestäni hitunen hävinneiden selittelyä sekä ihmisten karsinointia halventavalla
asenteella.
jos uskominen johonkin asiaan tai aatteeseen on populismia minä olen edelleenkin eturivin populisti. ei itsenäisesti ajattelevaa sivistynyttä kansaa voi kiihottaa. vai mitä hyysärit???
kyllä vaan , oikeudet kotimaahan napsahtavat yleensä syntymällä.
somalien syntyvyys suomessa on huomattava joten kansaivälisten lakien mukaan heillä on oikeus kansalaisuuteen. mutta ei heidän vanhemmillaan eikä muillakaan mummoilla.
luin jostain että a.onassis hankki lapsilleen usan kansalaisuuden lähettämällä vaimonsa usaan synnyttämään . kätevää. kansalaisuus voidaan myös ottaa pois.
kyllä pimppi on poikaa, mutta ä'lä yritä selittää että et esittele kaappisi sisältöä toiselle asian harrastajalle.
mihinkä kulttuuriin , silloin kun suomalaisen piti metsästää elääkseen tapahtui joskus martti kitusen aikoihin. katsoppas olen minä ollut mukana kaikenlaisissa porukoissa ja on pyssyjä ollut itsellänikin sekä työkaluina niitä käyttänyt. saattaa kyllä olla niin että lupia myöntämällä saataisiin jonkun verran luvattomia eliminoitua. toisaalta ei se ole ratkaissut tilannetta missään. japani oli tietääkseni maa missä oli vähiten aseita per pärstä.
nyt hekin leikkivät ramboa joka toinen jätkä.
PS.kengrurun hännä'stäkin saa vallan mainioita pihvejä.
"itsenäisesti ajattelevaa sivistynyttä kansaa voi kiihottaa."
Sen vuoksi populististipuolueiden kannatus jää aina marginaalisesti - hetkellisisistä nousuista huolimatta.
tarvittiin melkoisen kovia otteita KALJUPÄÄ GANSTERIlTA ja hänen lakeijoiltaan ennenkuin vennamon lössi saatiin eliminoitua, ei se kuulemma onnistunut hetkessä. demokratia oli kaukana niistä keinoista
joilla marginaali ryhmä saatin näyttämöltä, lahjonta, uhkailu, kiristys ym.keinot olivat mafialta lainattuja . soinin lössiin näitä keinoja ei voi käyttää 25% äänestäjäkunnasta on este kovallekin toiminnalle, jos edes jonkinlaista demokratian alkeita noudatetaan.
Tuo haiskahtaa niin mehevästi salaliitto-osaston kauralta, että oksat vaan pois!
Minusta tuntuu, kuule salapoliisimme, että SMP tipahti paljon järeämpään arsenaaliin: Se otettiin hallitukseen.
Sic transit gloria mundi.
enminä ole poliisi, vielä vähemmän sala-sellainen.
ei siinä ole mitään sala liittoja että kalju-pää gangsteri ja vannamo olivat vihamiehiä viimeiseen hengenvetoon.
kumpikin oli julkisesti uhanut tuhota toistensa uran. sittenkun kaljupäälle tuli kova eteen niin poikkeuslailla piti ent. puolue toverin pääsy pressanm vaaleihin estää. näin kertovat kulma-pubin veteraanit ja tämän olen vanhoista lehdistä lukenut.
sinun juttusi tässä haiskahtavat, niin että jos sarkasmia yrität, kiertele kulma-pubeissa joissa veteraanit kokoontuvat, voit jotain oppiakin.
vennamo on haudattu, kansan viha ja ärtymys etsii kohdetta, joten irvistely
populistisille "marginaali" liikkeille ei ole aiheellista.
valintaan pressaksi tuskin vaikutti V. Vennamo, vaikka lahjakas ihminen ja jonkun osan kansasta suosikki olikin.
Minusta tuntuu, että sinä voisit vaihtaa pikkusen lähteitäsi skaalan kasvattamiseksi. Enkä tarkoita kulmapubien vaihtamista joihinkin muihin pubeihin, vaan ihan tutkittuun tietoon.
Mikä on monokulttuurinen? ai siis yhtä kulttuuria niinku:)
Siis rikkautta se on se mono single kultturellikin, kun osaa katsoa vaan sillä silmällä?
No, ihme ettei kukaan vastannut muu tähän:)))
Tänään nimittäin huomasin että siellä on koko perhe kyllä paikalla, mutta he eivät vaan metelöi kuten ne hemmetin lestaadiolaiset.
Olen aivan ymmälläni koko tilanteesta koska voisin vaikka vannoa että tässä määrin kun on ulkomaalaisia talossa niin alkaisi hillitön rähinä ja hälinä.
No, vittuakos tässä valittamaan, kunhan vaan jatkuukin näin:)
Nyt on tapahtunut jotain muutakin mistä olen erityisen huolissani....
Olen vilkuillut ympäriinsä kun törmään somaleihin ja koska asun paikassa jossa suhteessa on erittäin vähän somaleja vaikkakin juuri tässä meidän talossa sattuu asumaankin paljon ulkomaalaisia, niin somaleiden suhtautuminen ja käyttäytyminen on jotenkin muuttunut laupeammaksi ja ei niin agressiiviseksi kuin ennen olen huomannut.
Onko tämäkin tuuria vai sopeutumista, en tiedä, mutta on mukava huomata ettei kaikki ole vastaan tullessa sellaisia välinpitämätön katse silmissä ja laahusta kuin joku harlemin pahin crack kauppias:D
Se porukka on yhä olemassa ja toivonkin ettei se yleisty vaan että yritettäisiin saada heille muuta tekemistä kuin jengiytyminen.
Loppujen lopuksi nyt näyttää tosi hyvältä koko monikultturismi omin silmin katsottuna, mutten epäile tippakaan että tämä on välivaihe, tyyntä ennen myrskyä?
Sitä paitsi Ruotsin malli voidaan vielä meilläkin saada aikaiseksi radikaalien myötä, juuri näihin meidän pitäisi kohdentaa se huomio, eikä romanien vaatekluluihin, varsinkin kun ne on tuulesta temmattuja hintoineen, mannet tilaa pukunsa ihan muualta eikä ne maksa paskaakaan:)
Tässä haluankin kertoa että kerran eräs romaninainen osti säästäristä kaikki pitsiliinat ja mitä lie pitsi sitä sun tätä ja hetken päästä oli myymässä parkkipaikalla sika hintaan käsin tehtyjä virkattuja pitsi sydeemejänsä.
Olet sitten vaihtanut naapurisi kristillisestä vähemmistöstä etniseen vähemmistöön? Olisko ne Kosovon vähemistökristittyjä vaiko enemmistömuslimeja? Ja oletko kysynyt, mikseivät ole Kosovossa jo?
oikeasti, tuttumies, että esim. tuolla Balkanin alueella, siis Euroopassa, on kaikki ihan ok, paitsi elintaso vähän vinollaan, että tänne pitää tulla meitä ryöstämään?
Minä tunnen niin monta kosovolaista - ja niiden jutut ovat kaikki - enimmäkseen - täyttä K-18 -kamaa, että minä en niitä viitsisi kuunnella - elleivät ne olisi tapahtuneet oikeassa elämässä.
Minun pitää ihan oikeasti päätellä, että sinä et ole kohdannut koskaan kunnolla oikeata väkivaltaa elämässäsi, kun otat oikeuden tuollaiseen yksipuoliseen ylimielisyyteen.
Jossain muualla se väkivalta, siis syvästi traumaattisten kokemusten lähde, ei ole ollut yksittäistä, vaan jatkuvaa.
Tämä on kysymys. Osaatko sinä vastata julkiselle palstalle heittämistäsi jutuista, vaan heitteletkö vaan sinne tänne päähänpistojasi sitä mukaa, kun niitä kahvikuppisi ääressä luot?