ID - liikaa televisiota?

Kertokaapa ateistit onko todella niin, että "älykäs suunnittelu" on valtaamassa oikeasti alaa myös Suomesta vai onko tämä pelkkää marginaalitouhua? Näyttää näitä silloin tällöin lipsahtavat valtamedioiden mielipidepalstoille:

http://www.ts.fi/online/mielipiteet/lukijoilta/147010.html

Mietiskelin miten tuollaisiin pitäisi suhtautua. Mitenkään tuollaiseen ei voi tehdä asiakeskeistä vastausta koska siinä on niin monta virhettä ettei niitä voi mitenkään kaikkia korjata yleisönosastokirjoituksessa varsinkaan, kun väitteen korjaaminen vaatii 4x niin paljon palstatilaa kuin noiden puppuväitteiden esittäminen.
15335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

hra Puolimatkan johdolla.

Mutta mitä tämä tarkoittaa: "Tiede tulee vihdoin vapauttaa naturalismin kahleesta ja ottaa mukaan myös älykkään suunnittelun näkökulma, koska sen avulla tieteellisten mallien logiikkaa voidaan parantaa ja kansoista voidaan tehdä veljiä keskenään. "

- Mihin tuollainen väite perustuu?

Äänestä

"Tiede tulee vihdoin vapauttaa naturalismin kahleesta ja ottaa mukaan myös älykkään suunnittelun näkökulma, koska sen avulla tieteellisten mallien logiikkaa voidaan parantaa ja kansoista voidaan tehdä veljiä keskenään. "

Hassua kuinka kreationistit kuvittelevat että kun naturalistinen näkemys asioista väistyisi, älykäs suunnittelu olisi nimenomaan seuraavana johtopäätöksenä. Oikeasti älykäs suunnittelu on niin kaukaa haettu väite että vaikka ns. "yliluonnollinen" todistettaisiin olemassaolevaksi, siitä ei edelleenkään voisi millään tasolla oikeutetusti tehdä sitä johtopäätöstä että kaiken takana olisi joku ihmisen kaltainen älykäs tietoisuus joka kaiken loi ja jolla olisi joku suuri suunnitelma jossa ihmiset olisivat elintärkeässä osassa.

Ja tietysti periaatteessa kaikki mitä olemassaolevaksi väitetty Jumala tekee, kuitenkin loppupeleissä putoaa nimenomaan naturalistisiin raameihin koska se voidaan helposti laajentaa käsittämään kaikkea olemassaolevaa. Ja onhan oltava jokin logiikka mikä määrää mihin Jumala pystyy ja ei pysty ja millä perusteella tämä asioihin kykenee. Sisäisen logiikan tarvetta ei edes Jumala pysty pakenemaan, koska sen avulla olemassaolevat asiat ovat olemassaolevia. Näin ollen loogikan alaisena Jumalan olemassaoloon ja ominaisuuksiin on naturalistinen syy jos Jumala on olemassa.

Äänestä
  • Pahin kanto kaskessa tuolle älyttömän suunnitelun lobbaamiselle on nykyinen vapaa tiedonvälitys. Ei mene mikä hyvänsä paska läpi (esim älytön suunnittelu), kun joka liisa ja pekka voi halutessaan tsekata asian vaikka netistä. Ei tuon tavaran "markkinointi" muutenkaan ole kovin helppoa, koska ihmiset ovat pääsääntöisesti materialisteja (ts tavoittelevat tavaraa) ja ovat mukavuudenhaluisia. Ei myy harras jumalan/jumalien palvonta, koska pitäisi luopua maallisista mukavuuksista ainakin osittain. Pelkoa tuon aatteen läpimenosta ei olem eikä tule. Pysyy marginaaliasiana. Päinvastoin, sukupuolineutraalin avioliiton myötä siirtyy suomi aina vain kauemmas henkisistä aivopesuyrityksistä.

    Äänestä

God did it?

Voi vitalis sentään. Sieltähän se tuli: koirasta ei saada kissaa. En tiedä onnistuuko laboratoriossa, mutta yrittäkääpä risteyttää chihuahua (about 1,5kg) ja bernhardinkoira (50 kg). Ei muuten taida parittelu onnistua ja siksi jolleivät vielä ole eri lajia, niin hyvää matkaa ovat sellaisiksi kehittymässä.

Äänestä

oli sen verran omituinen sekasotku, ettei oikein tiedä mihin siinä tarttuisi.

En halua edes ajatella sellaista mahdollisuutta että älykästä suunnittelijaa alettaisiin ujuttaa koulun opetussuunnitelmaan. Ei uskoisi sellaisen olevan enää mahdollista Suomessa. Vaan mistäpä sen tietää.

Äänestä

Vaikka kretut julkaisisivat mitä propagandaa, biologia ja evoluutio ei kouluista noin vaan katoa. Ainakin lukiossa missä itse kävin, evoluutiosta kerrottiin paljonki ja kattavasti, oli myös tarjolla vapaaehtoisia lisäkursseja samasta aiheesta. Ja kyseessä oli vielä hellari-lukio.
Yläasteella käytiin jo biologiassa läpi samoja aiheita, koskaan ei älykkäästä suunnittelusta ollut mainintaakaan.

Äänestä

Olisikohan miehen seuraava mielipidekirjoitus: "Tuhannet Newtonin perusteettomiin dogmeihin perustuvat sovellukset eivät toimi." Alaotsikko: "Satelliitit, avaruusraketit, lentokoneet, rakennukset, autot, aurinkokunta ovat vain salaliiton keksimiä todisteita."

"Big Bang teoria ja ”mainstream” kosmologia olettaa, että aine on gravitaation alkulähde. Kuitenkin, tätä asiaa ei ole mitenkään kokeellisesti voitu vahvistaa, se on ainoastaan perinteinen itsestään selvä oletus. Tästä johtuen virheen todennäköisyys on tasan 50%, koska yhtä hyvin gravitaation alkulähde voi olla myös itse avaruus ja aine voi olla sen määränpää."

http://www.antti-roine.com/

Äänestä

sai vastauksen.

>>Mutta oikeastaan se suurin kysymys, hyvä Antti Roine, on kysymys lajien risteytymisestä ja geneettisistä muutoksista. Kissaa ja koiraa ei voida keskenään risteyttää koska ne ovat eri lajeja. Esimerkiksi ihmisellä ja simpanssilla geeniperimän ero on vain noin kaksi prosenttia eikä niitä voida risteyttää, ne ovat eri lajeja, vaikka niillä onkin kädellisten läheinen sukulaisuussuhde. Se mitä yleensä ei oteta evoluutiota arvosteltaessa huomioon, on se, että nykytutkimus on edennyt perinnöllisyystutkimuksissaan niin pitkälle, että näkemykset sukulaisuuksista voidaan todentaa ihan konkreettisella faktalla. Se, uskooko faktaa, on jokaisen omassa näkemyksessä tietenkin.

Äänestä

Herran kotisivuilta:

"Jääkaapissa aika kuluu hitaammin, koska kahden viikon päästä jääkaapissa ollut tomaatti näyttää paljon tuoreemmalta kuin pöydällä ollut tomaatti."

Että näin...

Äänestä

  • Aloittaja

    Voe herran pieksut. Jääkaapissa aika hidastuu? Luulin, että kyseessä on pelkkä creatonismiin hurahtanut mutta kyseessä onkin enempi perusasioista pihalla oleva henkilö. Hidastuuko aika siis myös talvella? Ilmeisesti. Nyt aika menee myös aika nopsaan kun noita hellepäiviä on ollut. Tuntuuhan tämä loma todella menevän siivillä.

    Äänestä

  • old_profile_54214 kirjoitti:

    Voe herran pieksut. Jääkaapissa aika hidastuu? Luulin, että kyseessä on pelkkä creatonismiin hurahtanut mutta kyseessä onkin enempi perusasioista pihalla oleva henkilö. Hidastuuko aika siis myös talvella? Ilmeisesti. Nyt aika menee myös aika nopsaan kun noita hellepäiviä on ollut. Tuntuuhan tämä loma todella menevän siivillä.

    ei ole kaikki inkkarit kanootissa, tässä loistava kokoelma heidän argumenttejaan.

    http://www.youtube.com/watch?v=SSxgnu3Hww8

    http://www.youtube.com/watch?v=xfZFsXfCy6s

    Äänestä

  • old_profile_54214 kirjoitti:

    Voe herran pieksut. Jääkaapissa aika hidastuu? Luulin, että kyseessä on pelkkä creatonismiin hurahtanut mutta kyseessä onkin enempi perusasioista pihalla oleva henkilö. Hidastuuko aika siis myös talvella? Ilmeisesti. Nyt aika menee myös aika nopsaan kun noita hellepäiviä on ollut. Tuntuuhan tämä loma todella menevän siivillä.

    Juu, taitaa olla näin. Me pohjoismaalaiset näytämme nuorilta vielä kuusikymppisinä,
    mutta etelä-eurooppalaiset rupsahtaa jo kolmekymppisinä.

    Talvessa on taikaa.

    Äänestä

Antti Roineelle.

"Antti Roine ehdotti oppia älykkäästä suunnittelusta otettavaksi koulujen opetusohjelmaan evoluutioteorian asemesta biologisen luonnon kehityksen selittäjänä (TS 18.7.2010).

Tämä oppi on hylättävä kahdesta painavasta tieteenteoreettisesta syystä. Ensinnäkin oppi älykkäästä suunnittelusta ei ole tiedettä eikä sen vuoksi tule kysymykseen evoluutioteorian vaihtoehtona. Mainittu oppi ei täytä tieteelliselle teorialle asetettavaa testattavuuden kriteeriä. Se nimittäin perustuu uskoon jonkin sellaisen olemassaolosta, jota ei voida havaita. Evoluutioteoria sen sijaan perustuu havaintoihin ja loogiseen päättelyyn. Teoriasta on johdettu suuri määrä erilaisia hypoteeseja. Näiden hypoteesien testeistä yksikään ei ole tuottanut teorialle vastakkaista tulosta, vaan kaikki testitulokset tukevat sitä.

Toiseksi oppi älykkäästä suunnittelusta on sisäisesti ristiriitainen. Luonnossa on lukuisia tosiasioita, jotka osoittavat, että oletettu ”Älykäs Suunnittelija” ei ole älykäs. Esimerkiksi ihmiskunnassa esiintyy verraten paljon perinnöllisinä tauteina ilmenevää geneettistä taakkaa. Jos oletettu ihmisen suunnittelija olisi älykäs, kuinka seurauksena voi olla tällainen kärsimys? Luonnon tosiasioista painavin argumentti älykästä suunnittelua vastaan on se, että yli 99,999 prosenttia maapallolla koskaan eläneistä lajeista on kuollut sukupuuttoon. Jos evoluutiota ohjaisi jokin ”Älykäs Suunnittelija”, miksi tuo oletettu suunnittelija olisi tehnyt tällaisen älyttömyyden?

Evoluutioteoria puolestaan on sisäisesti ristiriidaton, eikä biologisessa luonnossa ole havaittu yhtään tosiseikkaa, joka ei sopisi yhteen teorian kanssa.

Roine erehtyy lisäksi siinä, että hän väittää evoluutioteorian perustuvan sokeaan sattumaan, joka ei voi rakentaa mitään järkevää. Näin ei ole, vaan evoluutioteorian mukaan biologisen luonnon kehitystä ohjaa valinta. Valinta puolestaan on sattuman vastakohta ja biologisessa luonnossa mahdollisesti ainoa voima, joka luo järjestystä eli informaatiota. Valinnan raaka-aineena pohjimmiltaan kylläkin on suuntautumattomien ja sellaisena sattumanvaraisten mutaatioiden synnyttämä biologinen muuntelu.


Petter PortinTurun yliopiston perinnöllisyystieteen emeritusprofessori"


http://www.ts.fi/online/mielipiteet/lukijoilta/147624.html

Äänestä
  • Portinin kirjoitukseen.

    "Profesorin kannattaisi tutustua aiheeseen
    Profesorin kannattaisi tutustua toisen professorin aiheesta kirjoittamiin julkaisuihin. Esim. Tapio Puolimatka voisi olla hyvää iltalukemista.

    "Antti K" kirjoitti 21.7.2010 13:30"

    - Kasvatustieteen professoriko on pätevämpi kirjoittamaan evoluutiosta, kuin perinnöllisyystieteen professori?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_54214 kirjoitti:

Kertokaapa ateistit onko todella niin, että "älykäs suunnittelu" on valtaamassa oikeasti alaa myös Suomesta vai onko tämä pelkkää marginaalitouhua? Näyttää näitä silloin tällöin lipsahtavat valtamedioiden mielipidepalstoille:

http://www.ts.fi/online/mielipiteet/lukijoilta/147010.html

Mietiskelin miten tuollaisiin pitäisi suhtautua. Mitenkään tuollaiseen ei voi tehdä asiakeskeistä vastausta koska siinä on niin monta virhettä ettei niitä voi mitenkään kaikkia korjata yleisönosastokirjoituksessa varsinkaan, kun väitteen korjaaminen vaatii 4x niin paljon palstatilaa kuin noiden puppuväitteiden esittäminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu